En Popüler 5 WordPress Lazy Loading Eklentisi

Eğer websitenizi hızlandırmanın yollarını arıyorsanız, Lazy Loading eklentileri bu konuda size yardımcı olabilir. Bu teknikle ekranın alt kısmında kalan görsellerin HTTP isteklerini erteleyerek, site hızınızı arttırabilirsiniz. Bu özelliği WordPress sitelerinizde bir Lazy Loading eklentisi yükleyerek sağlayabilirsiniz.

Lazy Loading eklentilerini incelemeden önce “Lazy Loading Nedir – Nasıl Çalışır?” adlı yazımı okuyarak bu konu hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Eğer Lazy Loading’in tam olarak ne anlama geldiğini ve ne için kullanmanız gerektiğini öğrendiyseniz, en iyi 5 Lazy Loading eklentisini incelemeye başlayabiliriz.

1. BJ Lazy LoadWordPress Lazy Load Eklentisi

Bj Lazy Load eklentisi ile sitenizdeki içeriklerin nasıl yükleneceğini belirleyebilirsiniz. Bu eklenti kullanıcı yorumlarını, fotoğrafları ve hatta sosyal medya iframelerini bile ayarlamanızı sağlıyor.

Oldukça kolay bir şekilde kullanılan bu eklentide 10 ayar yer alıyor. Bu ayarları hangi içerikleri lazy load yapmak istediğinize göre değiştirebiliyorsunuz.

Eklenti Sayfası

2. a3 Lazy Load

WordPress Lazy Load Eklentisi

Eğer websiteniz içerik bakımından çok zenginse bu eklentiyi deneyebilirsiniz. A3 lazy load eklentisi sitenizdeki görseller için özel olarak kodlanmıştır.

Bu eklenti sayesinde lazy loada dahil edilecek içerikleri seçebilirsiniz. Avatarlar, yorumlar, sayfalar ve tabiki görsellerinizi bu ayarlamalara dahil etmek sizin elinizde.

Eklenti Sayfası

3. Lazy Load XT

WordPress Lazy Load Eklentisi

WordPress dizinindeki en küçük dosya boyutuna sahip Lazy Load eklentisi olan “Lazy Load XT” oldukça kullanışlı ve özellikli bir eklentidir.

Çok fazla güncellenmeyen bu eklenti, hala websitelerinin çoğunda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Eklenti Sayfası

4. WP Lazy Load

WordPress Lazy Load Eklentisi

jQuery Sonar sayesinde sayfalardaki görsellerin görünüp görünmediğini anlayan bu eklenti Mohammad Jangda tarafından oluşturulmuştur. Çok fazla ayarlandırması bulunmayan bu eklenti, diğer örneklerine göre biraz daha limitli özellikler içermektedir.

Bu eklentinin en büyük avantajı oldukça küçük yer kaplaması ve kullanım kolaylığıdır.

Eklenti Sayfası

5. Speed Up – Lazy Load Eklentisi

WordPress Lazy Load Eklentisi

Bir diğer popüler Lazy Loading eklentisi olan Speed-Up oldukça kullanışlı özelliklere sahiptir. Pek çok farklı içeriğe, ayrı ayrı Lazy Load özelliği ekleyebilirsiniz.

Bu eklenti diğer LL eklentilerinden daha sık güncellenmektedir. Bu yüzden güncel WordPress sürümleri ile çakışma, uyumsuzluk gibi problemler meydana gelmemektedir.

Eklenti Sayfası

Son Olarak

Lazy Load website hızımızı etkileyen önemli bir özelliktir. Bu özelliği çeşitli eklentiler yardımı ile alabilirsiniz. Ayrıca bazı temalarda bu özellik ana pakettede bulunmaktadır. Bu yüzden bir Lazy Load eklentisi yüklemeden önce temanızı kontrol etmeniz faydalı olabilir.

Sadece Lazy Load eklentilerinde değil, bazı SEO eklentilerinde ve hatta hemen her Cache eklentisinde de lazy load ayarlaması yapılabilmektedir. Sitenizi hızlandırmak için bile olsa “fazla eklenti yüklemek” sitenizi yavaşlatır. Bu yüzden hali hazırda kullandığınız eklentileri iyi tanımakta fayda var.

Umarım bu yazım sitelerinde Lazy Load özelliğini aktif etmek isteyen okurlarımız için yararlı olmuştur. Sizin kullandığınız başka Lazy Load eklentileri varsa, bunları bize yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Eğer yazımı beğendiyseniz, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyin unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x