Blog Etkileşimini Arttıracak 7 Yöntem

Optimizasyon, optimizasyon, optimizasyon !! Websitenizde yapmanız gereken şey bu. Eğer websitenizi doğru bir şekilde düzenlemezseniz, vakit ve para kaybetmenin önüne geçemezsiniz. Websitenizi ziyaretçilerinizin komforlu bir şekilde kullanabileceği hale getirmeden, yazdığınız harika yazıların ve içeriklerin hiç bir önemi yok.

Hangi amaçla kurulmuş olursa olsun, her blogun en önemli hedefi ziyaretçi sayısını ve blog etkileşimini arttırmaktır. Eğer websitenize ziyaretçi sayınız ve blog etkileşiminizde sorunlar yaşıyorsanız, bunun bir veya birden fazla sebebi olabilir.

Bu yazımda bloglarınızdaki etkileşimi arttırmanız için 7 farklı yöntemi sizlerle paylaşmak istedim. Bu yöntemleri uygulayarak site ziyaretçilerinizin website içerisinde daha fazla kalmasını ve potansiyel ziyaretçilerinizin blogunuzu favorilerine eklemelerini sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçi Etkileşimi Neden Önemlidir ?

Visitor engagement is important for a variety of different reasons, but the primary reason is conversions.

Ziyaretçi etkileşimi çeşitli sebeplerden dolayı önemlidir. Fakat en temele indiğimizde asıl neden dönüşümdür.

Websitenizde paylaştığınız her içeriğin bir amacı olmalıdır. Bu amaç websitenize girenlerin abone olmalarının, sitenizi daha sonra tekrar ziyaret etmelerinin ve daha fazla ürün satmanızın kapılarını açar.

Eğer websitenizde yeteri kadar etkileşim sağlayamazsanız, ziyaretçilerinizden email listenize abone olmalarını veya sattığınız bir ürünü satın almalarını bekleyemezsiniz.

Bu yüzden içeriklerinizi yazarken ve paylaşım yaparken “etkileşim” faktörünü de göz önüne almalısınız. Aşağıda 7 farklı yöntem ile sitenizi optimize etmenin ve blog etkileşimini arttırmanızın yollarını inceleyebilirsiniz.

1. Site Hızını Arttırın

İlk yapmanız gereken şey website hızınızı arttırmak olmalıdır. Eğer ziyaretçilerinizi yavaş bir sayfayla başbaşa bırakırsanız, etkileşiminiz düşecektir. Günümüzde herşey fazlasıyla hızlı ilerlerken, websitenizin yavaş olması kabul edilemez bir şeydir.

Websitelerinde standart açılma hızı 2 saniye ve bunun altıdır. Eğer website hızınızı merak ediyorsanız, Pingdom benzeri bir araçla kontrol edebilirsiniz. Hatta Pingdom’a üye olarak belirli aralıklarla site hızı raporu elde edebilirsiniz. Site hızınızı ölçen ve sorunların raporlarını görmenizi sağlayan faydalı araçları bu yazımda inceleyebilirsiniz.

Peki site hızınızı nasıl arttıracaksınız ? Eğer bir WordPress kullanıcısıysanız WordPress Site Hızınızı Arttırmanın 8 Basit Yolu adlı yazımı inceleyebilirsiniz. Fakat bu yazımda da bazı yapılabileceklerden bahsedelim.

  • Öncelikle iyi bir hosting paketine sahip olmak oldukça önemlidir. Pek çok firma WordPress ve benzeri CMS sistemleri için özel yapılandırılmış paketleri kullanıcılarına sağlar.
  • Bunun yanında cache özelliğini kullanmanız gerekmektedir. Eğer hostinginiz cache hizmeti sağlamıyorsa, bir eklenti kullanarakta bu işlemi yapabilirsiniz.
  • Ayrıca En İyi 5 WordPress Cache Eklentisi adlı yazımı inceleyerek, size en uygun olan cache eklentisini kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Website hızınızı arttıracak bir diğer önemli şey ise CDN kullanmaktır. Bu şekilde ziyaretçilerinize daha çabuk açılan sayfalar yayınlayabilirsiniz.

2. Kullanıcı Deneyimini Arttırın

Website hızınızı arttırdınız. Peki şimdi ne yapmalısınız ?

Blogunuzda kullanıcı deneyimini çeşitli yollarla arttırabilirsiniz. 

İlk olarak blogunuzun site içi dolaşımını ziyaretçilerinizin zorlanmayacağı bir biçimde optimize edebilirsiniz. Örneğin etiketlerinizi azaltmak, menü elemanlarını doğru şekilde yerleştirmek, website içeriğinizi kategorilendirmek ve breadcrumbs kullanmak blog etkileşiminizi arttıracak önemli ayrıntılardır.

Bloglarda gözüme çarpan bir diğer detay ise, sidebarların gereğinden fazla karışık olması. İnsanlar her zaman sadeliği ve kolaylığı sever. Heryerinde reklamlar bulunan, gerekli gereksiz her türlü özelliğe sahip bir websiteside bu insanları kaybetmenize yol açabilir. Bu yüzden sidebar, header ve footer tasarımlarınızı olabildiğince sade şekilde tasarlamanızda fayda vardır.

3. İçeriğinizi Doğru Şekilde Düzenleyin

İçeriğinizide çeşitli yollarla optimize edebilirsiniz. Eğer websitenizde yer alan içerikler kolay ulaşılabilir ve kolay okunabilir olursa, bu blog etkileşiminizide olumlu yönde etkileyecektir.

Öncelikle içerik uzunluğundan bahsedelim. Her ziyaretçinin kişisel görüşü farklı olsada, genel olarak çok uzun ve çok kısa içerikler websitenizin etkileşimine olumsuz yönde etki eder. Çok uzun anlatımlarınızı parçalara bölmek oldukça geçerli bir taktiktir.

Bunun yanında hukuk veya politika gibi ciddi konularda içerik üretmiyorsanız, yazılarınıza kendi kişiliğinizi de eklemenizde fayda var. Çok ciddi görünmek ve cümlelerinizi basitlikten uzak yazmak ziyaretçilerinize itici gelebilir. Yapılan araştırmalar da, blog etkileşiminde içtenliğin önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Etkileşimi arttıracak bir diğer yol ise farklı içerik tipleri üretmenizdir. Bir blogda sadece yazılarla değil, videolar ile de içerik üretebilirsiniz. Bunun yanında yazılarınızı konunuza uygun fotoğraflarla ve görsellerle süslemenizde oldukça yararlı bir çalışmadır.

Kısacası içerik üretirken özgür olmaktan korkmayın. Blogunuzdaki ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek her türlü yolu deneyin ve bu yolları denerken Google Analytics gibi araçlarla veri toplamayı da unutmayın.

4. Blog Yazılarınıza Dahili Bağlantılar Ekleyin

Blog etkileşimini arttıracak en güzel yöntemlerden birisi de dahili bağlantıları kullanmaktır. Bir ziyaretçi websitenizde ne kadar bağlantı gezerse, sizde bir okadar kazançlı çıkarsınız.

Eğer çok fazla içeriğiniz yoksa bu yöntem ağırdan alınması gereken bir gelişimdir. Zamanla içerikleriniz arası bağlantılar oluşturmanız ve eski yazılarınızı analiz etmeniz gerekebilir.

Eğer çok fazla içeriğe sahip bir blogunuz var ve daha önce dahili bağlantıları kullanmadıysanız biraz vakit ayırmanız gerekebilir. Tüm yazılarınızın başlıklarını bir dökümana çıkarıp, öncelikle hangi konuların birbirine benzer olduğunu belirlemelisiniz. Daha sonrasında ise yazılarınızın uygun bölümlerinde bir diğer yazınıza bağlantı sağlayabilirsiniz.

“Dahili bağlantılar nedir ?” diye soracak olursanız, konumuzun en başında bahsettiğimiz website hızını arttırma yönteminde başka bir yazıma link verdim. Bu şekilde hem konu dahilinde daha fazla bilgilenme olasılığınızı arttırmak istedim, hem de Webtisyen’de daha fazla kalmanız için ufak bir taktik uyguladım.(evet çok açık sözlüyüm)

5. Okuyucalarınıza Sorular Sorun

Okuyucularınıza sorular sormak, onları önemli hissettirir. Aynı zamanda sorular sorarak bir konu hakkında fikir toplayabilir, şikayetleri belirleyebilir veya gelecekte yazacağınız konulara ilham bulabilirsiniz.

Yazılarınızda insanlara sorular yöneltebilir, email aboneliklerinize düzenli aralıklarda anketler gönderebilirsiniz. Bunların yanında sosyal medyayı kullanarak Twitter ve Facebook gibi websitelerinde de okuyucularınızın bir konu hakkında fikirlerini sorabilirsiniz.

İnsanlar bir konu hakkında tartışmayı, bilgilerini paylaşmayı ve diğer insanlarla etkileşim kurmayı severler. Sizde bunu bir fırsata çevirebilirsiniz. Ziyaretçilerinize sorulara sorarak blog içi etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

6. Tartışmaya Açık Konulara Yer Verin

Bu yöntem, diğer yöntemlerinizle beraber harika sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Blogunuzdaki yazılarınızda insanların tartışabileceği veya paylaşabileceği konulara yer vermeye önem gösterin. Bu yöntem ziyaretçilerinizin blogunuzu daha fazla takip etmesini sağlar.

İnsanları blogunuzda yorum atmaya heveslendirmek için konu seçimleriniz oldukça önemlidir. Sosyal medyada veya diğer bloglarda yer alan tartışma konularını belirleyerek, sizde buna uygun içerikler üretebilirsiniz. Aynı zamanda yazılarınızın sonunda insanları yorum atmaya teşvik edecek küçük paragraflar oluşturabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Gamefy tarzı eklentiler ile çalışarak websitenizi oyunlaştırabilirsiniz. Bloglarınızda oyunlaştırma yaparak “10 yorum atın, 5 bedava tema kazanın” gibi yarışmalar düzenleyebilirsiniz.

Tüm bu yolları uygulayara blog etkileşiminizde önemli artık sağlayabilirsiniz.

7. Ziyaretçilerinizin İlgi Gösterdiği Konularda Yazın

Bu yöntem blog etkileşimini hızlı bir şekilde arttırabileceğiniz bir çalışma değildir. Fakat zaman içerisinde hem etkileşiminizde hemde geriye dönen ziyaretçi sayınızda önemli bir artış sağlamanıza fayda sağlar.

Ziyaretçilerinizin ilgi gösterdiği konuları “biraz ajanlık yaparak” belirleyebilirsiniz. Sizin alanınızda yazılar yazan diğer bloglarda hangi konuların popüler olduğuna göz atmak yararlı olacaktır. Bu şekilde sizde popüler konularda yazılar yazabilirsiniz.

Bunun dışında kendi websitenizin analiz raporlarında hangi yazılarınızın en çok ilgiyi gördüğünü belirleyip, bu konularda başka içerikler oluşturmayı da deneyebilirsiniz.

Eğer ziyaretçilerinizle diyalog kurma imkanınız varsa, onlara sorular yöneltip kendi alanınızdaki sorunları, hataları ve gelişimleri de öğrenebilirsiniz. Diğer insanlarla iletişime geçmek, içerik oluştururken size yeni fikirler verecektir. Ziyaretçilerinizle anketler, soru cevap forumları veya mesajlaşma yöntemiyle diyalog kurabilirsiniz. Hatta onları size aramaları için teşvik bile edebilirsiniz.

Kendi sektörünüzde/alanınızda neler olup bittiğini ve insanların hangi konularda bilgiye aç olduklarını Facebook gruplarında, LinkedIn sayfalarında da takip etmeniz mümkündür.

Son Olarak

Blog etkileşiminizi sağlamanın birden fazla yolu vardır ve bu etkileşimi sağlamanın tek değişmezi sizsiniz.

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca website var. Websiteniz yavaşken, kullanıcı deneyimi zayıfken ve doğru içerikleri üretmiyorken blog etkileşimi ve ziyaretçi sayısında artış bekleyemezsiniz. Diğer rakiplerinizin önüne geçebilmeniz için içeriklerinizi kaliteli bir şekilde yazarken, website optimizasyonunuza da bir okadar önem vermeniz gerekir.

Bu yazımda sizlerle paylaştığım yöntemler sayesinde blog etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Peki sizlerin bu amaca ulaşmak için yaptığı ve uyguladığı başka yöntemler var mı? Bunları bizimle ve diğer okurlarımızla yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x