En İyi 5 WordPress Üyelik Eklentisi

Doğru bir WordPress Üyelik Eklentisi seçmek, websitenizi büyütebilmek ve istenilen etkileşimi sağlamak adına çok önemlidir. Eğer sizde websitelerinizde üyelik sistemi kurmak ve yönetmek istiyorsanız bir eklentinin yardımını alabilirsiniz.

Bu yazımda üyelik özelliği olan websitelerini kurarken nelere ihtiyaç duyacağınızı ve en iyi 5 WordPress üyelik eklentisini sizlerler paylaşacağım. Sormanız gereken herhangi bir konuyu yorumlar bölümünde benimle paylaşabilirsiniz.

Üyelik Eklentisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

WordPress eklenti dizininde bir çok üyelik eklentisi yer almaktadır. Fakat bu eklentilerin büyük çoğunluğu sizin ihtiyaçlarınızı tam manasıyla karşılayamamaktadır.

Bazı eklentiler tek bir seviyede abonelik satmayı sağlarken, bazıları ile çeşitli ödeme planları bile oluşturabilirsiniz.

Bazı eklentiler üyelik tipine göre içerik gösterimi yaparken, bazıları bu özelliği desteklemez.

Bunun yanında hangi ödeme yöntemini kullanacağınızda çok önemlidir. Kredir kartları, sanal bankalar veya hepsi birden mi? İyi bir üyelik eklentisinde bu özelliklerin çoğunu bir arada bulabilirsiniz. Fakat öncelikle inceleme yapmanızda fayda vardır..

Üyelik Özelliği Olan Bir Website İçin Neler Gereklidir?

Üyelikli siteler genellikle iyi bir hosting planı gerektirir. Çok fazla kaynak kullanan bu tarz websitelerde yanlış bir hosting seçimi yapmak, site hızınızı ve performansınızı düşürebilir. Bu yüzden eğer üyelikli bir WordPress websitesi kurmayı planlıyorsanız en iyi hosting firmaları ile çalışmanız çok önemlidir.

Eğer iyi bir hosting bulmak istiyorsanız ve bütçeniz limitli ise Güzel Host’u inceleyebilirsiniz. Oldukça uygun ve kaliteli hizmeti ile bir üyelik websitesini kolaylıkla kurabilirsiniz.

Eğer bütçe konusunda bir sıkıntınız yoksa WPengine’in WordPress websiteleri için özel tasarladığı süper hızlı hosting planlarına da göz atmanızı tavsiye ederim.

Son olarak önemli business eklentilerinden birisi ile çalışmanız faydalı olacaktır. Örneğin OptinMonster size fazlasıyla yardımcı olabilir.

WordPress üyelik özelliklerine sahip websitelerini kurmak için neler gerektiğinden genel anlamda bahsettik. Şimdi ise en iyi 5 WordPress üyelik eklentisini inceleyelim.

1. MemberPress

WordPress Üyelik Eklentisi

MemberPress en ünlü WordPress üyelik eklentisidir. Kolay bir kullanıma sahiptir ve özellik bakımından diğer eklentilerden daha iyi seviyededir.

MemberPress WordPress Membership Eklentisinin Avantajları

Kurulumu Kolay: MemberPress üyelik sistemini WordPress’e kurmanızda yardımcı oluyor. Fiyatlandırma, giriş, hesap ve teşekkürler sayfası gibi pek çok özelliği otomatik olarak sizler için ayarlıyor.

İçerik Kısıtlama: Membership tüm websitesinde kontrolü elinizde tutmanızı sağlıyor. Herhangi bir yazıyı, sayfayı veya kategoriyi istediğiniz üyelere veya üyelik seviyelerine kısıtlayabiliyorsunuz. Müşterileriniz bu içerikleri görmek için farklı seviyelerde üyelik satın almak isteyebilir.

Entegrasyonlar: MemberPress eklentisi AWeber, MailChimp gibi dünyada ünlü email servisleriyle entegre olabiliyor. Bunun yanında podcast hosting istiyorsanız Amazon Web Servisleri ve BluBrry gibi hizmetlerle de beraber çalışabiliyor.

Ödeme Yolları: Authorize, Paypal ve Stripe ile ödeme alınabiliyor.

MemberPress Pro Eklentisinin Dezavantajları

Limitli Ödeme Yolları: MemberPress pek çok ödeme kanalını sisteminde barındırsa bile, esnek bir anlayışa sahip değil.

Limitli Entegrasyonlar: Eklenti popüler servislerle beraber çalışıyor olsa bile, hala pek çok servisle çalışma imkanını bize tanımıyor.

Fiyat: Pro versiyonunu yıllık 129 dolardan başlayan planlar ile satın alabilirsiniz.

Eklentiyi İncele

2. LearnDash

WordPress Üyelik Eklentisi

LearnDash oldukça esnek ve kolay kullanımı olan bir üyelik eklentisidir. Gelişmiş üyelik eklentileri ve özellikleri ile online kurs satmak isteyenler için en iyi çözümdür.

LearnDash Eklentisinin Avantajları

Kolay Kurulum: LearnDash eklentisini kurmak oldukça basit. Ayrıca çeşitli üyelik seviyelerini eklemenizi sağlıyor.

İçerik Kısıtlama:  LearnDash sayesinde üyelik seviyelerine göre içerik gösterimi yapabiliyorsunuz.

Kurs Satışı: LearnDash bir kurs websitesi oluşturmanızı sağlıyor. Gelişmiş modülleri ile diğer rakiplerinin önüne geçiyor.

Gelişmiş Özellikler: Quiz, madalya, forum, sertifika ve üyelik profilleri gibi pek çok özelliğe sahip.

Ödeme Yolları: WooCommerce ve hatta MemberPress’e bağlanarak ödeme yollarınızı dilediğinizce belirleyebilirsiniz.

LearnDash Eklentisinin Dezavantajları

Üyelik Özellikleri Kısıtlı – Eğer bir kurs sitesi açmayı istemiyorsanız, diğer üyelik siteleri için özellikleri yeterli olmayabilir.

Fiyat: 159 dolara lisans alabiliyorsunuz. Bu lisansın süresi ise 1 yıl. 1 yılın sonunda lisansınızı yenilemezseniz güncelleme ve destek hizmeti alamıyorsunuz.

LearnDash online kurs satmak isteyenler için çok iyi bir çözüm. Gelişmiş algoritması ve pek çok entegrasyonu ile size harika imkanlar sunuyor.

Eklentiyi İncele

3. Teachable

WordPress Üyelik Eklentisi

Teachable online kurs oluşturmanızı sağlayan gelişmiş bir sistemdir. Bu sistemin içinde LMS, forum, email marketing ve alaz gibi pek çok özelliği tek bir çatı altında bulabilirsiniz. Üyelerinize kurs satmak için güzel bir sistemdir.

Teachable Eklentisinin Avantajları

Kolay Kullanım: Teachable oldukça kolay kurulur ve hiç bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Üyelik sistemi, kurs ekleme ve daha pek çok özelliği özel videolar ve rehberler eşliğinde öğrenebilirsiniz.

İçerik Kısıtlama: Kurslarınız içerisinden istediklerinizi bedava, istediklerinizi üyelere özel olarak ayarlayabilirsiniz. Hatta üyelik seviyeleri belirleyerek, farklı satın alım seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Eklenti İçi Entegrasyonlar: Eklenti içerisinde forum, quiz, iletişim formu, sertifika gibi pek çok özelliği bulabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde sitenizi oyunlaştırarak öğretme moduna da geçirebilirsiniz.

Teachable Eklentisinin Dezavantajları

WordPress Eklentisi Değil: Teachable bir WordPress eklentisi değildir. Fakat bu sistemi linkler ve subdomain sayesinde WordPress ağınıza ekleyebilirsiniz.

Biraz Pahalı: Teachable piyasadaki en güçlü LMS (Learning Management System) yani kurs sağlayıcı sistemdir. Gelişmiş özellikleri ise onu diğer rakiplerinden biraz pahalı yapıyor.

Fiyat: Aylık 39 dolardan başlayan paketler mevcut.

Eklentiyi İncele

4. Restrict Content Pro

WordPress Üyelik Eklentisi

Restrict Content Pro oldukça güçlü bir içerik kısıtlama eklentisidir. Üyelerinize istediğiniz içerikleri çeşitli paketler halinde satabilirsiniz. Bu eklentiyi üreten ekip aynı zamanda Easy Digital Downloads eklentisini de geliştirmiştir.

Restrict Content Pro Eklentisinin Avantajları

Kolay Kullanım: Restrict Content Pro oldukça kolay kurulur ve dakikalar içerisinde üyelik websitelerine sahip olabilirsiniz.

Eklenti İçi Ek-Özellikler: Diğer üyelik eklentilerinin aksine,  Restrict Content kendi eklentisi içerisinde pek çok özelliğe sahip. Engerasyona gerek kalmadan PayPal, Mailchimp gibi servislerle çalışabiliyorsunuz.

Ödeme Yollar: Stripe, PayPal ve Braintree bedava olarak eklenebiliyor. 2Checkout, PayPal Website Payments Pro, PayPal Express ve Stripe için satın alım gerekiyor.

Easy Digital Downloads İle Çalışıyor: Eğer dijital ürünlerin indirilebilmesi için bir site kuracaksanız, bu eklenti tam olarak aradığınız şey.

Destek Ekibi Harika: Oldukça geniş bir kullanım kılavuzu var. Bunun yanında email ile profesyonellerden hızlı bir biçimde destek alabiliyorsunuz.

Restrict Content Pro WordPress Üyelik Eklentisinin Dezavantajları

Entegrasyon Kısıtlı: 3. parti yazılımlar ile entegrasyonu oldukça zayıf.

Fiyat: Tek bir site için 99 dolardan başlayan fiyatlandırmaya sahip.

Eklentiyi İncele

5. S2Member

WordPress Üyelik Eklentisi

S2Member oldukça popüler ve aynı zamanda bedava hizmet veren bir üyelik eklentisidir. Pro versiyona geçiş yaparak özelliklerini arttırmak mümkündür.

 S2Member WordPress Membership Eklentisinin Avantajları

Bedava Versiyon:  The s2Member eklentisi bedava olarak hizmet veriyor. Bu eklentiyi anında indirip deneyebilirsiniz. Fakat daha fazla özellik için pro versiyona geçiş sağlamanız gerekli.

İçerik Kısıtlama: S2Member Pro üyelik eklentisi ile içeriklerinizi üyelik seviyelerine göre kısıtlayabilirsiniz.

Ödeme Yolları: Bedava versyionu PayPal ödemelerini kabul ediyor. Pro versiyonda ise Stripe and Authorize.net gibi ödeme yollarını seçebilirsiniz. Bunun yanında kendi düzenlemelerinizi de yaparak banka yoluyla ödemeyi de ekleyebilirsiniz.

Entegrasyonlar: MailChimp, bbPress ve BuddyPress ile birlikte çalışabiliyor.

Destek Birimi: S2Member oldukça zengin bir destek sayfasına sahip. Aradığınız her sorunun cevabını bulabiliyorsunuz.

S2Member WordPress Üyelik Eklentisinin Dezavantajları

Kullanımı Biraz Zor – S2Member’ın kullanımı diğer üyelik eklentilerine göre biraz daha zor.

Limitli Bedava Versiyon – Limitli versiyon sadece PayPal ödemelerini kabul ediyor ve 4 seviye üyelik olanağı sunuyor. Bunun yanında içerik kilitleme özelliği bulunmuyor.

Fiyat: Eklentinin temel paketi bedava, Pro versiyonun tek bir website için lisansı 89 dolar. Eğer birden çok websitede bu eklentiyi kullanmak istiyorsanız 189 dolar vererek full paket alabilirsiniz.

Eklentiyi İncele

Son Olarak

Bana göre MemberPress WordPress üyelik eklentileri içerisinde en iyi olanı. Bu üyelik eklentisinin pek çok özelliği olduğu gibi harika bir destek ekibi de var.

Eğer basit ve esnek bir eklenti istiyorsanız Restrict Content Pro’da iyi seçeneklerden bir tanesi. Bu eklentinin arkasındaki takımın oluşturduğu diğer eklentileri de incelemenizi tavsiye ederim.

Eğer websitenizde kurs satmak istiyorsanız, Learn Dash diğer seçeneklere göre daha iyi bir sonuç verecektir. Bu eklentinin içinde yer alan özelliklerle online kurs satışı ve takibi harika bir şekilde yapabilirsiniz.

Umarım bu yazım üyelikli websiteler kurmak isteyenler için yararlı olmuştur. Üyelikli bir WordPress sitesine sahip olanlar, bizimle kullandıkları eklentileri paylaşabilir mi?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x