Lazy Loading Nedir – Nasıl Yapılır?

Lazy Loading özelliği, websitenizdeki görsellerin sadece kullanıcının ekranında yer aldığında yüklenmesine denir. Yani bir kullanıcı sayfanın aşağı bölümlerine inmedikçe, aşağıda kalan resimler yüklenmez. Buda websitenizin yükünü azaltır, açılış hızının artmasını sağlar. Bu yazımda “Lazy Loading Nedir?” ve “WordPress sitelerinde Lazy Loading nasıl yapılır?” sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağım.

Neden Lazy Loading Kullanmalısınız?

Kimse yavaş websitelerini sevmez. Strangeloop adlı websitesinin yaptığı bir araştırmada, sitelerimizin geç açıldığı her bir saniye için %7 potansiyel ziyaretçi kaybediyoruz. Bu sitede yapılan diğer değerlendirmelerde ise yavaş açılan sayfaların website içi dolaşımı %11, kullanıcı memmuniyetini ise %23 oranında kötü etkilediği yer alıyor.

Bir WordPress sitesini yavaşlatan en önemli faktörlerden biriside malesef içeriklerimizde yer alan resimlerdir. Bir yazı sayfanızda yer alan her resim, sayfa açılış hızınızı düşürür.

Bu yüzden bloglara ve diğer sitelere resim yüklemeden önce optimizasyon yapmak çok önemlidir. Bunun yanında çeşitli CDN servislerini kiralayarakta önemli bir yol katedebilirsiniz.

Fakat görsel ağırlıklı sitelerde (bkz: Onedio, Buzzfeed) optimizasyon yapmakta yeterli olmayabilir. İşte burada da Lazy Loading devreye giriyor. Resimlerin sayfalarınızda oluşturduğu ağırlığı Lazy Load özelliğini sitenize ekleyerek azaltabilirsiniz.

Lazy Loading Nedir?

Lazy Loading Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazy loading tüm görsellerinizi tek bir seferde yüklemek yerine, kullanıcıların ekranında görünür hale geldiklerinde yüklenmesini sağlar.

Bir site ziyaretçisi sayfanızda aşağıya indikçe görmesi gereken resimler teker teker yüklenir. Bu şekilde siteniz 20 görseli aynı anda yüklemektense, daha az görseli yükleyerek açılış hızını arttırır.

WordPress’te Lazy Loading Nasıl Yapılır?

Lazy Loading Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazy Loading özelliğini pek çok eklenti sayesinde sitemize kurabiliriz. Hatta bazı temalarda bu özellik ana paket içerisinde bile yer alabilir. Bu yüzden bir eklenti yardımı almadan önce tema ayarlarınızı kontrol etmenizde yarar var.

Eğer temanızda böyle bir özellik bulunmuyorsa, WordPress eklentilerinin yardımına başvurma vakti gelmiş demektir. Ben bu yazımda BJ Lazy Load eklentisini kullanarak Lazy Loading yapma işlemini sizlere anlatacağım.

Bu eklentiyi kullanma sebebim ise çok kolay ve aynı zamanda site performansınızı hiç yavaşlatmayan bir eklenti olmasıdır. Eğer diğer Lazy Load eklentilerini incelemek istiyorsanız “En Popüler 5 WordPress Lazy Loading Eklentisi” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Öncelikle WordPress eklenti dizininde yer alan bu bedava eklentiyi sitenize kurmanız gerekiyor.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra eklenti ayarlarını yapabilmek için yönetim panelinizden Ayarlar > BJ Lazy Load sayfasına giriş yapın.

Lazy Loading Nedir?

Eklenti oldukça basit ve saniyeler içerisinde Lazy Load özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklenti ayarlarında avatarları, yazı görsellerini, yazı bileşenlerini ve genel resimleri lazy load özelliği ile sergileyebilirsiniz. Her bir website görsel türünün ayrı ayrı ayarlanabilmesi oldukça güzel bir özellik.

Ayarlamaları yaptıktan sonra WordPress sitenizi tekrar açtığınızda, ekranınızda gözükmeyen görsellerin henüz yüklenmediğini farkedeceksiniz. Website açılış hızınızı ise çeşitli hız testi araçları ile tekrar ölçebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Umarım bu yazım Lazy Loading’in ne olduğunu, neden kullanmanız gerektiğini ve nasıl kullanacağınızı yeterince açıklamıştır. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve sorularınızı yorumlar bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x