En İyi 10 WordPress Rezervasyon Eklentisi

Eğer müşteri odaklı bir otel, hastane, restoran veya araç kiralama websitesine sahipseniz, bu yazım sizin çok işinize yarayacak. Sanal dünyada insanlar bazı şeyleri online olarak rezervasyon yapmak isterler. Örneğin bir otel odasını, kiralayacakları aracı veya hastahanede muayene sırasını rezerve edebiliyor olmak, müşterilerinize sizin hakkınızda artı puan kazandıracaktır. Bunu yapabilmek içinse bir WordPress rezervasyon eklentisinin yardımını alabilirsiniz.

Çağımızda insanlar beklemeyi sevmedikleri gibi, diğer insanlarla iletişim kurmayı da çok sevmiyor. İşte bu yüzden online rezervasyonların önemi artıyor. Eğer websitenizde işletmeniz için bir rezervasyon özelliği bulunmuyorsa, sizde daha fazla geç kalmadan eklemeyi düşünmelisiniz.

WordPress oldukça esnek ve bol özellikli bir içerik yönetim sistemidir. İnternet üzerindeki websitelerinin %35’i bu sistemle çalışırken, bu sayı günden güne artmaktadır. CMS ile çalışan websitelerine baktığımızda ise WordPress’in oranı %70’lere dayanmış vaziyettedir. Aktif şekilde çalışan 50.000’in üstündeki eklentisi ise WordPress’i bukadar popüler yapan nedenlerin en başında gelmektedir.

Konumuz online rezervasyon olunca, WordPress bize bu imkanı da sunuyor. WordPress rezervasyon eklentisi yardımıyla websitelerinizi saniyeler içerisinde “online rezervasyon alabilir” konumuna getirebilirsiniz. Peki bir WordPress rezervasyon eklentisinde aradığınız özellikler neler olmalıdır?

WordPress Rezervasyon Eklentisinde Olması Gereken Özellikler

  • Rezervasyon eklentisi uyumlı olmalı ve masaüstü, mobil telefonlar, iPad gibi pek çok araçta sorunsuz çalışabilmeli.
  • Rezervasyon eklentinizde çalışma saatlerini belirleyebilmeli, rezervasyon olanaklarını güncel olarak değiştirebilmelisiniz.
  • front-end & back-end üzerinde rezervasyon isteklerini hızlı bir şekilde işleyebilmeli.
  • Bütün rezervasyonları sizin de inceleyebilmeniz için Google takvimine veya başka bir özel sayfaya listeleyebilmeli.
  • Rezervasyonun oluşturulduğunun bilgisini hızlı bir şekilde müşterilerinize vermeli.

Bu özellikler her rezervasyon eklentisinde yer alması gereken, işlerinizi kolaylaştıracak ve aynı zamanda kullanıcı deneyimini yükseltecek türden özelliklerdir. Bende bu yazımda sizlere en iyi 10 WordPress rezervasyon eklentisini tanıtmak istiyorum. Bu eklentilerde yukarıda bahsettiğim özellikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

1. All In One Reservation

WordPress Rezervasyon Eklentisi

Bu eklenti ile restoran, hastahane, klinik, kiralama gibi pek çok hizmete dair online rezervasyon ekleyebilirsiniz. Tüm rezervasyon türlerini destekleyen bu eklenti ile masa rezervasyonu, otobüs kolduğu rezervasyonu, hastahane rezervasyonu gibi pek çok işlemi başarıyla sağlayabilirsiniz.

Bu eklentinin bir diğer özelliği ise online tanımlama özelliğinin olması. Yani bir masayı siz rezerve ediyorken, diğer bir site kullanıcısı bu masayı rezerve edemiyor. Yani bir nevi sizin için bu masayı tutuyor. Bunun yanında ReCapthca özelliğinide kullanarak, spam robotların rezervasyon yapmasını da engelleyebiliyorsunuz.

All in One Reservation – WordPress rezervasyon eklentisi en popüler ve en donanımlı rezervasyon araçlarından birisidir.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

2. Amelia WordPress Rezervasyon Eklentisi

WordPress Rezervasyon Eklentisi

Ameila WordPress rezervasyon eklentisi sayesinde esnek takvim planlamalarınızı yapabilirsiniz. Bu eklenti ile spor salonu, hukuk bürosu ve klinik gibi işletmeler için online rezervasyon sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Ameila ile çeşitli popüler ödeme sistemlerine bağlanarak, rezervasyon sırasında yapılacak ödeme seçeneklerini de çoğaltabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

3. Bookly PRO

WordPress Rezervasyon Eklentisi

Bookly Pro ile online rezervasyon ve planlama yapabilirsiniz. Eklenti oldukça esnek ve her türlü düzenlemeyi yapabilmenize olanak sağlıyor. Hem rezervasyon çeşitlerinde hemde rezervasyon formlarının tasarımında değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bu eklenti ile tek bir sitede birden fazla rezervasyon formu oluşturabiliyorsunuz. Bu formlarıda ayrı ayrı takip edebiliyorsunuz. Örneğin tek bir sitede hem bir restoran için masa ayırtılabilirken, hem de araç kiralayabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

4. RnB

WordPress Rezervasyon Eklentisi

RnB’de bir diğer popüler rezervasyon aracıdır. Bu araç sayesinde WordPress websitelerinize rezervasyon sistemi kurabilirsiniz. Eklenti WooCommerce ile uyumlu çalışıyor ve ödeme alabiliyorsunuz. Çeşitli eklenti içi temalara sahip ve tasarımı değiştirebiliyorsunuz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

5. HotelBook

WordPress Rezervasyon Eklentisi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu eklenti otel rezervasyonları için özel tasarlanmıştır. Oldukça esnek ve düzenlenebilir olması büyük bir avantajdır. Eklenti sayesinde online rezervasyonları alıp, yönetim panelinizde bu rezervasyonları istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Ayrıca eklentinin içerisinde pek çok ödeme yolu bulunuyor, bu ödeme yollarının yanına kolayca diğer ödeme yollarını da ekleyebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

6. Webba Booking

WordPress Rezervasyon Eklentisi

Üzerinde 90’dan fazla görümüm ayarı, 70’den fazla form teması bulunan bu eklenti ile pek çok farklı tasarımda rezervasyon formları oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca WooCommerce ile sorunsuz çalışıyor. 100’ün üzerinde ödeme kanalını da bu eklenti ile aktif şekilde kullanabiliyorsunuz.

Webba Booking, WordPress rezervasyon eklentileri içerisinde en fazla seçeneğe sahip eklentilerin başında geliyor.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

7. Team Booking

WordPress Rezervasyon Eklentisi

Diğer rezervasyon araçlarındaki tüm özellikleri içinde barındıran Team Booking eklentisinin en büyük artısı Google Takvimleri ile çalışabiliyor olması. Bu eklenti sayesinde yapılan rezervasyonlar otomatik olarak takviminize düşüyor. İş planlamasına önem veriyorsanız ve çok fazla rezervasyon ile uğraşıyorsanız bu eklentiyi denemenizi öneriyorum.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

8. Booked

WordPress Rezervasyon Eklentisi

WooCommerce ile çalışan bu eklenti sayesinde tüm rezervasyon çeşitlerini sitenize ekleyebilirsiniz. Bunun yanında kendi takvim özelliği ile iş planlamalarınızı kontrol edebilirsiniz. Eklentinin tasarımsal özellikleri ise oldukça geniş. Renk, Font, Çerçeve gibi pek çok tasarımsal öğe üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

9. Bookme

WordPress Rezervasyon Eklentisi

BookMe inanılmaz özelliklere sahip ve aynı zamanda tamamen mobil uyumlu bir rezervasyon-takvim eklentisidir. Bu eklenti ile müşterileriniz istediğiniz bir işletme için rezervasyon yapabilir. Bu rezervasyonları kolayca takip edebilirsiniz. Bunun yanında rezervasyon yapan müşterilerinizden istediğiniz bilgileri girmelerini zorunlu yapabilir veya esnek tavranabilirsiniz.

Eklentinin tasarımsal açıdan güzel olduğunu da belirtmeliyim. Websitelerinizde güzel görünümlü rezervasyon formları oluşturmak için bu eklenti ile çalışabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

10. WordPress Events Calendar

WordPress Rezervasyon Eklentisi

WordPress Events eklentisi ile websitelerinizde seminer, etkinlik ve konferanslar için rezervasyon sistemi oluşturabilirsiniz. Eklentinin arayüzünde pek çok hazır tema ve renk seçenekleri mevcut. Bunun yanında yaklaşmakta olan etkinliklerinizi tıpkı Biletix gibi websitelerinde yer alan geri sayım özelliği ile ziyaretçilerinize bildirebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

11. WooEvents

WordPress Rezervasyon Eklentisi

WooEvents eklentisi bir mekan rezervasyonu eklentisi olmaktan çok “seminer, etkinlik, konser ve konferans” rezervasyonları yapabilmeniz için geliştirilmiştir. Google Maps ile uyumlu çalışarak kullanıcılarınıza harita bilgisi de veren bu eklenti ile harika websiteleri oluşturabilirsiniz.

Eklentinin bir diğer güzel özelliği de geri sayım ekleyebiliyor olmanız. Herhangi bir konferansın başlangıç tarihine göre geri sayım yaparak kullanıcılarınızı “rezervasyon yapmaları için” harekete geçirebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNCELE / DEMO

12. Sonuç

WordPress eklenti dünyasında yüzlerce rezervasyon eklentisini bulabilirsiniz. Bunlar arasında seçim yapmak ise tamamen sizin ne aradığınıza göre değişir. Fakat bu yazımda sizlere bahsettiğim eklentiler, piyasadaki en kompleks, en etkili WordPress rezervasyon eklentileridir.

Umarım bu eklentiler websitelerinizde rezervasyon hizmeti verebilmeniz için işinize yarar. Yazımın sonunda sizlerin kullandığı rezervasyon sistemlerinin neler olduğunu sormak istiyorum. Yorumlar bölümünden hangi rezervasyon eklentileri ile çalıştığınızı ve bu eklenti hakkındaki yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Ertuğrul Arslan
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x