10 Basit WordPress SEO Tekniği

Bir websitesi harika içeriklere ve harika bir tasarıma sahip olsada, onu asıl değerli kılan insanlara ulaşabilmesidir. Bu yüzden SEO çok ama çok önemlidir. WordPress SEO tekninklerini uygulamış bir websitenin arama motorlarında üst sıralarda yer alması çok daha kolaydır.

Eğer websitenizde WordPress altyapısını kullanmaya karar verdiyseniz, şimdiden doğru bir seçim yapmışsınız demektir. WordPress hali hazırda SEO avantajları ile çalışan bir platformdur. Aynı zamanda oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Yani kendi SEO tekniklerinizi hayata geçirebilmek için uygun bir ortama sahiptir.

Bu yazımda WordPress websitelerinde uygulamanız gereken basit SEO teknikleri ve bunları nasıl uygulayabileceğinizi sizlere anlatacağım.

1. WordPress Ayarlarınızı Kontrol Edin

WordPress içerisinde yer ayarların bir kısmı SEO’ya doğrudan etki eder. Fakat yeni bir websitesi açtığınızda bu ayarları yapmayı unutabilirsiniz. Websitenizi yayına sokmadan önce aşağıdaki ayarları yapmayı kesinlikle unutmayın.

Ayarlar > Genel

Sitenizin adını ve sloganını doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olun. Genelde yeni bir WordPress yüklemesi yaptığınızda sitenizin adı ve sloganı “My blog – Just Another WordPress Site” olur. Eğer buna dikkat etmesseniz, arama motorlarında site adınız değil, “My blog” yazısı görünebilir.

Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar

WordPress genel olarak SEO dostu kalıcı bağlantı özelliklerine sahiptir. Yazı Adı seçeneği genel olarak tercih edilen kalıcı bağlantı şeklidir. Fakat çok fazla yazı yazıyorsanız ve benzer yazılara sahipseniz “Gün ve İsim” yada “Ay ve İsim” seçeneklerinide değerlendirebilirsiniz.

Ayarlar > Okuma

Websiteler henüz geliştirme aşamasındayken, pek çok geliştirici arama motorlarının websitesini görmemesini isteyebilir. Daha sonrasında da bunu tamamen unutabilir. Websitenizi yayınlamaya karar verdiğinizde bu ayarları açmayı unutmayın.

Temanızın Doğru Kodlandığından Emin Olun

Doğru tasarlanmış ve kodlanmış bir WordPress teması SEO’ya büyük katkı sağlar. Fakat uzun zamandır güncellenmeyen yada kötü kodlanmış bir tema, arama motorlarındaki görünürlüğünüzü azaltacaktır. Aşağıda WordPress SEO için temanızda hangi kodlama özelliklerini kontrol etmeniz gerektiğini inceleyebilirsiniz.

HTML5 Semantic Markup

En temel seviyede, temanızın HTLM5 Semantik Elementler ile kodlandığından emin olun. Bunun anlamı ise içeriklerinizi header, footer, article ve aside gibi elementlerle  etiketlenmesidir. Örnek verecek olursa site menüsü nav etiketi altında olmalıdır. Yazılarınızda bulunan başlıklar ise h1 etiketi içerisinde yer almalıdır.

Bu etiketlerin özelliği, arama motorlarına sitenizi çok iyi bir şekilde şemalandırmalarıdır. Sitenizin hangi kısmında hangi içeriğin yer aldığını arama motorları daha iyi görür.

Mobil Dostu Responsive Tasarım

Eğer kendi sitenizi tasarlıyorsanız veya bir tema satın alıyorsanız bunun mobil cihazlarda ve tabletlerde de düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Bu sadece ziyaretçilerin kullanıbilirliğini arttırmaz, aynı zamanda WordPress SEO içinde yararlı bir çalışmadır. Google mobil cihazlar için optimize edilmemiş websitelerini işaretler ve bu size ziyaretçi kaybı olarak geri dönebilir.

WordPress SEO Teknikleri

2. SEO Eklentileri Yükleyin

WordPres SEO teknikleri denilince akla pek çok SEO eklentisi gelmektedir. SEO eklentilerinden size en güzel gelenini seçip kullanabilirsiniz. YOAST SEO 5 milyondan fazla kullanıcısı olan ek popüler eklentidir. All in One SEO Pack’te 3 milyon civarında aktif kullanıcıya sahiptir. Bu iki eklenti, SEO eklentisi denilince akla ilk gelenlerdir.

Hangi eklentiyi seçerseniz seçin, aşağıdaki özelliklerin olması oldukça önemlidir.

Sayfaları ve Yazıları Optimize Edebilmesi

SEO sadece sizin anasayfanızda yapılan bir şey değildir. Tüm site içeriğinizin SEO’ya uygun olarak hazırlanması gerekir. Yazılarınızı ve sayfalarınızı optimize edebileceğiniz her eklentiyi seçip, kullanabilirsiniz.

XML Sitemap

Google ve diğer arama motorlarına XML Sitemap yani site haritanızı göndermelisiniz. SEO eklentileri ile çalışırken bu özelliğe sahip bir tanesini seçmeniz yardımcı olacaktır.

Öğretici Yazı: XML Sitemap Nedir ? WordPress’te Sitemap Nasıl Oluşturulur ?

3. İçerikte Yapılacak Düzenlemeler

SEO’ya Uygun Başlık ve Meta Etiketi Seçimi

WordPres ile yazılarınızın etiketlerini, başlığını ve tüm içeriğinizi kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Bir blog yazısına başlarken ufak bir inceleme ile kullanacağınız anahtar kelimeleri bulabilir, buna uygun başlık ve meta etiket düzenlemesi yapabilirsiniz.

Bunun yanında yazdığınız içeriklerde bold, h2, h1 gibi etiketleri kullanarak yazıdaki önemli kısımları Google ve diğer arama motorlarında daha kolay anlaşılır hale getirebilirsiniz.

Dahili Bağlantılar Kullanın

İçeriklerinizde kendi websitenizdeki diğer yazıların linklerine yer vermeyi unutmayın. Dahili bağlantılar SEO açısından çok değerlidir.

Resimlerinize ALT Açıklaması Ekleyin

İncelediğim pek çok blogda fotoğrafların ve görsel ögelerin SEO’ya ektisinin bilinmediğini farkediyorum. Görsel ögelerinizi kullanarakta oldukça hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz.

Görsellerinizde alt text olarak adlandırdığımız açıklamaları uygun şekilde doldurmayı unutmayın.

Öğretici Yazı: Görsellerde Başlık ve Alternatif Metin Belirlemenin Önemi

4. Sonuç Olarak

Kısacası doğru tema, doğru eklenti ve doğru içerik stratejisi ile WordPress blogunuzu SEO’ya uygun hale getirebilirsiniz. Bu yazımda Teme WordPress SEO tekniklerini sizlere anlattım. Umarım size anlattıklarımdan yola çıkarak çok başarılı işlere imza atarsınız.

Sormak istediğiniz soruları veya eklemek istediklerinizi yorum atarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x