En Genel WordPress Hataları ve Çözümleri – 5 Temel Hata

Günümüzde websiteleri, iş hayatının önemli parçalarından birisi haline gelmiştir. Hatta bazı iş kollarında websiteleri olmazsa olmazlar arasındadır. WordPress sistemi ile çalışan şirket websitelerinizin veya bloglarınızın hata vermesi halinde önemli kayıplar yaşayabilirsiniz. Buda website sahibinin panik yapması için yeterlidir.

Şanslıyız ki, genel WordPress hatalarının pek çoğunun çözümü oldukça basittir. Sadece dakikalar içinde problemlerin bir çoğunu çözebiliriz. Fakat WordPress’e çok aşina değilseniz, sorunun ne olduğunu bulmakta zorlanabilirsiniz.

Bende bu yazımda WordPress hatalarının nelerden dolayı kaynaklandığını bulma yollarını ve sonrasında ise bu hataları nasıl çözebileceğinizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Website Hataları İşinizi Nasıl Etkiler?

Pek çok WordPress tabanlı site sahibi, bu platforma güvenir ve işlerinide WordPress ile yönetir. Müşteri destek biriminden, e-ticaret sitelerine kadar pek çok alanda WordPress sitelerine rastlayabilirsiniz.

Fakat siteniz çöktüğü zaman, işlerin bir domino etkisi ile kötüleşebileceğinin farkında olmalısınız. Bir rezervasyon sitesinin çökmesi demek, akşam restoranınıza gelecek müşterilerin sayısının azalması demektir. Aynı şeyi diğer sektörler içinde düşünebilirsiniz. Bu yüzden neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz, bu noktada çok önemlidir.

WordPress oldukça güçlü ve iyi performanslı bir platformdur. Kendi kendine bozulan, hatalar çıkaran bir yapıya sahip değildir. Bu yüzden sitenizde oluşabilecek her türlü hatanın arkasında bir neden olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle websitenizde bir hata gördüğünüzde “Çözülemez” ve “Yapılamaz” diye düşünmektense, hatanın kaynağını bulup, sorunu çözebilirsiniz.

Website hatalarının işinizi nasıl etkileyeceğinden bahsettiğime göre, dilerseniz artık en genel WordPress hatalarının neler olduğunu inceleyelim.

WordPress Hataları

Sıklıkla Karşılaşılan WordPress Hataları ve Çözümleri

Websitelerinizde bir hatanın kaynağını bulmadan önce yedekleme yapmanız önemlidir. Bu şekilde, hataları çözmeye çalışırken meydana gelebilecek yeni hatalarında önüne geçmiş olursunuz.

1. Kodlama (syntax) Hatası

WordPress dosyalarında kodlama hataları oldukça sık yapılan bir yanlıştır. Genellikle bir kod dosyasında yer alan hataları sisteminiz size bildirir.

Eğer websitenizi açmaya çalıştığınızda kodlama hatası uyarıları alıyorsanız, bu değiştirmiş olduğunuz bir dosyada bir virgülü bile unuttuğunuz anlamına gelebilir. WordPress sistemi hata bildirimi yaparken genellikle kod hatalarının hangi dosyada ve hangi satırda yer aldığını gösterir.

Bu hatayı gidermek içinse tek yapmanız gereken, FTP veya Dosya Yöneticisi yardımıyla size bildirilen dosyayı ve satırı bulup, gerekli düzeltmeyi yapmaktır. En sıklıkla karşılaşılan syntax hatalları genellikle küçük bir harf eksiği veya noktalı virgül eksiği olarak görülmektedir.

Dosyalarınızdaki hataları giderdikten sonra yapılan işlemleri kaydedin ve sitenizi tekrar kontrol edin. Eğer başka bir yerde daha sıkıntı yoksa, websiteniz sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Eğer hangi dosyada sorun olduğunu tam olarak bulamıyorsanız, PHP Code Checker adlı aracı da kullanabilirsiniz. Düzenlediğiniz son dosyaları bu araca yapıştırdığınız anda, kod içerisinde bulunan kodlama hatalarını sizler için listeler.

WordPress Hataları

2. Beyaz Sayfa Hatası

Beyaz sayfa hatası kullanıcıları en çok strese sokan, fakat ne yazık ki en yaygın WordPress hatalarından birisidir.

Bazı durumlarda “Birşeyler yanlış gitti” gibi hatalar alsanızda, genellikle bu hatalar kullanıcıya açıklayıcı bir bilgi vermez. Eğer websitenizde beyaz sayfa hatası alıyorsanız, aşağıdaki potansiyel sebepleri incelemelisiniz:

 • Hatalı bir eklenti: Bu sorunun bir eklentiden kaynaklanıp, kaynaklanmadığını ise çok basit bir yöntemle çözebilirsiniz. Tüm eklentileri etkisizleştirdikten sonra siteniz açılıyorsa, sorunu buldunuz demektir. Hangi eklentinin sorun çıkardığını öğrenmek için ise eklentileri teker teker etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer websitenizin yönetim paneline giriş yapamıyorsanız, FTP ile sitenize bağlanıp eklentilerinizin olduğu dosyadaki eklenti klasörlerinin ismini değiştirmeniz yeterli olacaktır.
 • PHP bellek limiti hatası: Eğer siteniz bellek limitini aşmışsa bu problem oluşabilir. Bu sorunu çözmek için PHP bellek limitinizi arttırmanız gerekir. Bunu daha çok hosting sağlayıcıları yapar.
 • Tema kaynaklı problemler: Eklenti hatalarında olduğu gibi, temalarda websitenizde sorunlar çıkarabilir. Eğer hatayı tema kaynaklı alıyorsanız, FTP aracılığı ile temanızı değiştirip, websitenizi tekrar kontrol etmelisiniz.

Eğer yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen sorunu çözemiyorsanız, WordPress hata ayıklayıcısını (debugging mode) aktif etmeniz gerekir. Bu sayede sorunu bulabilirsiniz.

3. Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

Database yada veritabanınız tüm yazılarınızı, sayfalarınızı ve site bilgilerinizi içerir. Eğer siteniz veritabanınıza bağlanamazsa bu hata oluşur. Genellikle bu problem oluştuysa “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” uyarısı alırsınız.

Veritabanı kaynaklı WordPress hatalarının çözümünü genellikle wp-config.php dosyasında bulabiliriz. Bu hatayı aldığınızda ilk kontrol etmeniz gereken dosya bu olmalıdır.

Eğer veritabanı hatası alıyorsanız, FTP aracılığıyla wp-config.php dosyasını açın. Bu dosyadaki tüm veritabanı bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Özellikle veritabanı ismi, kullanıcı adı ve host bilgilerini kontrol edin:

define('DB_NAME', 'veritabani_adi');
define('DB_USER', kullanici_adi');
define('DB_PASSWORD', 'veritabani_sifresi');
define('DB_HOST', 'localhost');

Bu bilgileri hosting hesabınızda bulabilirsiniz. Eğer bu bölümde hatalar varsa düzeltin.

Eğer bu bilgiler zaten doğruysa, bir WordPress veritabanı optimizasyonu yapmanız gerekmektedir. Bunun içinse bir araç kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına yapıştırın:

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Değişiklikleri kaydettikten sonra siteadi.com/wp-admin/maint/repair.php bağlantısına gidin. Karşınıza çıkacak ekrandaki yönlendirmeleri takip edin ve veritabanınızı tamir edin. Eğer probleminiz çözüldüyse, wp-config.php dosyasına geri dönün ve yukarıda eklediğiniz kodu silin.

4. 404: Sayfa Bulunamadı

“404 Sayfa Bulanamadı” hatası, serverınız bağlanılmak istenen içeriğe ulaşamadığında meydana gelir. Bu hatanın en temel sebepleri genellikle kullanılmayan linkler veya yanlış yazılmış kalıcı bağlantılardır. Bunun yanında .htaccess dosyanızda da problemler olabilir.

Bu hatayı çözerken ilk adım kırık bağlantıları (kullanılmayan) kontrol etmektir. Eğer böyle bağlantılara sahip değilseniz, yönetim panelinizden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sayfasına girmeniz ve kalıcı bağlantılarınızı tekrar düzenlemeniz gerekebilir.

Eğer bu iki çözümde sizin işinize yaramadıysa, bir sonraki adım .htaccess dosyasını yenilemektir. Bunu yapabilmek için Dosya Yöneticini veya FTP’yi kullanabilirsiniz. .htaccess dosyasını bulduktan sonra içinde yer alan her kodu silip, alttaki kodu yapıştırın:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

404 hatalarının çözümü genellikle kolaydır. Bu 3 çözümden bir tanesi büyük olasılıkla sizin probleminizi ortadan kaldıracaktır.

5. Internal Server Hatası

Internal server hatalarıda tıpkı diğer örneklerde olduğu gibi size bazı ipuçlarıı verir. Genellikle bu hatalar aşağıdaki sebeplerden dolayı oluşur:

 • .htaccess dosyasında yanlış düzenlemeler yapmak
 • PHP bellek limitini aşmak
 • Uyumsuz/Bozuk eklenti ve temalar

Hatayı gidermek için ise alttaki yolları sırasıyla deneyebilirsiniz:

 1. Sorunun .htaccess dosyasında olup olmadığını kontrol etmek için, yukarıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz. Yeni bir .htaccess dosyası oluşturun ve içine yukarıdaki kodları girin.
 2. PHP bellek limitini hosting sağlayacınız sayesinde yükseltebilirsiniz. Eğer .htaccess çözümü işe yaramadıysa bunu deneyin.
 3. Temalarınızı ve eklentilerinizi etkisizleştirin ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.
 4. Son olarak ise, bu hata server kaynaklı olabileceğinden dolayı hosting sağlayıcınızla görüşün.

Sonuç

WordPress websitelerinde problemlerle karşılaşmak sizi korkutabilir. Fakat sorunun kaynağını bulmak, sorunun çözümünü kolaylaştırır. Bu yazımda da en temel WordPress hatalarının neler olduğunu ve nasıl çözülebileceğini sizlerle paylaştım. Kısaca özet geçecek olursak:

 1. Kodlama Hatası: Kod dosyalarındaki yazım hataları yüzünden meydana gelir.
 2. Beyaz Sayfa Hatası: Genellikle bir eklenti veya PHP bellek limiti yüzünden meydana gelir.
 3. Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Bir Hata Oluştu: wp-config.php dosyanızda veritabanı bilgileri yanlış olabilir.
 4. 404 hatası: Bozuk bağlantılar veya kalıcı bağlantı problemleri yüzünden meydana gelir.
 5. Server Hatası: Genellikle .htaccess dosyası düzenlenerek düzeltilebilir. 

Umarım bu yazım, WordPress hataları alan ziyaretçilerim için bir çözüm rehberi olur. Bu konuda sormak istediklerinizi ve bizimle paylaşmak istediğiniz diğer çözümleri yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x