Gutenberg Editöründe Yazıya Özel Karakterler Nasıl Eklenir?

WordPress klasik editörünü kullananlar, yazılarına özel bir karakter eklemek istediklerinde sadece “Ω” butonuna basarak özel karakter listesini görüntüleyebiliyor. Burada seçeceği karakteri ise tek tıklamayla blog yazılarına ekleyebiliyor. Fakat Gutenberg editörüne geçiş yapan ve yazılarına özel karakterler eklemek isteyenler için bu işlem biraz daha karışık.

Gutenberg Editöründe Özel Karakter Ekleyin

Gutenberg editöründe özel karakterleri yazılarımıza eklememiz için bir özellik yer almıyor. Bu da kullanıcıları başka programlar kullanarak özel karakter eklemeye sevkediyor. Çeşitli bilgisayar programları ile özel karakterleri kopyalayıp, yazılarımıza yapıştırabiliyoruz. Fakat, bu işlemi yapmak yerine, neden editörümüzde özel karakterleri ekleyemeyelim?

Pek çok WordPress kullanıcısı bu özelliğin standart haline gelmesi gerektiğini düşünüyor. Klasik editörde bir alışkanlık ve kolaylık haline gelen özel karakter ekleme butonunun, Gutenberg editöründe yer almaması da pek çok kullanıcıyı rahatsız etti.

Neyse ki, 10up ekibi bu rahatsızlığın farkına vardı. Geçtiğimiz günlerde bu ekip Insert Special Characters adlı minik bir eklenti yayınladı.

Gutenberg Editörüne Bu Eklenti İle Özel Karakterler Ekleyin

Eklenti oldukça kolay kullanılıyor ve klasik editördeki özel karakter ekleyicinin yaptığının daha fazlasını bize sağlıyor. Sadece çok kullanılann özel karakterleri değil, daha fazlasını da bu eklentide bulabiliyorsunuz.

Eklenti yazı editörünüze “Ω Special Characters” adlı bir menü ekliyor.Gutenberg Editöründe Özel Karakter Ekleyin

Butona tıkladıktan sonra ise karşınıza özel karakterlerin listelendiği bir ekran çıkıyor. Eklenti yüzlerce farklı karakter arasından seçim yapmanıza olana tanıyor. Hatta matematik karakterlerini bile ekleyebiliyorsunuz.

Gutenberg Editöründe Özel Karakter Ekleyin

Son Olarak

Gutenberg editörü dünyamıza giriş yaptığından beri aslında WordPress alışkanlıklarımız da değişiyor. Pek çok insan hala klasik editörü kullansa bile, günden güne artan özellikleri ile bu yeni editörün popüleritesi artıyor.

Tıpkı bu örnekte olduğu gibi, WordPress topluluğundaki geliştiriciler güncel problemleri yakından takip ederek Gutenberg editörünü geliştirmeye devam ediyor. Umarım özel karakterleri yazılarınıza eklemeyi anlattığım bu yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.

Bu yazımı ve diğer pek çok yararlı yazıyı daha yakından takip edebilmek için bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x