Bloglarınız İçin Doğru Yazı Boyutu Nedir ?

Bu yazımda sizlere yeni bir şey paylaşmayacağım. Fakat öncelikle şunda hemfikir olduğumuzdan eminim; “Bloglarımızda yazdığımız tüm yazıların okunmasını istiyoruz.”

Bu konuda hemfikiriz değil mi ? Ozaman blogunuzun yazı boyutunun da okuyucularınız için çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Yazı boyutunuzun çok büyük veya çok küçük olması içeriklerinizin okunabilirliğini azaltabilir. Bu yüzden daha fazla ziyaretçinin websitenizde zaman geçirmesini istiyorsanız, doğru yazı boyutu ile websitenizi ayarlamalısınız.

Yazı Boyutu Fark Yaratır

Belki size manasız geliyor olabilir. Fakat dünyaca ünlü web bloglarından birisi olan 1stwebdesigner.com’da yapılan bir anket de bu dediklerimi doğrular nitelikte. Yüzlerce kişiye farklı yazı boyutlarında yazılar okutulduğunda, bu kişilerin %83’ü 17-19pt boyutundaki yazıların çok daha rahat okunabilir olduğunu söylemiştir.

Font boyutunuzun yanında hangi fontu seçeceğiniz ve satır aralığınızı belirlemenizde okunabilir tasarımınızın önemli faktörleridir.

12pt Yazı Boyutunu Kullanmayı Bırakın

Blog Yazı Boyutu Ne Olmalıdır ?

Blogların ilk zamanlarında kullanılan 12pt veya buna yakın büyüklükteki yazı tipi boyutlarını kullanmayı bırakmalısınız. Bugün moda olan yazı boyutu 16 ile 19 pt arasındadır. İnsanlar okumak istedikleri içerikleri apaçık ve zorlanmadan görmek istiyor.

Tasarımsal açıdan kötü gözükeceğini düşünüyorsanız bile bu yeni kuralı blog yaşantınıza sokmalısınız. Bu değişikliklerden sonra blogunuzdaki etkileşimin arttığını gözlerinizle göreceksiniz.

Not: Ben Webtisyen’de 18pt yazı boyutu kullanıyorum.

Satır Aralığıda Oldukça Önemlidir

Sadece yazı boyutunuz değil, satır aralığınızında insanların okumasını kolaylaştıracak düzeyde olması önemlidir. İç içe girmiş satırları takip etmek ve okumak zor olabilir.

Bu yüzden büyük bir yazı tipi boyutu seçerken, satır aralığınızın da yeteri kadar açık olduğundan emin olun.

Bunu Nasıl Yapabilirsiniz ?

Pek çok yeni tema typhography ayarları bölümünde yazı tipinizi, satır aralığınızı ve yazı tipi boyutunuzu değiştirmenize olanak sağlar. Fakat, kullandığınız temada böyle bir özellik yoksa, bu işlemi yapmanız yinede oldukça kolay.

İçeriklerinizin çağırıldığı div veya classı CSS dosyanızda düzenleyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Diyelimki yazılarınız .entry-content div’inde yer alıyor. Aşağıdakine benzer bir CSS kodu ile yazı tipi boyutunuzu ve satır aralığınızı ayarlayabilirsiniz:

.entry-content p {
 font-size: 18px; line-height: 27px;
 }

Umarım bu yazım pek çok bloggera yardımcı olmuştur. Günümüzde insanlar herşeye zorlanmadan sahip olmayı istiyor. Bu sizin blog yazılarınız içinde geçerli. Tasarımsal yanını bir yana bırakarak, blogunuzun daha fazla okunabilmesi sağlamak için bu değişiklikleri yapmanız yararlı olacaktır.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Ertuğrul Arslan
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x