En İyi 7 WordPress Yedekleme Eklentisi

Site güvenliğiniz için yapabileceğiniz en basit ve en etkili çözüm düzenli olarak yedekleme yapmaktır. Yedekleme yapmak içinizi rahatlattığı gibi, kötü bir senaryoda emeklerinizin yokolmasını engeller. Bir WordPress yedekleme eklentisi kullanarak bu işlemi yapmak ise oldukça basittir.

WordPress ekosisteminde bedava ve paralı pek çok yedekleme eklentisi vardır ve kullanımları oldukça basittir. Bu yazımda en iyi 7 WordPress yedekleme eklentisini sizlerle paylaşacağım.

Önemli: WordPress hosting firmaları genellikle limitli yedekleme servislerini size sunar. Ben, hosting yedekleme servislerine çokta güvenmemeniz gerektiğini düşünüyorum. Günün sonunda websitenizin yedeklemesini almanız, sizin için daha iyi olacaktır.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer WordPress websitenizi kendiniz yedeklemiyorsanız, bu 7 yedekleme eklentisinden birisini seçerek işe koyulabilirsiniz.

1. UpdraftPlus

WordPress Yedekleme Eklentisi

UpdraftPlus en popüler bedava yedekleme eklentisidir. 2 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardır. Updraft sayesinde tüm WordPress websitenizi yedekleyip, bilgisayarınıza veya buluta yükleyebilirsiniz.

Bu eklenti ile takvimlenmiş şekilde otomatik yedekleme yapabilirsiniz. Dropbox, Google Drive, S3, Rackspace, FTP, SFTP ve email gibi pek çok servise yedeklemelerinizi yükleyebilirsiniz.

UpdraftPlus’ın bir diğer özelliği ise onarım. Eski yedeklenmiş dosyalarınızı bu eklenti sayesinde websitenize yükleyebilirsiniz. Premium versiyonu satın alırsanız website klonlama, website taşıma, database arama ve değiştirme gibi pek çok özelliğe sahip olabilirsiniz.

Eklentiyi sitenin anasayfasından veya WordPress eklenti dizininden edinebilirsiniz.

Fiyat: Bedava (Updraft Premium: 70 dolar)

İnceleme: Updraft en çok sevilen yedekleme eklentilerinden birisidir. 2 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahiptir ve 4.9 puana sahiptir. Bedava versiyonu size tam yedekleme imkanı sunar. Updraft Premium‘u kullanarak çok önemli yedekleme özelliklerini de kullanabilirsiniz.

2. VaultPress (Jetpack Backups)

WordPress Yedekleme Eklentisi

VaultPress yedekleme aracı, WordPress’in kurucularından olan Matt Mullenweg tarafından oluşturulmuştur.

JetPack’in bir parçası olarak hizmet vermektedir ve premium üyelik almanız gerekir. Farklı ödeme planlarından size en uygun olanı alarak, WordPress yedekleme konusunda profesyonel yardım alabilirsiniz.

Tüm sitenizi bu eklenti ile yedekleyebiliyorsunuz. Fakat bu eklentide bazı dezavantajlar da yok değil. Düşük premium planlarında sadece tek site yedeklemesi yapılabiliyor. JetPack yüklemeden bu eklenti ile çalışamıyorsunuz. Bunun yanında yedeklemeleriniz hafızada sadece 30 gün boyunca tutuluyor.

Fiyat: Yıllık 39 dolardan başlayan fiyatlar

3. BackupBuddy

WordPress Yedekleme Eklentisi

BackupBuddy en popüler yedekleme eklentilerinden birisidir. Yarım milyondan fazla insan bu eklenti ile WordPress yedeklemelerini yapıyor. Günlük, haftalık otomatik yedekleme özelliği mevcut.

BackupBuddy sayesinde Dropbox, FTP, Stash gibi pek çok buluta yedeklemelerinizi yükleyebiliyorsunuz. Bu eklentinin en büyük avantajı ise bedava olması. Tüm websitenizi bu eklenti ile yedekleyebilirsiniz. Bunun yanında, site klonlama özelliğine de sahiptir.

Fiyat: 52 dolar

4. BoldGrid Backup

WordPress Yedekleme Eklentisi

BoldGrid Backup otomatik WordPress yedekleme eklentisidir. Website yedeklemeleri, geri yüklemeler ve hosting değişikliğinde size yardımcı olur.

BoldGrip yedekleme eklentisi sayesinde 10 yedeklemenizi yönetim panelinizde tutabilir, bunun yanında tüm cloud servislerine yedekleme yapabilirsiniz.

Fiyat: Yıllık 60 dolar

5. BlogVault

WordPress Yedekleme Eklentisi

BlogVault  bir diğer popüler yedekleme eklentisi olarak karşımıza çıkıyor. Bir eklentiden çok SaaS çözümü ile çalışıyor. Kendi serverlarında yedekleme yaparken websitenize de ağır bir yük bindirmiyor.

Otomatik yedekleme, günlük yedekleme gibi pek çok seçeneği mevcut. Bunun yanında diğer WordPress yedekleme eklentilerinde olduğu gibi geri yükleme de yapabiliyorsunuz.

Fiyat: Yıllık 89 dolar

6. BackWPup

WordPress Yedekleme Eklentisi

BackWPup eklentisi tamamen bedavadır. Bu eklenti ile clouda yedekleme yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolaydır ve takvimlenmiş yedeklemeler yapmanız mümkündür.

Pro versiyonunda ise destek ekibi ile çalışabiliyor, Google Drive gibi çeşitli disklere yedekleme yapabiliyorsunuz.

Fiyat: Bedava (Premium versiyonu da mevcut)

Review: Used by over 600,000 websites, BackWPup is a great alternative to other backup plugins in the list. The premium version of the plugin adds more powerful features including easy and quick website restoration from the backend with a standalone app.

7. Duplicator

WordPress Yedekleme Eklentisi

Adında anlaşılacağı gibi, Duplicator eklentisi bir site taşıma aracıdır. Bunun yanında yedekleme özelliği de bulunmaktadır.

Takvimlenmiş otomatik yedekleme özelliği yoktur ve diğer WordPress yedekleme eklentilerinden daha az tercih edilir.

Fiyat: Bedava

İnceleme: Duplicator eklentisi manuel olarak WordPress yedeklemesi yapmanızı sağlar. Bu eklentinin kullanımı oldukça basittir. Aynı zamanda eklentinin asıl amacı olan site taşıma işlemini de bu eklent ile sağlayabilirsiniz.

Son Olarak

Listede yer alan her WordPress yedekleme eklentisinin artıları ve eksileri vardır. Fakat hepsi WordPress dosya ve database yedekleme işlemlerini başarıyla yapar.

Eğer küçük ve orta boyutlu bir websitesine sahipseniz, UpdraftPlus’ın bedava versiyonu size tam anlamıyla yardımcı olacaktır. Cloud’a kaydetme, yedekleme planlayıcısı ve tüm sitenizi yedeklemesi bu eklentiyi öne çıkarıyor. Aynı zamanda oldukça az yer kaplayan bu eklenti, website hızınızı da düşürmeyen cinsten.

Hangi WordPress yedekleme eklentisini kullanırsanız kullanın, yedekleme dosyalarınızı websitenizin serverında saklamayın. Eğer bunu yaparsanız, tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymuş olursunuz. Olası bir senaryoda (hosting şirketinin hacklenmesi vs.) bütün bilgilerinizi ve emeğinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden Dropbox, Google Drive ve kendi hard-disklerinizde yedekleme yapmak daha iyi bir seçimdir.

Umarım bu yazım, yedekleme yapmanın önemi ve hangi araçlarla yedekleme yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz, bizi Facebook ve Twitter sayfalarımızdan da takip etmeyi unutmayınız.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x