Klasik Editörle Yapamayacağınız 4 Gutenberg Editörü Özelliği

WordPress’in Gutenberg editörünü yayınlamasıyla milyonlarca insan klasik editör ve Gutenberg arasında bir seçim yapmak zorunda kaldı. Klasik editör oldukça yeterli ve güvenilir bir seçenek olarak gözükse bile, Gutenberg ile gelen özellikler bir kenara atamayacağımız kadar yararlı. Hal böyle olunca, bir seçim yapmadan önce iki editöründe özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını incelemek faydalı olacaktır.

Gutenberg’in geliştirilme sebebinin temelinde zengin sayfa içerikleri oluşturmak yatıyor. Blok sistemini kullanarak sayfalarınızda zengin görünümlü içerikler üretebiliyor ve hatta bu içerikleri tekrar kullanmak için kaydedebiliyorsunuz.

2 yılı aşkın süredir hayatımızda olmasına rağmen, bu yeni editör hala gelişme aşamasında. Gutenberg’in günden güne eklenen yeni özellikleri ve bu editöre özel geliştirilen eklentiler ile klasik editör alışkanlığı da insanlarda gitgide azalıyor.

Bu yazımda Gutenberg’in gelişmiş özelliklerini tek tek incelemekten çok, klasik editör ile yapamayacağınız 4 Gutenberg editörü özelliğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu özellikleri inceledikten sonra , WordPress’in gelişerek yoluna devam ettiği bir devirde, sizde yeni yıla Gutenberg editörünü kullanmaya başlayarak girebilirsiniz.

gutenberg editörü özellikleri

1. Birden Çok Sütun Oluşturabilirsiniz

WordPress kullanıcıları daha önceden bir yazıda veya sayfada sütunlar oluşturabilmek için eklentilerin yardımını alıyordu. Ama artık Gutenberg editörü sayesinde bu işlemi kolayca yapabiliyoruz. Sayfanızı veya yazınızı sütunlara bölüp, bu sütunların içerisine dilediğiniz içeriği ekleyebiliyorsunuz.

Bunun yanında, bu editörün kodlamasındaki mükemmellik ile içeriklerinizdeki sütunlar mobil uyumlu şekilde yayınlanıyor. Bir mobil cihazda veya tablette bu içeriği görüntülediğinizde sütunlar altalta gelecek şekilde sıralanıyor.

2. Yazı Boyutu, Renk ve Arkaplan Rengini Değiştirebilirsiniz

Klasik editörde de yazı boyutunuzu ve rengini değiştirebiliyordunuz. Fakat Gutenberg ile bunu yapmak çok ama çok daha kolay. Bunun yanında klasik editör ile arkaplan rengi belirleyemiyorken, Gutenberg editörü ile bunu rahatlıkla yapabiliyoruz.

Bu özellikler sayesinde yazılarınızı oluşturan her bir blokta farklı yazı boyutu, renk ve arkaplan rengi kullanabilirsiniz. Özellikle içerik yönünden zengin bloglarda bu özellikleri kullanarak ziyaretçilerinizin sitenize olan hayranlığını daha da arttırabilirsiniz.

3. Tekrar Kullanılabilir Bloklar İle İşlerinizi Hızlandırabilirsiniz

Gutenberg ile gelen en önemli özelliklerden biriside yeniden kullanılabilir bloklar oluşturabilmenizdir. Düzenlediğiniz, ayarladığınız bir bloku sitenizin herhangi bir sayfasında tekrar tekrar kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bunun yanında, sitenizde 100 kere kullandığınız bir blokta değişiklik yapmanız gerekiyorsa, bunu toplu şekilde düzenleme olanağınızda var. Yani tüm sitenizde bu tekrar kullanılabilir blokları kullanabilir, zamanı geldiğinde ise toplu değişiklikleri tek bir tıklamayla yapabilirsiniz.

4. Taşı ve Bırak Özelliği İle İçeriklerinizi Düzenleyebilirsiniz

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

Oluşturduğunuz blokları, resimleri ve diğer öğeleri taşı bırak sistemi ile sayfanıza ekleyebiliyorsunuz. Bu özellik hem oldukça kolay bir şekilde sayfalarınızı şekillendirmenize yarıyor, hemde onlarca kodlamayla uğraşmadan sayfa ve yazılarınızın düzenini anında değiştirebiliyorsunuz.

Ayrıca internette takip ettiğim pek çok WordPress uzmanı, Gutenberg’in tema düzenleme konusunda da bir yenilik olduğunu, zamanla taşı bırak özelliği ile tema düzenleme işlemlerininde Gutenberg ile etkili bir biçimde yapılabileceğini söylüyor.

Gutenberg Editörünü Ayıran Tüm Özellikler Bukadar Mı?

Gutenberg editörünün özellikleri bukadarla sınırlı değil. Klasik editörden farklı olarak onlarca yeni özellik Gutenberg’de sizi bekliyor. Bilmediğiniz İlginç Gutenberg Özellikleri adlı yazımda daha fazla özelliği keşfedebilirsiniz.

Fakat, bir yanlış anlaşılmanında önüne geçmek istiyorum. Aslında Gutenberg’i klasik editörün gelişmiş bir hale değildir. Gutenberg, WordPress’i yeni bir çizgiye getiren, zamanla gelişimi sürdükçe çok daha fazla şey yapabilmemizi sağlayacak yepyeni bir konsepttir.

Zamanla Gutenberg’e daha nelerin ekleneceğiniz, bu editörü nerelerde kullanmaya başlayacağımızı hep birlikte göreceğiz.

Umarım bu yazım, hayatımıza 2 yıl önce katılan, fakat çoğumuzun bir türlü kullanmaya alışamadığı bu yepyeni yazı editörünün nekadar yararlı olabileceğini sizlere göstermiştir. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Batuhan
10 ay önce

Harikasınız, sayenizde Klasik Editör’den Gutenberg’e geçme kararı aldım. Çok hoşuma gitti. Yazılarınızı severek takip ediyorum, başarılar.

2
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x