WordPress Arama Bölümü Tek Bir Sonuç Bulduğunda Otomatik Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Hayatta küçük şeyler bazen çok büyük etkiler bırakabilir. Ziyaretçilerinizin sayfanızda bir kere daha tıklama yapmamasını sağlamakta bu küçük şeylerden birisidir. Sitenizi ziyaret edenlere büyük veya küçük şeylerde kullanım kolaylığı sağlamak, site popüleritenize önemli katkılar sağlar.

otomatik yönlendirme

WordPress websitelerinin hemen hepsinde site içi arama özelliği bulunur. Buda ziyaretçilerinize verebileceğiniz en büyük kolaylıklardan birisidir. Siteniz içinde arama yapanlar, okumak istedikleri sayfalara/yazılara daha kolay ulaşabilir. Fakat arama yaparken öyle durumlar vardır ki, arama sonuçları sadece bir sayfayı bulur. İşte bu durumlarda ziyaretçilerinize bir kolaylık daha sağlayabilirsiniz.

Eğer arama yapıldığında tek bir sonuç çıkıyorsa, WordPress sayesinde bu sayfaya otomatik yönlendirme yapabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçileriniz arama yapıldıktan sonra websitenizde tek bir tıklama daha yapmadan otomatik olarak sonuca ulaşılan sayfaya yönlendirilebilir.

Bu WordPress dersinde arama sayfasında tek bir sonuç çıktığında, çıkan bu sonuca nasıl otomatik yönlendirme yapabileceğinizi anlatacağım.

Çıkan Tek Sonuca Otomatik Yönlendirme Yapmak

otomatik yönlendirme

Bu özelliği WordPress sitenize eklemek oldukça kolaydır. Fakat bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle funtions.php dosyası çok önemli bir dosyadır ve bu dosyada yapılacak yanlış düzenlemeler sitenizi bozabilir. Bu yüzden yapacağınız değişiklikleri iki kere kontrol etmenizde ve aynı zamanda bir site yedeği almanızda fayda vardır.

Gelelim otomatik yönlendirmeyi nasıl yapacağımıza. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak arama sonuçlarında tek bir sonuç çıktığında, bu sonuca otomatik yönlendirme yapabilirsiniz.

  1. Dosya yöneticiniz veya FTP yardımıyla site dosyalarınıza bağlanın. Burada /wp-content/themes/tema-adiniz/ yolunu takip edin. Eğer bir child-theme kullanıyorsanız, child-theme tema klasörünü açın.
  2. Tema klasörünün içinde functions.php dosyasının bir yedeğini alın. Yedek almanız, bir hata durumunda sitenizin bozulmasını engeller. Sadece bu dosyanın yedeğini almanız yeterli olacaktır.
  3. Daha sonrasında functions.php dosyasını açın ve düzenlemeye hazır bir hale getirin. Bu dosyayı düzenlemek için Cpanel editörünü kullanabilir veya dosyayı bilgisayarınıza indirerek herhangi bir metin editörünü de kullanabilirsiniz.
  4. Aşağıdaki kodu functions.php dosyanıza ekleyin ve değişiklikleri kaydedin.
add_action('template_redirect', 'redirect_single_post');
function redirect_single_post() {
if (is_search()) {
global $wp_query;
if ($wp_query->post_count == 1) {
wp_redirect( get_permalink( $wp_query->posts['0']->ID ) );
exit;
}
}
}

Değişiklikleri kaydettikten sonra sitenizde tek bir sonucu çıkaracak bir arama gerçekleştirin. Eğer kodu doğru dosyaya eklediyseniz, arama sonuçları sayfası çıkmadan, direk sonucun sayfasına yönlendirileceksiniz. İşte bukadar!

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz. Ayrıca bu işlemi yaparken zorluklarla karşılaşıyorsanız, yorumlar bölümünde bizle paylaşabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x