Çok Kullanışlı WordPress Özellikleri | Muhtemelen Bilmediğiniz 15 Özellik

WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. WordPress ile bloglar kurabilir, e-ticaret yapabilir, portfolyonuzu sergileyebilir ve hatta bin bir çeşit forumlar kurabilirsiniz. WordPress’i bu denli popüler yapan etkenler ise ayarlanabilen onlarca WordPress Özellikleri, binlerce tema ve eklenti seçeneği, SEO’ya uygun olması ve oldukça esnek bir kodlama yapısına sahip olmasıdır.

WordPress yıllar içerisinde gelişmiş ve hala gelişmeye de devam ediyor. Bir WordPress kullanıcısı olarak sizlerde bu gelişim sayesinde çok daha güzel websitelerine sahip oluyorsunuz. Peki WordPress’in tüm özelliklerini biliyor musunuz?

Yıllardır WordPress kullanan birisi olarak ben hala WordPress’te yeni şeyler keşfediyorum. WordPress özellikleri ise saymakla bitmiyor. Bu yüzden deneyerek, test ederek ve okuyarak her gün yeni özellikleri keşfetmek gerekiyor.

Bende bu yazımda bazı kullanıcılar tarafından bilinmeyen, çok kullanışlı WordPress özelliklerini sizlerle paylaşacağım. 15 WordPress özelliğini paylaştığım bu yazımın, pek çok WordPress kullanıcısı tarafından biliniyor olsa bile,hiç bilmeyenler için ve bilgilerini tazelemek isteyenler için çok yararlı olacağını düşünüyorum.

1. Sitenizdeki İçeriklerin Yazarını Değiştirin

Listemize başlarken küçük fakat oldukça yardımcı olabilecek bir özellikten bahsedeceğim.

Bazı bloglarda diğer üyelerin yazdıkları yazıları kendi üyeliğinizle sergilemek isteyebilirsiniz. Yada tam tersi bir durumda olabilir.

Bunu yapmanın ise oldukça kolay bir yolu var. Bir yazının yazarını değiştirmek için yazı editörünüzü açın ve ekranın yukarısında yer alan Ekran Tercihlerine giriş yapın. Burada “Yazar” adlı seçeneği işaretleyin.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Yazı ekranınızın sağında veya aşağısında yeni bir seçenek kutusu oluştuğunu göreceksiniz. Yazar kutusundan istediğiniz yazarı seçerek değişim yapabilirsiniz.

Değişimi yaptıktan sonra yazınızı güncellemeyi unutmayın. Güncellemeden sonra yazınızı tekrar kontrol ettiğinizde yazar kısmının değiştiğini göreceksiniz.

2. Dikkat Dağınıklığı Olmadan Yazılarınızı Yazın

Hayatınızın hangi alanında olursa olsun, çalışırken dikkat dağınıklığı yaşamak sizi kötü etkiler. Bu WordPress sitelerinizde içerik yazarkende aynı şekildedir. WordPress’te menüler, butonlar ve pek çok diğer öğeler yazı yazarken dikkatinizi dağıtabilir. Fakat bunun harika bir çözümü var.

WordPress dikkat dağıtmayı engelleyici yazım modunu açarak, sadece yazdığınız içeriklere konsantre olabilirsiniz.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Yukarıdaki resimde görülen butona tıklayara dikkat dağıtmadan yazma modunu açabilirsiniz. Bu modu açtığınızda ekranınızda yazı araçlarınız ve editörünüz dışında hiç bir şey kalmaz. Basitçe bu butona tekrar tıklayarak, diğer menü öğelerini görüntüleyebilirsiniz.

3. Klavye Kısayolları

WordPress’te yazı yazmak ve bu yazıları düzenlemek iki farklı şeydir. Bir yazıyı yazmak oldukça zor olsa bile, iş düzenlemeye geçtiğinde işler daha da zorlaşabilir. Eğer klavye kısayollarını kullanmıyorsanız, bir yazıyı düzenlerken defalarca farenize tıklamanız, defalarca aynı butonlara basmanız gerekebilir.

WordPress klavye kısayolları işlerinizi daha hızlı halletmeniz için çok önemlidir. Nasıl ki bir yazıyı kopyalamayı, yapıştırmayı kolayca kısayolları sayesinde halledebiliyorsak, daha pek çok şeyide bu kısayollarla yapabiliriz.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

WordPress yazı editöründe kullanabileceğiniz tüm kodları yukarıdaki resimde yer alan butona tıklayarak öğrenebilirsiniz.

4. Yorum Düzenleme Kısayolları

WordPress sadece yazılarınızı düzenlerken kısayollar kullanmanızı sağlamıyor. Sitenize gelen yorumları düzenlerkende klavye kısayollarını kullanabiliyorsunuz.

Eğer bol yorum gelen bir WordPress sitesine sahipseniz, bu yorumları düzenlemenin nekadar yorucu ve sıkıcı olduğunu az çok biliyorsunuzdur. Bu klavye kısayollarını kullanarak bu işlemlerinizi daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

WordPress yönetim panelinizde Kullanıcılar > Sizin Kullanıcı Profiliniz yolunu izlerseniz, yorum düzenlerken klavye kısayollarının açık olmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde hangi ayarlamayı yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Bu şıkkı işaretledikten sonra yorumlarınızı düzenlerken klavye kısayollarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Klavye kısayollarını öğrenmek için WordPress Codex‘ini inceleyebilirsiniz.

5. WordPress Kısakodları

Eğer bir süredir WordPress’i kullanıyorsanız, eminim ki kısakod yada web dilindeki adıyla shortcodeları duymuşsunuzdur. Fakat bilmiyor olabileceğiniz şey ise kısakodları kullanabilmek için bir eklentiye ihtiyacınız olmamasıdır.

WordPress’te dilediğiniz gibi kısakodlar oluşturabilir ve bunları kullanabilirsiniz. Bunun yanında WordPress’inde kendine ait pek çok kısakodu vardır.

Herhangi bir WordPress kısakodunu yazılarınız içinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat kısakodları sidebarda temel WordPress özellikleri ile kullanamazsınız. Bunu yapabilmek için yine bir eklenti yardımı almanız gerekebilir.

Harika shortcodelar elde etmek için WP Shortcode eklentisine de göz atabilirsiniz.

6. Bir Yazıyı Başa Tutturun (Yapışkan Yazılar)

WordPress bloglarınızın anasayfasında yayınlanan yazıların tarihe göre sıralandığını farketmişsinizdir. Fakat bazı bloggerlar eski yazılarını da ziyaretçilerinin önüne çıkarmak için bu sıralamayı değiştirmek ister. İşte bu konuda WordPress özelliklerini kullanarak belirli yazılarınızı öne çıkarabilirsiniz.

Pek çok premium temada bu özellik bulunsa da, hiç bir tema özelliğine ihtiyaç kalmadan da bu işlem yapılabilir.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Basitçe yazı editörünüzde yer alan “Yayımla” ayarları içerisinde yazınızın görünürlük ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Buradan istediğiniz yazıyı anasayfanıza sabitleyebilirsiniz. Daha sonra değişiklik isterseniz, bu tiki kaldırarak yazınızı tarihsel sıralamasına geri götürebilirsiniz.

7. Yazılarınızın Tarihini Ayarlayabilirsiniz

Bazı durumlarda yazılarınızı ileri bir tarihte yayınlamayı veya daha önceden yayınlanmış gibi göstermeyi isteyebilirsiniz. Bunu WordPress’te yapmak oldukça basittir. Hemde hiç bir eklenti kullanmadan, tamamen WordPress’in kendi özellikleri sayesinde.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Yazınızı editörde açtıktan sonra “Yayımla” ayarlarına göz atarsanız, yazınızın yayınlanacağı tarihin tam anlamıyla bugünün tarih ve saatini gösterdiğini görürsünüz.

Fakat bunu değiştirmek mümkündür. Tarih ayarlarına tıkladıktan sonra yazınızı ister ileri bir zamanda yayınlayabilir, istersenizde çok daha önceden yayınlanmış gibi gösterebilirsiniz.

Not: Yazıları güncellemek ve tarihlerini değiştirmek, yeni nesil SEO taktiklerinden birisidir.

8. Yazıları Hızlı Düzenle

Eğer pek çok yazınızda değişiklik yapacaksanız, WordPress’in “Hızlı Düzenle” özelliği işinize yarayabilir. Yazılar bölümünde istediğiniz yazıların üstüne imlecinizi getirin ve hızlı düzenleme seçeneğine tıklayın.

Hızlı düzenleme seçeneği ile aşağıdaki listede yer alan düzenlemeleri kolayca yapabilirsiniz:

 • Başlık, URL ve Yazar düzenlemeleri
 • Yazının kategorisini değiştirmek
 • Yazıya etiket eklemek ve çıkarmak
 • Yorumları yönetmek
 • Yazıyı başa tutturmak (Yazımdaki 6. WordPress Özelliği)
 • Yazıya şifre oluşturmak veya yazıyı gizlemek

Bu değişiklikleri yazı editörünüzü açmadan, çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

9. Kendi Kalıcı Bağlantı Şeklinizi Belirleyin

Öncelikle şunu bilmelisiniz; WordPress’in ilk kurulumu ile gelen kalıcı bağlantı ayarlarını hiç bir zaman kullanmamalısınız. Çünkü bu ayarlar hiç ama hiç SEO dostu değildir.

WordPress kalıcı bağlantılarını ayarlarken önceden hazırlanmış bağlantı şekilleri mevcuttur. Bunlardan bir kısmı hem SEO için yararlı olacaktır, hemde ziyaretçilerinizin tıkladıkları bağlantıları daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

Fakat hazırlanmış bağlantılar (sebebi her ne olursa olsun) sizin işinize yaramıyorsa, kendi kalıcı bağlantılarınızı da ayarlayabilirsiniz.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Kalıcı bağlantılarınızı ayarlamak için yönetim panelinizden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sayfasına giriş yapın. Buradaki seçenekler yerine kendi bağlantı şeklinizi oluşturmak için “Özel Yapı” bölümünü seçin.

Burada çeşitli alternatifleri kullanarak kendi site bağlantı şemanızı oluşturabilirsiniz. Aşağıda bağlantılarınızda kullanabileceğiniz seçenekleri listedim:

 • %year% — yıl
 • %monthnum% — ay
 • %day% — gün
 • %hour% — saat
 • %minute% — dakika 
 • %second% — saniye
 • %post_id% — yazı id’si (WordPress ID’leri hakkındaki bu yazımı kesinlikle incelemelisiniz.)
 • %postname% — yazı adı
 • %category% — kategori
 • %author% — yazar

Bu kodları kullanarak kendinize özel bir kalıcı bağlantı şekli belirleyebilirsiniz. Özellikle aynı konularda çok fazla yazı yazıyorsanız, bağlantılarınıza tarih ekleyerek yazılarınız arasında ayrım yapabilirsiniz.

10. Metin Olarak Yapıştır Özelliği

Eminim bu yazıyı okuyan pek çok blogger (yasal bir şekilde) diğer sitelerden bazı içerikleri kendi yazılarına eklemek istemiştir. Bunu yaparken ise karşısına çeşitli tasarımsal sıkıntılar çıkmıştır.

Bunun sebebi, her blogun kendine has kodlamalarla yazılarını yayınlamasıdır. Bir siteden kopyaladığınız bir yazı arkaplandaki kodlarıyla beraber gelir. Bu yüzden de sizin sitenizi uyumlu olmayabilir.

Nekadar sinir bozucu değil mi?

Fakat tek tek bu kodları temizlemek, yeniden düzenlemek gerekmiyor. Eğer bunu daha önceden böyle yapıyorduysanız, artık yapmanıza gerek kalmayacak.

WordPress’in “Metin Olarak Yapıştır” özelliği sayesinde, herhangi bir kaynaktan kopyaladığınız içerikleri, arkalarında hiç bir kod olmadan salt yazı şeklinde sitenize ekleyebiliyorsunuz.

Yapmanız gereken şey ise yazı araçlarınız içerisinde “T” harfi yazan butona tıklamak ve yapıştırmak istediklerinizi bu buton seçiliyken yapıştırmak. Daha sonrasında yazılarınızı kendi tasarımınıza göre düzenleyebilir, istediğiniz bölümleri kalınlaştırabilir veya italik yapabilirsiniz.

11. Yatay Düz Çizgi Yapabilirsiniz (- —)

Belki çok işinize yaramayacak olsa bile, bilmenizde fayda olduğunu düşündüğüm bir diğer özellikte işaretini yazılarınıza ekleyebiliyor olmanız. Bu işareti eklemek için 3 kere – (tire) sembolünü yanyana yazmanız yeterlidir.

Bu işaret genellikle bir metinin içerisinde ayraç olarak kullanılabilir. Bunun yanında başlıklarınıza anlam katmak içinde kullanabilirsiniz.

12. Bazı Kodları Otomatik Olarak Yerleştirebilirsiniz

Önceden WordPress’te tweetlerinizi, Youtube videolarını ve buna benzer diğer şeyleri sitenize eklemek yorucu bir işlemdi. Çeşitli eklentiler kullanmak veya biraz kod bilgisine sahip olmak gerekiyordu. Fakat yeni gelen güncellemelerle artık başka bir siteden bir içeriği sitemize kolaylıkla ekleyebiliyoruz.

Örneğin aşağıda Webtisyen Twitter hesabında yazdığımız bir tweeti görebilirsiniz. Bu tweeti bu yazının içine sadece URL’yi kopyala-yapıştır yaparak ekledim.

Tıpkı Twitter gibi Vine ve Youtube videolarınıda hiç bir kısakod kullanmadan yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey ise videonun URL’sini yazınıza yapıştırmak.

Bilgi: WordPress’e otomatik olarak gömebileceğiniz sitelerin listesini bu linke tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

13. Yorum Bildirimlerini Kapayabilirsiniz

Biraz gerçekçi olalım. Kimse bilgisayar başında 7/24 oturamaz. Bu hem sağlıklı değildir, hem de hiç bir insanın bu denli sabra sahip olduğunu düşünmüyorum. Fakat bir blog sahibi olarak sitemize gelen yorumlara her daim ulaşmak ve haber almak oldukça önemlidir.

Eğer sitenize gelen tüm yorumlara değer veriyorsanız, WordPress e-posta bildirimlerini kullanarak bilgisayar başında olmasanız bile gelen yorumları görebilirsiniz.

Bu özelliği açmak için Ayarlar > Tartışma bölümüne giriş yapın ve aşağıdaki resimde yer alan seçeneklere tik koyun.

Ayarlarınızı açtıktan sonra telefonunuza bir mail programı yükleyerek, gelen tüm yorumların bildirimlerini email adresinizden takip edebilirsiniz.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Bu özelliği kullanmak öncelikle WordPress e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir. İnsanlar satın aldıkları ürünlere ve servislere yorum yapmayı severler. Hangi müşterinizin ne yorum yaptığını takip etmek bu yüzden oldukça önemlidir.

Bu WordPress özelliğine alternatif olarak Jetpack eklentisinin Bildirim modülünü de kullanabilirsiniz. Telefonunuza WordPress uygulamasını indirdikten sonra, sitenizde olan biten herşeyi takip edebilirsiniz.

14. Resimleri Yazı Editörünüze Taşı Bırak İle Yükleyebilirsiniz

WordPress sitelerine görsel yüklemek, epey vakit alabilecek bir işlemdi. Fakat WordPress geliştiricileri yeni sürümlerde taşı bırak ile görsel yükleme özelliğinide getirdi.

Artık bir yazıya görssel eklemek için bilgisayarınızda yer alan bir görseli yazı editörünüze taşımanız ve bırakmanız yeterli oluyor.

15. İçe Aktarma – WordPress Özellikleri

Eğer WordPress sitenizi başka bir hostinge taşımak istiyorsanız, yada başka bir blogging platformundaki içeriklerinizi WordPress sitenize eklemek istiyorsanız, bunu yapmak çok kolay.

İçe aktar ve dışa aktar WordPress özellikleri sayesinde bu işlemi saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

Websitenizdeki tüm öğeleri dışarı aktarmak için Araçlar > Dışa Aktar sayfasına giriş yapın. Daha sonrasında aşağıdaki gibi bir liste karşınıza çıkacaktır. Burada kendinize uygun olan seçeneklerle dilediğiniz gibi dışa aktarma ve içe aktarma işlemi yapabilirsiniz.

Bilinmeyen WordPress Özellikleri

Son Olarak

WordPress’in popüler olmasının altında yatan sebeplerden biriside pek çok özelliğe sahip olmasıdır. Bu yazımda bahsettiğim, kimilerine göre bilindik, kimilerine göre ise yeni bir kıta keşfetmek gibi olan bu yararlı özellikler sayesinde verimliliğinizi arttırabilir, yapacağınız işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Umarım bu yazım hem WordPress acemileri, hemde bilgilerini tekrar etmek isteyen WordPress uzmanları için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x