Mobil Cihazlarda WordPress Bileşenlerini Gizlemek

Bileşenler websitelerimizin içeriklerini sunmamızda, reklam yapmamızda ve daha pek çok şeyde bize yardımcı olan site parçalarıdır. WordPress bileşenlerini kullanarak sitelerimizdeki ziyaretçi etkileşimini arttırabilir, kullanıcı deneyimini üst seviyelere taşıyabiliriz. Genellikle bileşenlerimizi sidebar ve footer bölümlerinde sergileriz. Fakat, bukadar yararlı parçalar olmalarına rağmen, zaman zaman WordPress bileşenlerini gizlemek isteyebiliriz.

Sidebarlarınıza ve footerlarınıza eklediğiniz her bileşen mobil uyumlu olmayabilir. Sayfalarımızı süsleyen harika özellikli bileşenleriniz, bir mobil cihazda görünüm bozukluklarına ve hatta back-end hatalarına bile sebep olabilir.

Böyle durumlarda sidebarlarınızda yer alan WordPress bileşenlerini gizlemek, en iyi çözümdür. Doğru bir eklenti yardımıyla bu işlemi yapmak ise sadece 1-2 dakikanızı alır.

Daha önceki bir yazımda WordPress bileşenlerini nasıl kontrol edebileceğinizden bahsetmiştim. Bu yazımda ise olaya farklı bir açıdan bakıp, bileşenlerinizi mobil cihazlarda nasıl gizleyebileceğinizi anlatacağım.

Mobil Cihazlarda WordPress Bileşenlerini Gizlemek İçin Ne Yapabiliriz?

Bileşenlerinizi mobil cihazlarda görünmez yapmak için Restrict Widgets adlı eklentiyi kullanabilirsiniz. Bende bu yazımda bu eklentiyi kullanarak bu işlemi nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. Eğer yazımın sonunda aklınıza takılan şeyler olursa, yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Adım 1: Restrict Widgets eklentisini sitenize yükleyin. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Adım 2: Görünüm > Bileşenler menüsünde sitenize bir bileşen ekleyin. Eklediğiniz bileşenin ayarlar kısmında Restrict Widgets eklentisi ile gelen yeni seçenekler göreceksiniz.

Adım 3: Seçeneklerde bulunan ilk sekmeyi şimdilik dokunmuyoruz. İkinci ve boş durumda olan sekmeye tıklayın. Bu sekme açıldığında WordPress bileşenlerini gizlemek için uygulayabileceğiniz seçenekleri göreceksiniz.

WordPress Bileşenlerini gizlemek

Adım 4: Eğer bileşeninizi bir sayfadan veya kategoriden gizlemek istiyorsanız, istediğiniz seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

Adım 5: Bu yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, eklediğiniz bileşeni mobil cihazlardan gizlemek istiyorsanız kaydırma çubuğunu aşağıya kaydırın ve “Mobile” seçeneğine tıklayın. Bunun yanında, bu eklenti ile bir bileşeni masaüstü cihazlarında da gizleyebileceğinizi de göreceksiniz.

WordPress Bileşenlerini gizlemek

Adım 6: Son olarak ise ilk ayarlama seçeneğinde “Seçili olanlarda gizle” veya “Seçili olanlarda göster” seçeneğini ayarlamanız gerekiyor. Bu yazımda bir bileşeni nasıl gizleyebileceğinizden bahsettiğim için biz “Hide widget on selecter” seçeneğini işaretliyoruz.

Not: Eğer “Seçili olanı göster” seçeneği ile çalışırsanız, sadece göstermek istediğiniz bileşenleri de ayarlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları her bir bileşeniniz için tekrar ederek, sayfalarınızın bileşen görünümlerini kontrol edebilirsiniz. Daha önceki yazımda bahsettiğim Widget Options eklentisini veya bu eklentiyi kullanarak sitelerinizdeki tüm bileşenleri her bir sayfada tek tek kontrol edebilirsiniz.

Bu eklenti sayesinde ise mobil cihazlarla uyumlu olmayan bileşenlerinizi de kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

Son Olarak

Bu yazımda sizlerle paylaştığım eklenti sayesinde sitelerinizin optimizasyonunu bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. İnternet kullanıcılarının %50’den fazlasının mobil cihazlara sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden, sitelerimizin masaüstü cihazlarda olduğu kadar mobil cihazlarda da güzel görünmesi ve doğru çalışması önemlidir.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x