En İyi 5 Resim Sıkıştırma Eklentisi (detaylı)

WordPress webtislerinizde yüksek performans ve hıza sahip olabilmek için resimlerinizi optimize etmelisiniz. Bu yazımda WordPress’te kullanabileceğiniz en iyi 5 resim sıkıştırma eklentisini inceledim. Fakat incelemelere geçmeden önce neden bir resim sıkıştırma eklentisine ihtiyacınız olduğunu anlatmak istiyorum.

Ne Zaman Resim Sıkıştırma Eklentisi Kullanmalısınız ?

Resimler, sayfanızdaki yazılardan çok daha fazla yer kaplar ve yüklenmeside daha uzun sürer. Buda websitenizin yavaşlamasına yol açabilir.

Fakat yazılarımızda resimlerin yerini de yabana atmamak gerekir. “Bir resim bin sözcüğe bedeldir.” sözünü daha önce duymuş olmalısınız. Resimler sayesinde daha interaktif, daha anlaşılabilir ve aynı zamanda daha etkileşimli içerikler üretebiliriz.

WordPress site hızınızı arttırmak için ise kullandığımız resimleri optimize etmemiz gerekir. Resim sıkıştırma işlemini en iyi Photoshop ve benzeri uygulamalarla yaparız. Bu programlar resimlerinizin kalitesi üzerinde size daha fazla kontrol olanağı verir.

Fakat kendinizi bu programları kullanma konusunda rahat hissetmiyorsanız, WordPress websitelerinizde bir resim sıkıştırma eklentisi kullanarakta bu işlemi yapabilirsiniz.

WordPress ekosisteminde onlarca resim sıkıştırma eklentisi mevcuttur. Bende bu yazımda en iyi 5 resim sıkıştırma eklentisini ve özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Eklentilerin karşılaştırmasını da incelemeyi unutmayın !

1. reSmush.it

Resim Sıkıştırma Eklentisi

reSmush.it piyasadaki en iyi resim sıkıştırma eklentisidir. Eskiden yüklediğiniz resimleri topluca sıkıştırabileceğiniz gibi, yeni yüklenen resimlerinizin otomatik olarak sıkıştırılmasını da ayarlayabilirsiniz.

Resimleri optimize etmek için reSmush API’sini kullanan bu eklentide, yüklemeleriniz için optimizasyon seviyesinide belirleyebilirsiniz. Bu eklentinin tek kötü yanı farklı sıkıştırma seviyelerinin olmaması. Bunun yanında resim sıkıştırma işlemlerini sadece 5mb ve altındaki yüklemelerinize yapıyor. Ayrıca otomatik sıkıştırma yapmak istemediğiniz resimleri seçip, ayırabiliyorsunuz.

2. EWWW Image Optimizer

Resim Sıkıştırma Eklentisi

EWWW Image Optimizer bir diğer harika resim sıkıştırma eklentisidir. Kullanımı kolaydır ve resimlerinizi yükleme yapılırken otomatik olarak sıkıştırabilirsiniz. Aynı reSmush gibi bu eklenti ile de eski resimlerinizi topluca sıkıştırma özelliği mevcut.

Bütün optimizasyon işlemlerini sizin serverınız üzerinde yapan bu eklentide herhangi bir kayıt işlemi ve API key gerekmemektedir.

3. Compress JPEG & PNG Images

Resim Sıkıştırma Eklentisi

Compress JPEG & PNG eklentisini kullanırken bir hesap açmanız gerekiyor. Bedava planda ayda sadece 100 resimi sıkıştırabiliyorsunuz. Otomatik sıkıştırma ve eski fotoğrafların optimize edilmesi seçenekleri mevcut.

Eklenti ayarları “hangi boyuttaki resimleri” optimize etmek istediğinizi soruyor. Bunun yanında orjinal yüklemelerinizde maksimum boyutu belirleyebiliyorsunuz. Eğer daha büyük boyutta bir resim yüklediyseniz, eklenti bu resmi tekrar boyutlandırıyor.

4. ShortPixel Image Optimizer

Resim Sıkıştırma Eklentisi

ShortPixel Image Optimizer oldukça iyi bir resim sıkıştırma eklentisidir. Email adresiniz aracılığı ile bir API anahtarı alarak kullanım sağlayabiliyorsunuz. Bedava planda aylık 100 sıkıştırma yapılabiliyor. Bu limiti arttırabilmek için para ödemeniz gerekiyor.

Eklentiyi aktif duruma getirdiğiniz an websitenizde yer alan tüm resimlerinizi optimize etmeye başlıyor. Bunun yanında orjinal resimleriniz ile sıkıştırılmış resimler arasında karşılaştırma da yapabiliyorsunuz. ShortPixel pek çok gelişmiş özelliği ve kabiliyeti ile size harika imkanlar sunuyor.

5. WP Smush

Resim Sıkıştırma Eklentisi

WP Smush WordPress kullanıcıları tarafından oldukça fazla tercih edilen bir optimizasyon eklentisi. Bütün resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırdığı gibi eski resimlerinizide toplu bir şekilde sıkıştırma şansı tanıyor. Bunun yanında maksimum resim boyutu belirleyerek, yüklemelerinizde yeniden boyutlandırma işlemi de yapabiliyorsunuz.

Bedava versiyonu bir hesap ve API anahtarı gerektirmiyor.

Resim Sıkıştırma Eklentilerinin Test Skorlarına Göre Karşılaştırılması

WordPress resim optimizasyon eklentilerinin özelliklerini öğrendiğinize göre, şimdi de bir görsel üzerinde yapılan test sonuçlarını ve performans farklarını inceleyelim.

Test yapılırken tüm eklentilerde aynı görseller kullanılmıştır.

JPEG Görsel İncelemesi

Dosya boyutu 118kb olan JPEG bir resimde inceleme yapıldı. Herhangi bir eklenti ayarı yapılmadı. İşte sonuçlar:

EklentiSıkıştırılmış BoyutSıkıştırma (%)Yöntem
reSmush.it76 KB30.59%Kayıpsız
EWWW Image Optimizer112 KB5%Kayıpsız
Compress JPEG & PNG images114.7 KB2.8 %Kayıplı
ShortPixel Image Optimizer69.2 KB41.94%Kayıplı
WP Smush112 KB5%Kayıpsız

PNG Görsel İncelemesi

Dosya boyutu 102kb olan PNG bir resimde inceleme yapıldı. Herhangi bir eklenti ayarı yapılmadı. İşte sonuçlar:

PluginCompressed SizeSaved (%)Method
reSmush.it36 KB63.8%Kayıpsız
EWWW Image Optimizer97.5 KB1.9%Kayıpsız
Compress JPEG & PNG images34.364%Kayıplı
ShortPixel Image Optimizer37 KB63.5%Kayıplı
WP Smush99 KB2.9%Kayıpsız

En İyi Resim Sıkıştırma Eklentisi Hangisi ?

  • Eğer çok esnek ayarları olan bir eklenti aramıyorsanız, reSmush.it testlerde en iyi sonuçları veren eklenti durumunda.
  • Eğer görsel optimizasyonunda premium bir eklenti kullanmak istiyorsanız, ShortPixel oldukça iyi bir seçenek.
  • EWWW Image Optimizer oldukça iyi bir eklenti. Fakat sıkıştırma seviyelerini değiştirebilmek ve pek çok diğer özellik için API key satın almanız gerekiyor.

Umarım en iyi sıkıştırma eklentilerinin tanıtımı ve karşılaştırması sizin için yararlı olmuştur. Website hızı SEO için ve ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimi için oldukça önemli bir işlemdir. İster bir eklenti yardımıyla, isterseniz Photoshop benzeri bir programla görsel sıkıştırma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz Webtisyen’i Facebook ve Twitter sayfalarımızdan da takip etmeyi unutmayınız.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x