Blog Yazmak İçin 14 Neden

Blog yazmak günümüz dünyasının çok önemli şeylerinden birisi haline geldi. Her konuda, her amaçta binlerce blog bulabiliyoruz. Blogging yada blogculuğun eski moda yazarlığı da neredeyse bitirir hale geldiğiniz görebiliyoruz. Mürekkebin yerini klavyeler aldı ve yerel takipçilerin yerine dünyanın çeşitli ülkelerinden takipçilere sahip olabiliyoruz.

Aslında günümüz bloglarını eski zaman gazetelerinin daha gelişmiş halleri olarakta düşünebiliriz.

İnsanlar Neden Blog Yazmak İster ?

Çevre Edinmek

Bir blog sahibi olmak, yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur. Bloglar sayesinde fikirlerinizi bir çok kişiye iletebilirsiniz. Hatta sadece coğrafi bölgenizdeki topluluklarla değil, tüm dünya üzerindeki insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Arkadaşlarınızla, ailenizle ve fanlarınızla her istediğinizi paylaşabilir, blog yazınız sayesinde önemli noktalarda insanları uyaradabilirsiniz.

Hobi Edinmek

Blog yazarlarının büyük çoğunluğu bunu bir hobi olarak yapar.  Pek çok insan yazmayı çok sever bunu kendileri için yaparlar. Blog yazarlığınında en temel sebebi budur. Bu tarz blog yazarları en iyi blog platformlarını veya sitelerine daha fazla trafiğini nasıl sağlayacaklarını merak etmezler. Bloglarını kendilerine ait bir ev gibi görürler ve yazmaya devam ederler.

İşin aslına gelecek olursak, profesyonel sebeplerle blog yazmak isteyen pek çok insanda blog yazarlığını bir hobi veya tutku olarak görememenin eksikliği mevcuttur. Blog dünyasına adım atmak ve para kazanmak istiyorsanız, bu işi sevdiğinizden emin olmalısınız.

Popüler Olmak

İnsanlar, kendilerinden daha başarılı insanların gittiği yolu denemeye eğilimlidirler. Çocukken ünlü futbolcuları ve onların yaptığı hareketleri taklit edenler çok uzakta olmasa gerek. Yada bir film yıldızının yaptığı esprileri, jest ve mimikleri kendi hayatına sokmaya çalışanlar her gün yanımızdan geçiyor.

Aynı kuralın blog endüstrisinde de varolduğunu bilmelisiniz. İnsanlar başarılı blog yazarlarını gördüklerinde, aynı şeyi başarmak isteyebiliyor. Bu blog yazarlarının tanınmışlığı ve popüleritesi cazip gelebiliyor. Bu kesinlikle kötü bir davranış değildir. Fakat bu sektörde başarılı olan insanların sırrı nedir ? İşte bu soruya doğru yanıt verebilmek gerekiyor. Bana kalırsa bu sorunun doğru cevabı AZİM ve TUTKU!

Eğer popüler bir blogun veya blog yazarının gittiği yoldan gitmeye karar verdiyseniz, sürünmeyi göze almalısınız. Hiç bir üne tek adımda zıplayarak ulaşamassınız.

Para Kazanmak

Pek çok insan profesyonel çalışan blog sitelerine bakıyor ve “Tek yapmam gereken yazmak, böylece çok para kazanabililirim.” diyor. Fakat bu oldukça yanlış bir düşünce.

Blogging oldııkça güzel paralar kazanabileceğiniz bir iş koludur. Fakat sadece para kazanmak amacıyla bu işe giriyorsanız, başarısız olma olasılığınız malesef bir hayli yüksek. Bir blogdan para kazanmak için çok iyi planlanmış bir yol haritanız ve yazdığınız yazılara ilgi duyan bir okuyucu kitleniz olması gerekmektedir.

Reklam ve Öne Çıkarma

Günümüzde yaş farketmeksizin toplumun %80’i interneti kullanıyor. Bu yüksek oranda şirketlerin ve dükkanların iştahını kabartıyor. Firmasını veya sattığı ürünü daha iyi tanıtabilmek adına blog yazanlarında sayısı bir hayli çoğalmış durumda.

Bir ürünün detaylı anlatımı, diğer ürünlerle karşılaştırma ve şirket sektörünüze uygun yazılar sayesinde işlerinizi büyütmeniz bir hayli mümkün. Bunun yanında yeni çıkacak ürünlerden ve şirket haberlerinden bahsederek potansiyel müşterilerinizi şimdiden bulabilirsiniz.

blog yazmak

Aynı Fikirde İnsanları Bulmak

Bloglayarak ciddi bir konuda size katılan insanları bulabilir, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Aynı hayat görüşüne sahip yeni insanlarla arkadaşlık kurabilir, birbirinize değer katabilirsiniz.

Sesinizi Duyurmak

Blog yazmak için  biriside dışarı çıkıp duyuramayacağınız fikirlerinizi, internet dünyasında duyurabilmenizdir. Küresel ısınma, politika, futbol veya aklınıza her ne geliyorsa bunu blogunuzda yazacağınız bir yazı ile insanlara duyurabilirsiniz.

Sosyal ve çevresel konulara dikkat çeken pek çok blog, dünyamızı daha güzel bir yer haline getirmek için harika adımlar atabiliyor. Bunlardan biri neden siz olmayasınız ? Rahatsız olduğunuz veya dikkat çekmek istediğiniz bir konu hakkında hemen bir blog kurabilirsiniz.

Kendinizi Tanıtmak

Blog yazmak kendinizi tanıtmak için harika bir yöntemdir. Bir konu hakkında bilgiliyseniz, bir blogda bu bilgileri paylaşarak kendinizi tanıtabilirsiniz. Farklı oluşumların içine girmek, sektörde söz sahibi olmak ve insanların sizi sektörünüzün bilgili insanlarından birisi olarak kabullenmesini sağlamak için blog yazarlığı yapabilirsiniz.

İş Bulmak

Diyelim ki bir programcı yada web tasarımcısınız; bir blogda iş alanınıza uygun dersler, ipuçları vermeniz size iş olanakları olarak geri dönebilir. Bir müşterinin gözünden bakacak olursak, kendi alanında öğretici bilgiler paylaşabilen birisine iş vermek güvenilir bir seçim olacaktır.

Yada bir fotoğrafçı olduğunuzu hayal edelim. Çektiğiniz fotoğrafları İnstagram, Facebook gibi sosyal medya araçlarında sergilerken, blogunuzda bu fotoğrafların hikayelerine ve o an orada neler yaşandığına yer verebilirsiniz. Bu sizin portföyünüzü genişletecek bir hamle olacaktır.

blog yazmak

Başkalarına Yardım Etmek

İnsanlara yardım etmeyi hedefleyen pek çok blog bulunmakta. Sağlık, teknolojik arızalar, ebeveynlik ve daha pek çok konuda insanlara yardım eden blog sitelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu tarz bir blog sahibi olarak toplumun gelişmesine katkı sağlayabilir, insanlara yardım elinizi (hangi konuda olursa olsun) uzatarak iç huzura kavuşabilirsiniz.

İrtibatta Kalmak

Kişisel bloglar sayesinde her gün göremediğiniz aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla irtibat halinde kalabilirsiniz. Yazacağınız kişisel blog yazıları onlara nasıl olduğunuzu, onlar hakkında ne düşündüğünüzü gösterebilir. Onları özel hissettirebilir, özlemlerini yazdığınız yazılar ile giderebilirsiniz.

Tatmin Duygusu

Bazen zihniniz size harika fikirler üretiyor olabilir. Fakat bu fikirlerin çok çılgınca olduğundan şüpheleniyorsanız veya fikirlerinizi insanlara açıklamaktan utanıyorsanız bir blog sayfası ile bunu aşabilirsiniz. Tamamen anonim olarak yada isminizi de ekleyerek paylaşacağınız fikirlerinizin olumlu karşılanması sizde bir tatmin duygusu oluşturacaktır.

Hayatınızı Kaydedin

Bir blog yazmak için en amatör ama en güzel sebeplerden birisi günlük tutmaktır. Belirli aralıklarla hayatınızda olanları yazdığınız bir blog ile harika bir arşiv oluşturabilirsiniz. Yıllar sonra yaşadığınız komik olayları bu blog sayesinde hatırlayabilir, yaptığınız hataları tekrar gözden geçirebilirsiniz. Bunun yanında çocuklarınıza ve hatta torunlarınıza kendi hayatınızı bir kitap gibi gösterebilirsiniz.

Bilgilenmek – Öğrenmek

İnternette yarım milyondan fazla blog sitesi bulunmaktadır. Bu bloglarda hemen her konuya ait özel yazılar bulabilirsiniz. Yönettiğiniz bir blogda sürekli yenilikleri, son çıkan haberleri (kendi alanınızda) paylaşarak aslında sizde yeni şeyler öğrenmiş olursunuz.

Bir blogun başarılı olabilmesi için güncel kalması gerekmektedir. Hal böyle olunca, sizinde ziyaretçileriniz için güncel içerikler hazırlamanız çok önemlidir. Hangi alanda bir blog yazıyor olursanız olun, yenilikleri anlatacağınız bir yazıyı hazırlarken aslında kendinizde bu yenilikleri öğrenmiş olursunuz. Unutmayın ki, bilmediğiniz bir konu hakkında yazı yazmak imkansızdır. Yazsanız bile ziyaretçilerinize bir faydası olamaz.

Bu yazımda hangi amaçlarla blog açabileceğinizi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Sizlerin bir blog sayfası açmak için başka sebepleri varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Umarım blog yazmak isteyen ve blogging dünyasına adım atmak isteyenler için yararlı bir yazı olmuştur.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x