En İyi 5 WordPress Kod Gösterme Eklentisi

Programlama, web tasarım ve benzeri konularda bir WordPress bloguna sahipseniz, okurlarınızla bazı kod parçalarını paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu kod parçalarını Kod Gösterme Eklentisi (Syntax Highlighter) ile paylaşarak kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Kod gösterme eklentileri bir kod parçasını yazınızda paylaşırken, bu kodu yazılarınızdan ayırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ziyaretçileriniz sitenizde paylaştığınız kodları sorunsuz bir şekilde kopyalayabilir, hangi dilde olduğunu görebilir.

Kod gösterme eklentisi kullanmanın bir diğer yararı ise çeşitli kod hatalarının önüne geçmesidir. WordPress’te bir kodu yazınıza eklerken yazınızın formatıyla oynayabilirsiniz. Bu kodu WordPress’in tamamen salt bir metin olarak görmesi, ziyaretçilerinizin ise kodu yazınızından ayrı bir şekilde görebilmesi için kod gösterme eklentilerini kullanabilirsiniz.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazımda en iyi kod gösterme eklentilerinin bir listesini çıkardım. Bu eklentilerden dilediğiniz ile yazılarınıza kodlar eklemeniz mümkün.

1. SyntaxHighlighter Kod Gösterme Eklentisi

Kod Gösterme Eklentisi

SyntaxHighlighter Evolved yeni bir kod gösterme eklentisi değil. Uzun süredir piyasada olan bu eklenti, basit kullanımı ile oldukça popüler. Bu eklentiyi kullanırken hiç bir sorun yaşamadan kod parçalarını yazılarınıza ekleyebilirsiniz.

Eklenti yazılarınıza eklediğiniz kod parçalarını otomatik olarak tanır ve güzel bir kutu içerisinde sunum sağlar. Eklentinin içerisinde bir kaç tema da mevcut.

2. HTML Editor Syntax Highlighter

Kod Gösterme Eklentisi

HTML Editor Syntax Highlighter eklentisi shorthcode ile çalışıyor. Websitenizdeki kod parçalarını Codemirror.js kütüphanesi sayesinde farklı biçimlerde göstermenizi sağlıyor.

Bu kod gösterme eklentisi sayesinde aynı zamanda WordPress tema ve eklenti düzenlemesi de yapabilirsiniz. Eğer bir WordPress geliştiricisiyseniz, çeşitli kodlama hatalarının önüne bu eklenti sayesinde geçebilirsiniz.

3. Enlighter – Customizable Syntax Highlighter

Kod Gösterme Eklentisi

Enlighter bir diğer popüler kod gösterme eklentisidir. 10,000’den fazla insanın kullandığı bu eklenti sayesinde kod parçalarınızı güzel bir tasarım içerisinde ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Oldukça basit bir kullanıma sahip bu eklenti aynı zamanda Türkçe kullanım desteği de sağlıyor. Eklentinin içerisinde yer alan CSS düzenleyici ile kod gösterme kutunuzun tasarımınıda değiştirebilirsiniz.

4. Code Prettify

Kod Gösterme Eklentisi

Code Prettify kod gösterme eklentisi en popüler ve en iyi olanlardan. Çok küçük yer kaplayan bu eklenti sayesinde farklı tasarımlardan istediğinizi seçerek, kod gösterme işlemini yapmanız mümkün.

<pre> etiketine sahip tüm kodları otomatik olarak bulan bu eklentinin kullanımı da oldukça kolay.

5. Simple Code Highlighter

Kod Gösterme Eklentisi

Simple Code Highlighter eklentisi hiç bir kod bilgisine sahip olmayan ve blog yazılarında kod paylaşmak isteyenlerin imdadına koşuyor. Eklenti editörüne yayınlamak istediğiniz kod parçasını ekliyorsunuz ve bu editör size eklemeniz gereken kodu veriyor. Bu kodu yazılarınıza paylaştığınız anda işlem tamamlanıyor.

Siz bloglarınızda bir kod gösterme eklentisi kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız hangi eklentiyi tercih ediyorsunuz?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x