WordPress 429 Too Many Requests Hatası ve 3 Yöntemle Çözümü

Tıpkı diğer yazılımlarda olduğu gibi, WordPress’inde çeşitli kusurları olabiliyor. Hiç bir düzenleme yapmamışken bile çeşitli WordPress hataları ile karşılaşabiliyoruz. Fakat 429 too many request hatasının WordPress’in sahip olduğu yazılım ile hiç bir alakası yok.

Bu hata çeşitli sebeplerle ortaya çıkabiliyor. Bazen kullanıcıların yaptığı hatalar yüzünden bu problemi yaşayabiliyoruz, bazense hostingimiz kaynaklı bir durum söz konusu olabiliyor.

Eğer WordPress’i kullanırken 429 too many request hatası alıyorsanız, hiç endişelenmeyin. Bu yazımda, bu hatayı düzeltmenizi sağlayacak ve ileride de bu problemi yaşamamanızı sağlayacak 3 farklı yöntemi sizlerle paylaşacağım.

429 Too Many Requests Hatası Neden Oluşur?

Öncelikle, 429 Çok Fazla İstek hatasının nedenlerini anlayabilmeniz için WordPress’in nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekiyor.

WordPress, PHP fonksiyonlarını kullanarak çalışan bir içerik yönetim sistemidir. Sitelerinizde ne zaman bir düzenleme yapsanız (değişiklik, yeni bir şey ekleme vs), WordPress PHP scriptlerini çalıştırarak bu işlemi başarmayı dener.

Bu işlem gerçekleştirilirken WordPress, PHP aracılığı ile website serverlarınıza “request” yani “istek” gönderir. Bu hatayı incelerken WordPress hakkında bilmeniz gereken de budur.

429 Too Many Request hatası da, serverınıza çok fazla istek gelmesi durumlarında yaşanır. Bu hatayı almanızın altında yatan asıl amaç, DDoS saldırılarında sitenizin kapatılmasını sağlamaktır. Bunun yanında 3. parti eklentiler veya kötü kodlanmış WordPress temaları da çok fazla istek göndererek bu hataya sebep olabilir.

429 Too Many Requests Hatasını Çözmenin Kolay Yolu

Bu hatayı çözmenin birden fazla yöntemi olduğunu söylemiştim. Yazımın ilerleyen bölümlerinde bu yöntemlerden bahsedeceğim. Fakat öncelikle, bu problemi çözmenin en kolay yolundan bahsetmek istiyorum.

WordPress’te oluşan hataları ve sorunları düzeltmek için birden fazla yöntem bulunabilir. Bu yöntemlerin her birinde farklı yaklaşımlar yer alır. Bu yüzden, tek bir yöntemle sorununuzu çözemediyseniz, diğer yöntemleri denemenizde fayda vardır.

Aşağıdaki yöntemlere geçmeden önce, sitenizde güncel olmayan eklentiler veya temalar olmadığından emin olun. Bunun yanında, nulled temalar veya eklentiler kullanıyorsanız, bu ürünlerden anında uzaklaşmanızı öneririm. Çünkü sadece bu hatanın değil, diğer pek çok hatanında sorumlusu bu korsan ürünlerdir.

Nulled temalar ve eklentiler, sadece bu hatayı değil, sitenizde pek çok problemi de beraberinde getirir. Bu yazımı inceleyerek, korsan yani nulled ürünleri neden kullanmamanız gerektiğini çok daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Eğer bu tarz ürünleri sitenizden kaldırdıysanız ve probleminiz devam ediyorsa, gelin bu problemin çözümü için neler yapabileceğimizi hep beraber inceleyelim.

Yöntem 1: Tüm Eklentileri Pasifleştirip Yeniden Etkinleştirmek

En popüler ve en modern WordPress eklentilerinin büyük çoğunluğu 3. parti API’lere bağlanarak belirli fonksiyonlarını çalıştırır. Bu tarz eklentiler 429 Çok Fazla İstek hatalarının en temel nedenlerinden birisidir.

Hangi eklentinin bu hataya sebep olduğunu bulmak içinse, tüm eklentileri etkisizleştirmeniz ve teker teker aktif duruma getirmeniz gerekir. Her eklentiden sonra sitenizi yeniden kontrol ederek, sorunlu eklentiyi tespit edebilirsiniz.

Eklentilerinizi etkisizleştirmek için WordPress yönetim panelinizde bulunan “Eklentiler” sekmesine giriş yapmalısınız. Burada yüklü olan tüm eklentileri seçerek, toplu bir şekilde etkisizleştirebilirsiniz.

wordpress 429 too many requests hatası

Eğer yönetim panelinize giriş yapamıyorsanız, server tarafında eklenti etkisizleştirmeyi öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Serverınıza Bağlanın

Website dosyalarınızı görüntülemek için serverınıza bağlanmanız gerekiyor. Bu işlemi FTP aracılığıyla yapabileceğiniz gibi, Hosting panelinizdeki dosya yöneticinizle de yapabilirsiniz.

Ben bu yazımda cPanel yolu ile bu işlemi nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Adım 2: public_html Klasörünü Bulun

cPanelinize bağlandıktan sonra, buradaki seçenekler arasından “Dosya Yöneticisini” bulun ve giriş yapın. Bu dosyanın içerisinde tüm website dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

wordpress 429 too many requests hatası

Daha sonrasında websitenizin yüklendiği dizin olan public_html klasörünü açın. Eğer siteniz kök dizinde yüklüyse, tüm WordPress dosyalarını burada görüntüleyebilirsiniz. Eğer birden fazla kurulum içeren bir siteye sahipseniz, WordPress yüklemenizin nerde olduğunu bulmanız gerekir.

WordPress dosyalarınızın yer aldığı bu klasörde WP-Content adında bir klasör daha göreceksiniz. Bu klasör, tüm medya görsellerinizi sakladığınız bölüm olduğu gibi, temalarınız ve eklentilerinizde bu bölümde yer alır.

Adım 3: “Plugins” Yani Eklentiler Klasörünün İsmini Değiştirin

Websitenizdeki tüm eklentileri server tarafında etkisizleştirmek için “plugins” klasörünün ismini değiştirmeniz yeterlidir.

cPanelde bu klasörün ismini değiştirmek için sağ tıklayın ve açılan menüde “Rename” butonuna tıklayın. Bu yazımda ben orjinal eklenti klasörümün ismini “plugins-eski” yaptım.

wordpress 429 too many requests hatası

İsim değişikliğini yaptıktan sonra, wp-content klasörünün içerisine yine “plugins” adında boş bir klasör oluşturun.

wordpress 429 too many requests hatası

Bu işlemleri yaptıktan sonra sitenizi tekrar kontrol edin. Eğer “429 çok fazla istek” hatasını bir eklenti yüzünden alıyorsanız, sorunun çözüldüğünü görebilirsiniz.

Adım 4: Eklentileri Etkinleştirin

Eğer sorununuzun bir eklenti yüzünden kaynaklandığını keşfettiyseniz, şimdi sıra geldi hangi eklentinin sorun oluşturduğuna.

Sorunlu eklentiyi tespit edebilmek için WP-Content klasörüne geri dönün. Burada oluşturduğumuz boş “plugins” klasörünü silin. Daha sonrasında ise adını değiştirdiğiniz orjinal eklenti klasörünüzün adını (plugins-eski) yeniden “plugins” yapın.

wordpress 429 too many requests hatası

Sakın korkmayın. Bu işlem tüm eklentilerinizi etkisiz duruma getirdi. Klasör adını değiştirdiğinizde, eklentileriniz sizin onayınız olmadan etkinleştirilmeyecektir.

Eklentilerinizi teker teker etkinleştirmek için yeniden yönetim panelinize giriş yapabilirsiniz.

Yöntem 2: Temanızı Değiştirin

Kötü kodlanmış veya güncellenmemiş bir WordPress temasıda 429 Too Many Requests hatasına neden olabilir. Özellikle bedava WordPress teması kullanan sitelerde bu tür hatalara sıkça rastlanmaktadır.

Eğer ilk yöntem işe yaramdıysa, bu sefer aktif olarak kullandığınız temanızı değiştirmenizi öneriyorum. Temanızı değiştirmek için yönetim panelinizde Görünüm > Temalar yolunu izleyebilir ve hatta burada yeni temalar yükleyebilirsiniz.

wordpress 429 too many requests hatası

ÖNEMLİ! Eğer WordPress yönetim paneline bağlanamıyorsanız, Veritabanını Kullanarak Tema Değiştirme adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu yazıda anlatılanlar sayesinde, yönetim panelinize bağlanmadan da sitenizde tema değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yöntem 3: Profesyonel Yardım Alın

Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, bir profesyonel WordPress uzmanının yardımını alma vaktiniz gelmiş demektir. Bazen 429 Too Many Requests hatası server bazlı bir problem olabiliyor. Serverınızın kullandığı uygulamalar, 3. parti yazılımlarda bu problemleri tetikleyebiliyor.

Eğer problemi çözemediyseniz, öncelikle Hosting sağlayıcınızın destek ekibiyle görüşmeniz yararlı olacaktır. Çoğu durumda, destek ekipleri bu problemleri kısa zamanda çözer. Örneğin önceki zamanlarda sitemde yaşadığım buna benzer bir problemde Güzel Host destek ekibine başvurmak zorunda kaldım. Sorunumu da onlar çözdüler.

Sizde hem bu WordPress hatasında, hemde diğer sorunlarda öncelikle tavsiye edilen yöntemleri uygulayabilir, eğer bir başarı sağlanamadıysa hostinginizle veya uzman bir web geliştiricisiyle çalışabilirsiniz.

Son Olarak

429 Too Many Requests hatası oldukça kötü bir problemdir ve server kaynaklarınızı tüketir. Bu yüzden önlemleri baştan almanız doğru olandır. İleride bu hatayı sitenizde görmemek istiyorsanız, çeşitli maddelere dikkat etmelisiniz.

Öncelikle kaliteli bir hosting kullanmanız bu problemin oluşmaması için önemlidir. Bunun yanında güncelliğini yitirmiş eklenti ve temaları kullanmamanızda gerekir. Son olarak ise, içerisinde virüsler barındıran, sitelerinize zarar veren nulled ürünlerden de uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Umarım bu yazım, çok fazla istek gönderimi durumunda oluşan bu hatayı çözmek isteyen okurlarım için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x