Bilmeniz Gereken WordPress Ayarları

WordPress web yayıncılığı dünyasına seviye atlatmış ve atlatmayada devam edecek gibi duran bir blog sistemidir. WordPress.com üzerinden tamamen bedava bir blog açabilirken, daha fazla özelliklere sahip olmak için WordPress.org‘uda tercih edebilirsiniz. Dakikalar içerisinde bir bloga, alışveriş sitesine veya tanıtım sitesine sahip olabilirsiniz.

Hali hazırda dünyanın en popüler CMS’lerinden birisi olan WordPress, kendi içinde pek çok özellikle karşımıza çıkmaktadır. Fakat her işte olduğu gibi, WordPress’imizi kurduktan sonra çeşitli ayarlar yapmamız gerekebilir. Bende bu yazımda WordPress ayarlarını ve bunları neden kullanmanız gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

1. Tema Canlı Önizleme

wordpress ayarları

WordPress websitenize binlerce tema arasından seçim yaparak tasarımlarınızda değişikliğe gidebilirsiniz. WordPress kullanan herkes de en az bir defa tema değişikliği yapmıştır.

Önceden WordPress’te yeni bir tema denemek için, bu temayı aktive etmemiz gerekiyordu. Bu da yeni temanızda daha özelleştirmelerde, tasarımsal değişikliklerde bulunmadan yayınlamak anlamına geliyordu. Bu yüzdende pek çok web tasarımcı ve geliştirici websitelerini bakım moduna almak zorunda kalıyordu.

Artık WordPress ayarları sayesinde bir temayı aktive etmeden üzerinde değişiklikler yapabiliyoruz. Bu ayarları yaparken temamızın nasıl görüneceğinide canlı bir şekilde takip edebiliyoruz.

Bir temanın sitenizde nasıl görüneceğini anlamak veya düzenlemeler yapmak için Canlı Önizleme modunu çalıştırabilirsiniz. Canlı önizlemeyi açabilmek için öncelikle WordPress yönetim panelinizde Görünüm > Temalar kısmına giriş yapın. Önizlemek ve düzenleme yapmak istediğiniz temanın üstüne tıklayın. Allta yer alan seçeneklerden Canlı Önizleme butonuna basın.

İşte bukadar. Eğer aktif etmediğiniz bir temada değişiklikler de yapıyorsanız, bu değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

2. Tema Düzenleyici

Nekadar güzel bir temaya sahip olursanız olun, kod dosyalarınızda çeşitli değişiklikler yapmanız gerekebilir. FTP veya CPanel sayesinde düzenlediğiniz dosyaları websitenize tekrar aktarabilirsiniz. Fakat, çok daha kolay bir yolu da var!

WordPress ayarları menüsünde Görünüm > Tema Düzenleyici sayfasına giriş yaparak, temanızda yer alan herhangi bir kod sayfasında değişiklikler yapabilirsiniz. Kodlarda yaptığınız değişikliklerden sonra Kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır.

3. CSS Düzenleyici

Eğer websitelerinizde renkleri, arkaplanları veya yazı stillerini değiştirmek mi istiyorsunuz? Temanızın kurulmuş tasarım düzenleyici ayarlar bölümü yok mu? İşte burada kollarınızı sınamanız ve CSS dünyasına adım atmanız gerekiyor.

Eğer sitenizde CSS dosyaları üzerinde düzenlemeler yapmak istiyorsanız artık bu çok kolay. Tıpkı bir önceki örnekte olduğu gibi bunuda Tema Düzenleyicisi menüsünden yapabiliyoruz. Tema düzenleyicisi bize hem website dosyalarını hemde stil dosyalarını düzenlememize imkan veriyor.

4. Jetpack

wordpress ayarları

WordPress ayarlarından bahsedip, JetPack’ten bahsetmemek olmaz. WordPress JetPack, yüklendiği zaman sizlere 40+ özellik ve ayarlandırma sunan bir eklentidir.

Evet doğru duydunuz. İletişim formları, abonelikler, özel istatistikler, mobil tema botu, kısa link yaratıcı gibi pek çok özelliği JetPack’in içerisinde bulabilirsiniz. Bu eklenti genelde ilk WordPress yüklemelerinde zaten websitenizde yer alıyor. Tek yapmanız gereken ise sadece 20 saniye içerisinde bir üyelik almak.

Bu eklentiyi kullanmadan önce Jetpack hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, Jetpack içerisinde 9 farklı sosyal özellik, 8 yazı yazma özelliği, 11 görünüm özelliği ve 6 video-fotoğraf özelliği vardır. Bu özelliklerin sayısıda sürekli artmaktadır.

5. Akismet

wordpress ayarları

Akismet tıpkı JetPack gibi WordPress’in en önemli eklentilerinden birisidir. Akismet sayesinde WordPress websitenize gelen binlerce anlamsız spam yorumu engelleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey eklentiyi etkinleştirmek ve bir API key edinmek.

6. Dışa Aktar/İçe Aktar

WordPress yazılarınızı ve yorumlarınızı dışarı aktarmayı oldukça kolay bir hale getirmiştir. WordPress ayarlarında Araçlar > Dışa aktar seçeneğiyle bu işlemi kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Bunun yanında Blogger, Blogroll, RSS, Tumblr gibi blog sistemlerinden istediğiniz yazılarınızı içeri aktarabilirsiniz. İçe aktarma seçeneğinin kullanıldığı bir diğer şey ise, temalarınıza demo içeri eklemenizdir.

WordPress görsellerinin dışa aktarımı ise şuan için sadece belirli eklentiler ile yapılabiliyor. WordPress ayarlarında bu özellik henüz mevcut değil.

7. Kalıcı Bağlantılar

WordPress’i ilk yüklediğinizde sayfalarınızın ve yazılarınızın bağlantılarının birer rakamdan oluştuğunu farketmişsinizdir. Bu SEO ve ziyaretçilerin kullanımı açısından iyi bir seçenek değildir.

Ama güzel haberlerim var. WordPress kalıcı bağlantılarınızı düzenlemeniz oldukça kolay.

Yönetim panelinde Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sayfasına gelip, burada istediğiniz gibi değişiklikte bulunabilirsiniz. SEO açısından en güzel seçenek yazı adı olacaktır. Fakat websitenizde yayın tarihlerinin önemi büyükse, bu seçeneğide değerlendirebilirsiniz.

Basit Seo Hataları

8. Ekran Seçenekleri

WordPress ayarları sayesinde websitenizin kullanımını, düzenlemelerini daha rahat yapabilirsiniz. Örneğin yazı yazarken pek çok pencere yazı panelinizin yanında, altında ve üstünde yer alıyor. Ekran tercihleri üzerinden burada işinize yaramayan tüm pencereleri kapatabilirsiniz.

wordpress ayarları

Yazı yazarken veya sayfalarınızı düzenlerken maksimum konsantrasyonu sağlayabilmek için, gereksiz pencereleri kaldırmak yararlı olacaktır.

9. Kategoriler + Etiketler

Kategoriler ve etiketler, ziyaretçilerinizin website içeriklerini daha kolay bulmalarını sağlar. Websitenizde 7-12 kategori ve 50-60 civarı etiket kullanarak ziyaretçilerinizin dolaşımını kolaylaştırabilirsiniz.

Kategorilerinizi ve etiketlerinizi ayarlamak ve isimlendirmek için Yazılar > Kategoriler ve Yazılar > Etiketler yolunu izleyebilirsiniz.

10. Video Gömmek

WordPress websitelerinde YouTube, Vimeo gibi dış kaynak sitelerden video yayınlamak oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey videonun linkini görsel editörünüze kopyalamaktır. Daha sonrasında yazınızın veya sayfanızın önizlemesini açarak bu kodun çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Özetleyecek olursam…

WordPress dünyanın en popüler ve en gelişmiş CMS’lerinden birisidir. Bloglar, forumlar ve alışveriş sitelerini WordPress sayesinde kurabilirsiniz. WordPress’i başarılı yapan en önemli şeylerden birisi websitenizdeki hemen herşeyi ayarlayabilmenizi sağlamasıdır. Bu yazımda WordPress ayarları denilince oldukça yararlı olduğuna inandığım bazı özellikleri sizlerle paylaştım.

Paylaştığım ayarlar gibi daha pek çoğu WordPress platformunda bulunmaktadır. Bu yazım aslında WordPress ayarlarını paylaşmanın yanında, WordPress’in ne denli gelişmiş bir platform olduğunu sizlere göstermektedir.

Eğer sizinde değerli gördüğünüz bir WordPress ayarı varsa, yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. 

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x