Bilmediğiniz İlginç 10 Gutenberg Özellikleri

Medium, Ghost, SquareSpace ve hatta Tumblr gibi blog platformları her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. WordPress’in de bu gelişime ayak uydurması gerekiyordu ve bize Gutenberg’i tanıttı.

Gutenberg basit bir yenilikten çok, WordPress kullanımımızı neredeyse tamamen değiştiren oldukça köklü bir güncellemeydi. Gelişmiş görsel editör özellikleri ile artık yazılarımızı daha özgür bir şekilde yazabiliyor, yayınlayabiliyoruz. Fakat Gutenberg özellikleri blogunuza değer katabilecek olmasına rağmen, çoğu WordPress kullanıcısı alışkanlıklarından vazgeçemedi ve Classic Editör‘ü kullanmaya devam ediyor.

Fakat blog yaşantınızı daha iyi bir seviyeye çıkarabilmek için, yenilikleride takip etmeniz gerekiyor. Gelişmiş özelliklerini her geçen gün daha fazla insanın keşfettiği Gutenberg editörünü kullanmak için pek çok sebep var.

Bu yazımda size büyük olasılıkla bilmediğiniz ve hayatınızı kolaylaştırabilecek Gutenberg özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Gutenberg’in Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Özelliği

Not: Bu yazımda bahsedeceğim özellikler Gutenberg’in nasıl kullanıldığını değil, gizli kalan harika özelliklerini içeriyor.

1. Google Docs’tan WordPress’e Kopyala-Yapıştır Yapabiliyorsunuz

Bu özellik, WordPress editöründe yazı yazmak istemeyenleri Gutenberg’e aşık ediyor. Gutenberg editörü sayesinde Google Docs’taki herhangi bir içeriği anında WordPress’e kopyala-yapıştır yapabiliyoruz. (görseller dahil)

Bu oldukça yeni ve aynı zamanda büyük bir gelişim. Daha önceleri klasik editörümüzde bu işlemi yaparken pek çok içeriği yazılarımıza ekleyemiyorduk.

Bu özellik aynı zamanda Microsoft Word, Office 365 ve Quip ile de çalışıyor. Herhangi bir içeriği bu programlardan WordPress’inize anında yapıştırabiliyorsunuz ve hiç bir düzenleme gerektirmiyor.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

2. Bilgisayarınızdaki Görselleri Taşı-Bırak Yöntemi İle Ekleyebiliyorsunuz

Klasik editör kullanırken en çok zaman harcanan şeylerden biriside “görsel ekleme” işlemiydi. Gutenberg özellikleri sayesinde artık bilgisayarımızdaki herhangi bir görseli taşı-bırak yöntemi ile editörümüze ekleyebiliyoruz.

Bu özellik, çok sayıda görseli yazılarına eklemek isteyenler için oldukça iyi düşünülmüş. Taşı-Bırak yöntemi ile zaman kaybını ortadan kaldırabilirsiniz.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

3. Blokları Eklemek İçin Slash Komutunu Kullabilirsiniz

Gutenberg editörü blok düzeni ile çalışır. Bir görsel yada başlık eklemek istediğinizde bunun için blok eklemeniz gerekir.

Gutenberg’de bu işlemi hızlıca yapabilmek için slash komutunu kullanabilirsiniz.

Slash komutunu kullandığınızda editörünüz size ekleyebileceğiniz blokların bir listesini çıkarır. İşlem oldukça basit ve hızlı. Bu özellik sayesinde vakit kaybetmeden pek çok bloğu yazınıza ekleyebilir, bloklar içinde arama yapabilirsiniz.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

4. Linkleri Sadece Yapıştırarak Ekleyebilirsiniz

İçeriğinize hızlı bir şekilde link mi eklemek istiyorsunuz ?

Sadece linki editörünüze yapıştırın. Çok basit!

Gutenberg sayesinde artık linklerimizi yazımızın herhangi bir bölümüne anında yapıştırabiliyoruz. Eski editördeki gibi “Bağlantı Ekle” ikonuna tıklamamız ve düzenleme yapmamız gerekmiyor.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

5. Anchor Linkleri Kolayca Oluşturabilirsiniz

Yazılarınızda “İçerik Tablosu” yada atlama linkleri kullanıyor musunuz ? Eski editörde bunları yapabilmek için eklenti kullanmamız gerekiyordu. Fakat Gutenberg ile artık bu işlemleri kolaylıkla yapabiliyoruz.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

 

  1. İlk olarak içeriğinize anchor ekliyoruz. Eğer içerik tablosu oluşturmak istiyorsanız anchorları başlıklarınıza da ekleyebilirsiniz.
  2. Anchor eklemek için bir başlığa tıklıyorsunuz ve blok ayarlarına geliyorsunuz. Gelişmiş ayarlar bölümünde anchor yazınızı (HTML çapası) ekliyorsunuz.
  3. Bir sonraki adım ise anchor yazınızın zıplayacağı bölüme bağlamak. Linkiniz anchor yazınızla aynı isimde olmalı.
  4. İşte bukadar. Bu özellik sayesinde sayfalarınıza ve yazılarınıza içerik tabloları, geçiş linkleri oluşturabilirsiniz.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

6. Üst Araç Çubuğu, Sahne Işığı Modu, Tam Ekran Modu

WordPress Gutenberg’i getirirken, blog yazarlarının kullanıcı deneyiminide dikkate almış. 3 farklı özelliği ile Gutenberg sayesinde çok daha odaklı bir şekilde yazılarımızı yazabiliyoruz.

6.1 – Üst Araç Çubuğu

Gutenberg editörünüzde bir bloğun üstüne geldiğinizde araç çubuğu belirir. Araç çubuğunu sadece bloklara tıkladığınızda görmek istiyorsanız, bu özelliği kapayabilirsiniz.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

6.2 – Sahne Işığı Modu

Hiç bir dikkat dağıtıcı etken olmadan mı yazmak istiyorsunuz? Sahne ışığı moduna geçerek bunu sağlayabilirsiniz. Sahne ışığı moduna geçtiğinizde üzerinde çalıştığınız blok dışında herşey gri bir tona bürünür.

Bu özellik, bir blog yazısı yazarken ve düzenleme yaparken dikkati dağılanlar için birebir. Bu özellik sayesinde tüm dikkatinizi yazınıza çevirebilirsiniz.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

6.3 – Tam Ekran Modu

Klasik editörde olduğu gibi, Gutenberg’de de tam ekran çalışma olanağı mevcut. Tam ekran modunu aktif hale getirerek yönetici panelinizi gizleyebilirsiniz.

Tam ekran modu içeriğinize odaklanmanızı ve yazmanızı kolaylaştırabilir.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

7. Bloklarınızıda Tam Boy Yapabilirsiniz

Bu özellik klasik editörün en büyük eksiklerinden bir tanesiydi. Pek çok WordPress kullanıcısı sayfa oluşturucu eklentiler ile çalışarak bu özelliği kullanabiliyordu. Gutenberg ise size tam ekran editör ile çalışma imkanını sağlıyor.

Hatta bazı WordPress temaları yazı bloklarınızı da tam boy olarak ayarlamanıza izin veriyor.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

8. İçeriğinizin Özetini Görebiliyorsunuz

Bu özellik, ne yaptığını görmek isteyenler için harika. Gutenberg sayesinde yazılarınızdaki paragraf, başlık ve kelime sayılarını görebilirsiniz. Yazılarını belirli bir düzende oluşturmak isteyenler, Gutenberg’in bu özelliğine bayılacaktır.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

9. Tekrar Kullanılabilir Bloklar

Gutenberg editörü tekrar kullanılabilir bloklar oluşturmanıza izin verir. Eğer bir blok düzeni oluşturduysanız ve bunu diğer yazılarınızda da kullanmak istiyorsanız, bu bloğu kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Bu özellik sayesinde tablo biçimlerinizi,içerik paylaşımlarınızı, butonlarınızı diğer yazılarınızda da kullanabilirsiniz.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

10. Özelliklerinizi Pek Çok Gutenberg Eklentisi İle Geliştirin

Gutenberg’in tanıtılmasıyla beraber pek çok geliştirici de yeni eklentiler üretmeye başladı. Bu eklentiler sayesinde Gutenberg editörünüzün özelliklerini geliştirebiliyor, çeşitli blok türleri ekleyebiliyorsunuz.

Örneğin Ultimate Blocks eklentisi sayesinde yüzlerce farklı blok özelliğini yazılarınızda kullanabilirsiniz. Bu eklentinin bir diğer güzelliği ise İçerik Tablosu, İnceleme Yıldızları, Sayfa Ayırıcı gibi özellikleri tek bir eklentide topluyor olması.

Gutenberg Editörü ve Özellikleri

Son Olarak

Bu yazımda Gutenberg ile gelen özelliklerin sadece bir kısmını sizlerle paylaştım. Klasik editörün yerini alan ve çok daha gelişmiş özelliklere sahip Gutenberg sayesinde sizde blogunuzu üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Alışkanlıkları değiştirmek zordur. Bunu biliyorum. Fakat hızla değişen teknoloji ve web dünyasında sizinde bu yeniliklere ayak uydurmanız, kaçınılmazdır.

Umarım bu yazım Gutenberg’in nekadar donanımlı ve yeniliklere sahip bir güncelleme olduğunu anlamanızda faydalı olmuştur.

Siz şuanda Gutenberg editörünü kullanıyor musunuz ? Kullanmıyorsanız sebepleri nelerdir ?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x