En İyi 14 WordPress SEO Eklentisi ve Araçları

Hemen her blog sahibi, arama motorlarından gelen ziyaretçilerin sayısını arttırmak ister. Fakat aynı alanda ve aynı konuları yayınlayan pek çok rakiple savaşmak zorundadırlar. SERP’te ( Search Engine Results Page) pek çok website birbiriyle yarışarak daha üst sıralarda yer almaya çalışır.

WordPress SEO’nn asıl amacı da websitelerinizi SERP’te daha yüksek sıralara getirmektir. WordPress’in SEO için güzel bir yazılıma sahip olması ve pek çok WordPress SEO aracını yardımcı olarak kullanabiliyor olmanız, sizi diğer platformlardan bir adım öne çıkarır.

Bu yazımda web sayfalarınızı optimize etmenizi kolaylaştıran ve SEO’ya uygun hale getiren 14 farklı aracı sizlerle paylaşacağım. Hadi başlayalım!

1. Rank Math

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Rank Math, myThemeShop geliştiricileri tarafından yapılmış harika bir WordPress SEO eklentisidir. Eklenti sayesinde keyword seçimi, içerik uzunluğu, kalıcı bağlantı optimizasyonu gibi çeşitli özelliklerle içeriğinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca Google Search Console ile bağlanabilen RankMath sayesinde sitenizin performansını ve istatistiklerini de takip edebilirsiniz.

RankMath sayesinde yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Sosyal medya optimizasyonu, arama motorlarına kayıt gibi pek çok eklenti kullanmanızı gerektiren işlemleride başarıyla sizin için yapıyor.

Ayrıca görsel SEO düzenlemesi, XML site haritaları oluşturucu, ipuçları, içerik SEO skoru gibi çeşitli özellikleri ile Rank Math, Webtisyen’inde çok işine yarayan harika bir eklentidir.

İncele / İndir

2. Yoast SEO

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Milyonlarca insan tarafından kullanılan Yoast SEO, en popüler eklentilerden bir tanesidir. Kolay kullanımı ve SEO stratejilerinizde size yardım etmesi en başlıca özellikleridir.

Yoast SEO eklentisinin sayfa analizi, okunabilirlik, anahtar kelime seçimi gibi çeşitli özelliklerini kullanabilirsiniz. Bunun yanında Yoast ile site haritalarınızı oluşturabilir, sosyal medya paylaşımlarınızı düzenleyebilirsiniz.

İncele / İndir

3. SEOPress

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

SEOpress, WordPress SEO optimizasyonu için harika eklentilerden bir tanesidir. XML ve HTML site haritalarını bu eklenti ile kurabilir, anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Bunun yanında SEOpress ile kopuk bağlantıları tarayabilirsiniz.

Bedava versiyonu WordPress.org’da yer alan bu eklentinin Premium versiyonu ise çok fazla özellik barındırıyor. Premium versiyona geçiş yaptığınızda .htaccess doslarını düzenleme, gelişmiş site haritaları ve robot.txt düzenleme gibi çeşitli işlemleri yapabiliyorsunuz. Fiyatı ise 39 dolar.

İncele / İndir

4. All in One SEO Pack

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

All in One Seo Pack bedava şekilde kullanabileceğiniz ve 30 milyonun üstünde indirme almış bir SEO eklentisidir. Yoast SEO ve RankMath’e alternatif olarak bu eklentiyi kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Diğer iki eklentide olduğu gibi XML sitemap, içerik skoru gibi pek çok özellik bu eklentide mevcuttur.

İncele / İndir

5. BAVOKO SEO Tools

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

BAVAKO diğer SEO eklentilerinin neredeyse bütün özelliklerini taşıyor. Bunun yanında backlink, rakip analizi, anahtar kelime istatistikleri bu eklentiyi diğerlerinden ayırıyor. Bu WordPress SEO eklentisini bedava olarak kullanıbiliyorsunuz. Fakat bütün özellikleri için aylık 19 dolardan başlayan paketleri satın almanız gerekiyor.

İncele / İndir

6. Premium SEO Pack

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Premium SEO Pack pek çok özelliği bünyesinde barındıran bir diğer SEO eklentisi. Sosyal medya optimizasyonunu ve site içi SEO’yu birbirine tamamlayan bu eklenti sayesinde pek çok eklenti ile çalışmaktan kurtulabilirsiniz.

Rank takibi, XML site haritaları, analizler ve daha pek çok özelliği bu premium eklenti sayesinde kullanabilirsiniz. Eklentinin bir diğer avantajı ise resim optimizasyonu yapıyor olması.

İncele / İndir

7. SEOPressor

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

SEOProfessor premium olarak hizmet veren bir diğer WordPress SEO eklentisidir. Bu eklentinin geliştiricileri Google algoritmalarına göre çeşitli çözümler üretmiştir.

Eklenti size sayfalarınızda ve yazılarınızda çeşitli ipuçları ve uyarılarda bulunarak WordPress SEO değerinizi arttırmayı hedefliyor. Bunun yanında analiz, backlink takibi, arama motorlarının sitenizi doğru taraması gibi pek çok özelliğide sizlere sağlıyor.

İncele / İndir

8. Moz Pro

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Moz Pro size çeşitli araçlar sunarak websitenizin SEO stratejisini yönetmenizi sağlıyor. Haftalık sıralama analizi, rakip analizi, anahtar kelime analizi gibi pek çok istatistiği elde edebiliyorsunuz. Bunun yanında link ağı oluşturabiliyor, arama motoru ile siteniz arasındaki sorunlarıda görebiliyorsunuz.

Bunun yanında özel paketleri satın alarak Moz Pro uzmanlarını sayfanızda SEO hizmeti vermeleri için kiralayabiliyorsunuz. Aylık 79 dolar gibi yüksek bir fiyata sahip olsada, profesyonel bir site yönetenlerin bu araçları incelemesini tavsiye ediyorum.

İncele / İndir

9. ahrefs SEO Araçları & Kaynakları

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Websitenizin SEO performansını her alanda görmek istiyorsanız, Ahrefs’ten daha iyi bir araç bulamazsınız. Premium olarak hizmet veren bu servis sayesinde backlink istatistiklerini, kelime istatistiklerini, sıralama istatistiklerini görebilirsiniz. Bu özelliklerin yanında daha pek çok farklı SEO hizmetini de sizler için sağlayan Ahrefs, dünyadaki pek çok profesyonel ve popüler siteye de hizmet veriyor.

İncele / İndir

10. Rankie

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Rankie özel olarak tasarlanmış bir Google Rank takip eklentisidir. Takip etmek istediğiniz anahtar kelimeleri eklentide girdiğiniz ve bu anahtar kelimelerin Google’daki pozisyonlarını size günlük olarak raporluyor.

Analizlerinizi PDF dosyası şeklinde indirmenize de izin veren bu eklenti ile gelişiminizi sürekli takip edebilirsiniz.

İncele / İndir

11. Google Keyword Planner

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Google Keyword Planner’ı çoğunuz biliyordur. Bu bedava araç sayesinde sitenizde kullanmanız gereken anahtar kelimelerin planlarını oluşturabilir, popüleritesine göre karar verebilirsiniz. WordPress SEO konusunda size oldukça yarar sağlayacaktır.

Bu araç oldukça yararlı olsa bile, kullanımı biraz kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden kullanmadan önce bir öğretici video izlemenizde yarar var.

İncele / İndir

12. Keyword Tool Bedava Planlayıcı

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

Keyword Tool, Google’ın servisine rakip olarak gelen bir kelime planlayıcıdır. Farklı bir alternatif olarak bu serviside kullanabilirsiniz.

İncele / İndir

13. LinkPatrol Premium

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

LinkPatrol premium olarak hizmet veren ve link analizi sağlayan oldukça iyi bir eklentidir. Eklenti sayesinde tüm sitenizde yer alan linkleri ve linkleri ekleyen yazarları listeleyebilirsiniz. Eğer kötü bir link tespit ederseniz, eklenti sayesinde nofollow etiketi koyabilirsiniz. Backlink ve link ağı kurmak için oldukça yararlı bir araçtır.

İncele / İndir

14. GTmetrix Site Hızı Analiz Aracı

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

GTmetrix en popüler site hızı analizi yapan araçlardan bir tanesidir. Site hızınız SEO açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden sitenizin hızını düşüren etkenleri öğrenmeniz ve çözümler üretmeniz gerekir. GTmetrix tamda burada devreye giriyor. Sitenizin hızını ve performansını düşüren problemleri sizin için test ediyor.

Diğer site performansını ve hızını ölçen araçları incelemek için bu yazımı okuyabilirsiniz.

İncele / İndir

Son Olarak

SEO oldukça karışık bir konudur ve başlarda kafanızın bulanması normaldir. Ele alınması gereken çok konu vardır ve SERP seviyenizi yükseltmek için çok fazlaca çalışmanız gerekir.

Bu yazımda WordPress SEO çalışmalarınızda işinize yarayacak 14 farklı aracı sizlere tanıttım. Bu araçlardan herhangi birisini daha önce kullanıyor muydunuz ? 2020 yılına girerken SEO hakkında verebileceğiniz tavsiyeler var mı? Bu sorulara yorumlar bölümünde cevap verebilirsiniz.

Ayrıca bizi Facebook ve Twitter sayfamızdan takip etmeyi de unutmayın!

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x