İlgi Çekici Bloglar Yapmanın 6 Yolu

Kendisini geliştirmek isteyen her acemi blogger elbet bir yerde “İçerik Kraldır” ifadesini görmüştür. Evet içerikler blogumuzun başarılı olması, daha fazla ziyaretçi çekebilmesi için çok önemlidir. Fakat, blogunuzun başarılı olabilmesi için aynı zamanda ilgi çekici bloglar oluşturmanız gerekmektedir.

Pek çok takipçiye sahipseniz bile, blogunuzu daha ilgi çekici bir hale getirerek başarınızı üst seviyelere çıkarmanız mümkündür. İnsanlar blogunuzdaki içeriklerin onlara ne anlattığını önemser. Fakat benzer içerikleri yazan diğer blogların önüne geçmek istiyorsanız, blogunuzun daha göze gelen bir halde olması çok ama çok önemlidir.

Peki ilgi çekici bloglar oluşturmak için neler yapabiliriz? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, gelin hep beraber inceleyelim.

1. Fazlalıklardan Kurtulun

Blogunuzu daha çekici bir hale getirmeden önce, sitenizdeki fazlalıklardan kurtulmayı düşünmelisiniz. Temanızla gelen gereksiz özellikler, gereksiz eklentiler ve sayfalar blogunuzun zor bir kullanıma sahip olmasına yol açar. Bunun yanında insanların büyük çoğunluğu sade ve basit görünümlü bloglarda içerik okumayı sever.

Fazlalıkların size getireceği zararlardan biriside sayfa hızınızı düşürmeleridir. Sitelerinize ekleyeceğiniz her yeni özellik, kullandığınız her eklenti sitenizin açılış hızını olumsuz yönde etkiler.

NOT: WordPress bloglarınızı hızlandırmanın yollarını bu yazımda öğrenebilirsiniz.

ilgi çekici bloglar

Bu sebepler yüzünden, blogunuzun fazlalıklarından kurtulmanız gerekir. Seçim yapmak zor olabilir, bunun farkındayım. Fakat, örneğin bir blogda döviz konularını işlemiyorsanız, güncel kurların göründüğü bir bileşene ihtiyacınız yoktur. İnsanlar bu bilgileri Google’dan da öğrenebilir.

Yukarıdaki örnek, kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yüzden kendi blogunuzu kendiniz analiz etmelisiniz. Hangi eklentilerin, hangi tema özelliklerinin veya hangi kod parçalarının blogunuzda aslında hiç bir anlam ifade etmediğini kendiniz bulmalısınız. Bu fazlalıklardan kurtularak hem daha kolay kullanılabilir, hemde daha hızlı açılan ve tabiki daha ilgi çekici bloglara sahip olabilirsiniz.

2. Blogunuzun Düzenini Önemseyin

WordPress bloglarının en güzel özelliklerinden biriside kategorileri ve etiketleri kullanarak yazılarınızı düzenleyebiliyor olmanızdır. Bir ziyaretçi kategoriler ve etiketler sayesinde okumak istediği yazıları rahatlıkla bulabilir.

Eğer blogunuzda kategorilendirmeyi ve etiket kullanımını doğru bir şekilde yapmadıysanız, buna derhal bir çözüm bulmanızı öneriyorum. Düzenli, hangi yazının nerede bulunabileceğinin belli olduğu bloglar, ziyaretçiler tarafından her zaman daha çok sevilir.

3. Reklamlarınıza Sınır Getirin

Bir senaryoyla size örnek vereyim. Twitter’da dolaşırken ilginizi çeken bir konu başlığı gördünüz ve tıkladınız. Açılan sayfada içerikten çok reklamların olduğunu gördünüz. Ne yaparsınız?

Eğer ben sizin yerinizde olsaydım, o siteden anında çıkardım. Pek çok insanda, tıpkı ben gibi gereğinden fazla reklam olan sayfalarda dolaşmayı sevmiyor.

ilgi çekici bloglar

Blog yazarlarının büyük çoğunluğu, bloglarından bir kazanç elde etmeyi önemser. Bu gayet yerinde bir istektir. Fakat, bloglar insanların içerikleri okuması içindir. Bu yüzden bloglarınızda doğru reklam düzenini oturtmanız oldukça kritik bir hamledir.

Gereğinden fazla reklam birimi ve sürekli açılan pop-up pencereleri insanları rahatsız eder. Bunun yerine, reklamlarınızı insanları rahatsız etmeyecek yerlere, sınırlı sayıda koymanız ise daha fazla kazanç elde etmenize bile yarayabilir. İlgi çekici bloglar oluşturmak istiyorsanız, özellikle reklamların kullanımına bir sınır getirmeli, reklam düzenini olabildiğince rahatsızlık seviyesinden uzakta tutmalısınız.

4. Blog Tasarımınızı Gözden Geçirin

ilgi çekici bloglar

Blog tasarımlarınız harika, çok güzel, muhteşem veya çok enteresan olmak zorunda değildir. Fakat kullanıcılarınızın kolayca kullanabileceği, sizin kimliğinizi yansıtacak tasarımlara sahip olmanız önemlidir.

Bunun yanında, bazı blog elemanlarının tasarımının da önemi büyüktür. Bu elemanların doğru bir şekilde çalışması, ilgi çekici bloglar oluşturabilmeniz için önemlidir.

Gelin hep beraber bu elemanların site içerisindeki önemini ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini hep beraber inceleyelim.

Sidebar

Bloglarımızda sidebar bölümlerini genellikle bilgi vermek için ve görünmesini istediğimiz diğer blog sayfalarının reklamını yapmak için kullanırız. Bunun yanında sitelerimizdeki reklamların odak noktalarından biriside sidebarlarımızdır.

İlgi çekici bir blogda sidebarlarımızı olabildiğince sade tutmak önemlidir. Sitenizle alakalı en önemli 3-4 özelliği veya elemanı buraya yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

NOT: Eğer sidebar düzeni hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Arama Bölümü

Sitenizde bir arama özelliği bulundurmanız, kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Özellikle çok fazla içeriğe sahip bir blogunuz varsa, sitenizde arama bölümünün olması şarttır. Düşünün ki 5 yıllık bir bloga girdiniz ve eski bir yazıyı okumak istiyorsunuz. Eğer arama bölümü yoksa, belkide yüzlerce sayfa geriye mi gitmeniz gerekiyor?

İşte bu yüzden, bloglarınızda arama sayfaları oluşturmalısınız. Hatta pek çok kod veya eklenti ile arama bölümünüzü daha profesyonel ve etkili bir hale getirmeyi bile düşünebilirsiniz.

Footer

Blog sahiplerinin büyük bir kısmı sitelerindeki footer bölümünün önemini pek bilmemektedir. Footer bölümü, genel kullanım biçimiyle ve insanların alıştığı şekilde “Sizinle ziyaretçilerinizin arasındaki iletişimi” sağlamakla görevlidir. İnternet kullanıcılarının yüzde 80’i bir site ile iletişime geçmek istiyorsa önce sitenizin alt bölümünde “iletişim” linklerini arar.

Sitelerinizin footer bölümlerinde genellikle iletişim, gizlilik politikası ve buna benzer sayfaların sunumu yapılır. Bunun yanında siteniz veya işinizle alakalı yorumlar, kazanılan sertifikalar ve yararlı bağlantıları da burada sergileyebilirsiniz.

Website Navigasyonu

Websitelerinizde ziyaretçilerinize özgürce dolaşabilme ve her içeriğe ulaşabilme imkanı vermelisiniz. Bu yüzden blog menüsünü ve yardımcı linkleri sitenize eklemelisiniz.

Blogunuzdaki en önemli linkleri header bölümünde yayınlayabilir, iletişim linklerini footer bölümünde tutabilirsiniz. Yazı linkleri, reklam linkleri veya ziyaretçilerinize göstermek istediğiniz diğer sayfalarınızı ise sidebar bölümlerinde kullanabilirsiniz.

Font ve Tipografi

Pek çok blogger kullandıkları temanın fontu ile yayın hayatına başlıyor. Fakat bu yanlış bir yaklaşımdır. Siz içeriklerinizin en kolay şekilde okunabilmesi için doğru fontu bulmalısınız. Örneğin Open Sans, Verdana gibi fontlar site ziyaretçileri tarafından çok sevilir.

Bunun yanında tipografi de çok önemlidir. Yazı boyutlarınız, başlıklardaki renk seçimi, sayfalardaki yazılarınızın kalınlığı, satırarası mesafesi çok önemlidir.

Bloglarda yazı boyutunun ne derece önemli olduğunu daha önce yazmış olduğum bu yazımda öğrenebilirsiniz.

5. İlgi Çekici İçerikler Üretin

İlgi çekici içerikler derken, estetik anlamında ilgi çekicilikten bahsetmiyorum. Aslında daha çok ilgi çekici düzen ve içerikten kalitesinden bahsediyorum.

Yazım Şekliniz

Pek çok insanın aklında harika fikirler vardır. Fakat bu fikirleri bir kağıda veya günümüz teknolojisinde bloga dökmek ayrı bir beceri gerektirir. Eğer bir blog yazarıysanız ve daha başarılı olmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeye önem göstermelisiniz.

İnternette blogging eğitimi veren pek çok sanal kurs, blog ve e-kitaplar bulabilirsiniz. Eğer kendinizi yazım konusunda yetersiz görüyorsanız, bu kabiliyetinizi öğrenerek geliştirebilirsiniz.

Bunun yanında bir bloggerın temel olarak uygulaması gereken “açık anlatım”,”basitlik” gibi kuralları da es geçmemenizde yarar vardır.

Son olarak, unutmayın ki harika fikirlerinizi sadece düzgün bir şekilde okurlarınıza gösterebilirseniz başarılı olabilirsiniz.

Blog Yazılarınızdaki Resimler

Görsel öğeler blogların olmazsa olmazlarındandır. Bloglarda ve diğer türde websitelerinde görsellerin kullanımı, ziyaretçilerin ilgisini çekmek için etkili bir yöntemdir.

Bu yüzden yazılarınızda kullanacağınız görselleri seçerken özen göstermeniz gerekir. Google görsel arama bölümünü kullanmak yerine bedava stock fotoğraflar bulabileceğiniz pek çok siteyi kullanabilirsiniz. Bunun yanında Canva gibi online tasarım araçlarını kullanarak infografikler, kapak fotoğrafları ve bu tarz materyaller de tasarlayabilirsiniz.

Bloglarınızda görsellerin kalitesinin güzel olması gerektiği gibi, resim optimizasyonunun da önemi büyüktür. Site hızınızı etkilememesi için yükleyeceğiniz resimleri optimize etmeniz yararlı olacaktır. Unutmayın ki, yavaş websiteleri size ziyaretçi kaybettirir.

Eğer bloglarınıza resim hazırlarken neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımı inceleyebilirsiniz Yada bir WordPress kullanıcısıysanız en iyi resim sıkıştırma eklentilerine göz atabilirsiniz.

Yazı Başlıkları

İlgi çekici başlıklar kullanmak, içeriklerinizin daha fazla tıklama almasını ve daha fazla paylaşım yapılmasını sağlar. Click-bait yöntemini uygulamanızdan bahsetmiyorum. Potansiyel okurlarınıza yalan konuşmadan da harika başlıklar üretebilirsiniz.

Yazı başlıklarınızı ilgi çekici bir biçimde ayarlamak için öncelikle takipçi kitlenizin davranışlarını, huylarını ve isteklerini bilmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise anahtar kelimelerinizi de bu denklemin içine katarak harika başlıklar oluşturabilirsiniz.

6. Paylaşım Butonlarınızı Düzenleyin

ilgi çekici bloglar

Sosyal medya ikonları sadece sosyal medyada reklamınızın yapılmasını değil, aynı zamanda blog SEO puanınızın yükselmesini de sağlar. Sosyal medya paylaşım butonları ile blog içi etkileşim seviyesini de önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

İlgi çekici bloglarınızda harika yazılarınızın ve resimlerinizin sürekli sosyal medyada paylaşıldığını düşünün. Bu durum, size otomatik olarak ziyaretçi kazandıracaktır. Marka tanınırlığı için sosyal medya çok önemlidir. Bunun yanında sosyal medya paylaşımları sayesinde kolay yoldan sayısız backlink eldebilirsiniz.

Eğer hala blogunuzda sosyal paylaşım butonlarına yer vermiyorsanız, bir eklenti yardımı ile bu işlemi kısayoldan yapabilirsiniz.

Sonuç

İlgi çekici bloglara sahip olmak sadece ziyaretçi saynızı arttırmaz, bunun yanında blogunuzda bir takipçi kitlesi oluşmasını da sağlar. İlgi çekici bir yorum formu, sade bir tasarım anlayışı veya limitli reklam gösterimleri bu konuda sizin işinize yarayabilir.

Umarım, bu yazım bloglarında başarıya ulaşmak isteyen okurlarımız için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Ertuğrul Arslan
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x