İşinize Yarayacak 15 WordPress Chrome Uzantısı

WordPress Chrome Uzantısı örneklerini incelemeden önce, tarayıcı uzantılarının ne olduğuna biraz göz atalım. İnternet üzerinde gezinirken işimize yarayabilecek pek çok tarayıcı uzantısı vardır. Doğru uzantılar ile web üzerindeki üretkenliğimizi arttırabilir, tekrar tekrar yapmak zorunda olduğumuz bazı işlemleri daha kolay yapabiliriz.

Google Chrome tarayıcısı şuanda en popüler tarayıcı konumunda. İnternet kullanıcılarının %70’lik kısmı Google Chrome kullanıyor. Bu popülerlik, tarayıcı uzantılarının sayısında da gözüküyor. Google Chrome tarayıcısına ekleyebileceğiniz uzantı sayısı, diğer tarayıcılarınkine göre oldukça fazla.

Google Chrome’da yer alan uzantılar ile not alma, ekran görüntüsü alma, blog yazılarını kaydetme, speed-dial gibi pek çok özelliği tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Teknolojinin ve hayatın hızla aktığı bu yüzyılda bizim de internet üzerindeki işlerimizi yaparken hızlı olmamız gerekir. Üretken olabilmek ve işlerimizi hızlı yapabilmek için bu uzantıları kullanmak oldukça yararlıdır.

Gelelim Chrome uzantılarının bizi ilgilendiren bölümüne. WordPress kullanıcıları içinde bu uzantı havuzunda pek çok yararlı araç mevcut. Bu yazımda WordPress tutkunlarının, meraklı gözlerin ve bloggerların çok işine yarayacak 15 WordPress Chrome uzantısını sizlerle paylaşacağım. Bu uzantıları kullanarak WordPress kullanım deneyiminizi arttırabilir, WordPress ve diğer websiteleri hakkında pek çok bilgi toplayabilirsiniz.

1. WordPress Plugin Search

WordPress Chrome Uzantısı

Listeme bu uzantı ile başlamak istedim. Çünkü gerçekten bir alkışı hakediyor. Bu uzantı sayesinde WordPress.org sitesinde eklenti arama bölümünü daha modern ve esnek bir hale çevirebiliyoruz.

Uzantıyı kullandığınızda WordPress eklentilerini yıldızlarına, sizin belirleyeceğiniz aktif kullanıcı sayısına göre belirleyebiliyoruz. Bunun yanında bu uzantı sayesinde CodeCanyon’da yer alan eklentilerde listeye ekleniyor. Yani anlayacağınız, seçeceğiniz bir kelime grubu üzerinden arama yaparken premium ve bedava eklentileri pek çok filtreye göre sıralayabiliyorsunuz.

Yeni eklentiler keşfetmeyi seven, eklenti değişikliği yapmak isteyen veya sadece zaman geçirmek isteyenler için harika bir WordPress Chrome uzantısı olduğunu eklemeliyim.

2. WP Content Discovery

WordPress Chrome Uzantısı

WordPress REST API’si ile sitelerdeki içerikleri keşfedebilirsiniz. Bu uzantı WordPress REST API’yi kullanarak bir WordPress tabanlı websitesindeki neredeyse tüm yazıları ve sayfaları sizin için listeliyor. Geliştiriciler için oldukça yararlı bir uzantı olan WP Content Discovery ile herhangi bir gizli içeriğinizin görünür olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

3. WordPress Stats

WordPress Chrome Uzantısı

Bu uzantı WordPress.com üzerinde kurulu bloglarda eş zamanlı ziyaretçi sayısını sizlere veriyor.

4. Version Checker For WordPress

WordPress Chrome Uzantısı

Bu uzantı sayesinde bir sitenin WordPress’le çalışıp çalışmadığını ve çalışıyorsa hangi versiyonu kullandığını test edebilirsiniz.

5. Wpsniffer

WordPress Chrome Uzantısı

En yararlı ve en güzel WordPress Chrome uzantılarından biriside WPsniffer’dır. Bu uzantı sayesinde websitelerinde kullanılan temaları keşfedebilir, önüne çıkan bağlantılara tıklayarak bu temayı satın alabileceğiniz veya inceleyebileceğiniz sayfaya giriş yapabilirsiniz.

6. What Runs

WordPress Chrome Uzantısı

Bu WordPress Chrome uzantısı sayesinde bir websitesindeki PHP sürümünü, temaları, altyapıyı, eklentileri ve hatta WordPress sürümünü görebilirsiniz.

7.WordPress Keyboard Shortcuts

WordPress Chrome Uzantısı

Bu uzantı WordPress klavye kısayollarını size listeliyor. Yorum düzenleme kısayolları, Görsel Editör kısayolları ve diğer pek çok gelişmiş kısayolu bu uzantı sayesinde hatırlayabilir, kullanabilirsiniz.

8. Scan WP Detect WordPress

WordPress Chrome Uzantısı

Bu WordPress Chrome uzantısını yükledikten sonra turuncu bir WordPress logosu tarayıcınızda belirecek. Bir websitesini gezerken bu butona basarak sitenin WordPress ile kurulup kurulmadığını, hangi temaları ve eklentileri kullandığını saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz.

9. WordPress Checker

WordPress Chrome Uzantısı

WordPress bloglarındaki onaylanmamış yorum sayısını ve spam yorumların istatistiğini gösteren bu uzantı uzun zamandır güncellenmedi. Fakat hala pek çok websitesinden bu bilgileri size listeliyor.

10. WordPress Admin Switcher

WordPress Chrome Uzantısı

Bu WordPress uzantısı ile sıkıcı link yazma işlemlerinden kurtulabilirsiniz. Pek çok WordPress websitesinde giriş yapmak için wp-admin bağlantısını kullanırız. Eğer bu bağlantıyı yazmak size zor geliyorsa, bu uzantı sayesinde websitenize bir kısayol belirleyebilir ve istediğiniz adrese tek tıklamayla ulaşabilirsiniz.

11. WordPress Admin Bar Controller

WordPress Chrome Uzantısı

Eğer WordPress yönetici araçlarınızın, websitenizi gezerken görünmesini istemiyorsanız bu uzantıyı kullanabilirsiniz. Bu uzantı aç-kapa mantığı ile sitelerinizin üstünde yer alan siyah araç kutusunu sizler için gizliyor. Ayrıca siteniz üzerinde tasarım planları yaparken veya bir bölüme odaklanırken yönetici araçlarınızı görmemek isteyebilirsiniz.

12. WordPress Site Manager

WordPress Chrome Uzantısı

Eğer birden fazla websitesi yönetiyorsanız, bu uzantıyı kesinlikle yüklemelisiniz. Bu uzantı WordPress site bilgilerinizi depoluyor ve websiteleriniz arasında dolaşım yapmanızı kolaylaştırıyor.

13. WordPress Style Editor

WordPress Chrome Uzantısı

Eğer WordPress sitenizde çok fazla tasarım değişikliği yapıyorsanız, bu uzantıyı kullanabilirsiniz. Sitelerinizde tasarım değişikliği yaparken genellikle sayfa kaynağı bölümünde denemeler yapar, daha sonrasında ise bunu CSS dosyasına ekleriz. Bu biraz yorucu, biraz da sıkıcı bir iştir. Bu uzantı sayesinde sayfa kaynağını incelerken yaptığımız değişiklikleri otomatik olarak CSS dosyalarımıza aktarabiliyoruz.

14. WordPress Theme and Plugin Detector

WordPress Chrome Uzantısı

Adındanda anlaşılacağı üzere bu WordPress uzantısı ile websitelerinde kullanılan eklenti ve temaları keşfedebiliyoruz.

15. WordPress Switch

WordPress Chrome Uzantısı

Bu uzantı sayesinde iki farklı blogunuzun yönetim panelleri arasında değişim yapabilirsiniz.

Son Olarak

Bu yazımda paylaştığım bazı WordPress Chrome uzantıları bir kaç yıldır güncellenmemiş durumda. Bu yüzden her websitesinde çalışmayabiliyorlar. Fakat listede yer alan uzantıların pek çoğu size zaman kazandıracak ve işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Özellikle What Runs, WPsniffer ve WordPress Plugin Search uzantıları harika! Bende bu uzantıları kullanarak çeşitli websitelerini inceliyor, WordPress eklenti dizininde yeni eklentiler keşfediyorum.

Umarım bu liste sizinde çok işinize yarar ve işlerinizi kolaylaştırır. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x