Neden Nulled Tema ve Eklenti Kullanmamalısınız?

Nulled temalar ve nulled eklentiler premium WordPress ürünlerinin korsanlarıdır. Bu yazımda neden bu ürünleri kullanmamanız gerektiğini açıklayacağım.

Nulled Tema ve Nulled Eklenti Nedir?

Nulled WordPress temaları ve eklentileri, WordPress premium ürünlerinin kopyalanmış ve internette dağıtılan halleridir.

Bu ürünleri websitelerinde yayınlayan kişilerin bir çoğu “WordPress’in açık kaynak kodlu olduğunu ve GPL (General Public Licence) lisansı altında yayınlandığını bahane ederek, bu yaptıklarının sorun olmadığını” söylemektedir.

Fakat bu büyük bir yanlıştır. WordPress ekosistemini geliştiren pek çok firmanın bu durumdan kötü etkilenmesinin yanında, en önemli sorun bu ürünlerin güvenlik ve performans açısından websitenizi zarara uğratmasıdır.

Web sitelerin bir çoğunun hacklenmesininde altında nulled tema ve eklentiler yer almaktadır. Peki nulled temalar websitenize hangi yönlerden zarar veriyor? Eğer bunu merak ediyorsanız aşağıda nulled eklentileri ve temaları kullanmamanız için 9 sebebi inceleyebilirsiniz.

1. Güvenlik

WordPress Nulled Tema

İnternet üzerinden bedava dağıtılan ama aslında parayla satılan bu ürünler WordPress güvenliği açısından oldukça tehlikelidir. Bu temaların ve eklentilerin büyük çoğunluğu malware içermektedir.

Kötü niyetli bir kod, website dosyalarınızı bozabilir ve hackerlar için açık kapı bırakabilir. Bunun yanında websiteniz hacklendikten sonra bütün bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Yedekleme yapmak bir çözüm olarak görünse de, baş ağrısı ile geçen saatlerinizin ve emeklerinizin karşılığı hiç bir zaman bu değildir.

Kötü niyetli nulled temalar ve eklentilerin size vereceği en büyük zarar ise, çeşitli yöntemlerle sizi Google, Bing gibi arama motorlarının indekslerinden silmeleridir. SEO, site tanınırlığı ve trafiği adına bu size büyük darbe vuracaktır.

2. Gizlilik

WordPress Nulled Tema

Nulled tema ve eklentiler farklı işlevleri olan pek çok kötü amaçlı kodu websitenize yerleştirebilir. Bu kodlardan birisi de websitenize kayıt olan ve hatta olmayan herkesin kişisel bilgilerini çalabilir.

Bu kişisel bilgiler email adresleri, kullanıcı bilgileri olabilir. Eğer bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız, müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini bile riske ediyor olabilirsiniz.

Bu tarz kodları tespit etmek oldukça zordur. Bu yüzden önlemi baştan almanız ve nulled ürünlerden uzak durmanız en iyi çözümdür.

3. SEO’yu Kötü Etkiler

Korsan temalar ve eklentiler WordPress SEO‘nuzu mahveder. Bu ürünler websitenizin içine spam bağlantılar ekler ve aynı zamanda kullanıcılarınızı kötü amaçlı websitelerine yönlendirecek değişiklikler yapabilir.

Bu tarz aktiviteleri insan gözüyle görmek oldukça zordur. İyi gizlenmiş bir kod, sizi anında başka bir sayfaya yönlendirmeyebilir. Fakat, arama motorları verileri insanlar gibi izlemediği için, kodlar arasındaki bu yönlendirmeleri de belirleyecektir. Buda sizin SEO skorunuzu düşürebilir ve hatta Google’dan ban bile yiyebilirsiniz.

Bir websitesinde SEO yapmak emek isteyen ve bir okadar da zaman harcayan bir işlemdir. Tüm emeklerinizin bir anda yokolması istemeyeceğiniz bir şey.

4. Yasal Problemler

Pek çok WordPress teması ve eklentisi açık kaynak kodludur. Fakat bir kısmı ise karışık lisans ile satılmaktadır. Yani bazı temaların nulled versiyonlarını kullanırken hak ihlaline de giriyor olabilirsiniz.

Websitenizin büyüdüğünü hayal edin. Bu ürünleri nulled olarak kullandığınız farkedilirse hem website güvenilirliğiniz tehlikeye girebilir, hem de pek çok yasal işlemle boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

5. Güncellemelere Erişim Kısıtlanır

WordPress Nulled Tema

Pek çok eklenti ve tema yapımcısı ürünlerini düzenli olarak günceller. Bu güncellemeler hata ayıklama, yeni özellik ekleme, WordPress uyumluluğu ve güvenlik açığı kapatma gibi nedenlerle yapılıyor olabilir. Nulled WordPress tema ve eklentilerini kullanırken bu güncellemelere sahip olamazsınız. Bu da hackerların işini kolaylaştırdığı gibi, websitenizde pek çok bozukluk da oluşabilir.

Güncel WordPress ve güncel temalar kullanmanın önemini bu yazımda inceleyebilirsiniz.

6. Destek ve Rehber Eksiği

WordPress Nulled Tema

En deneyimli WordPress kullanıcıları bile zaman zaman desteğe ve rehber kitapçığına ihtiyaç duyar.

Premium tema ve eklenti yapımcıları müşterilerinin problemlerini çözmek adına özel destek sayfaları ve rehberler oluştururlar. Hatta bazı tema yapımcıları websitenizin bilgilerini alarak sorunu kendileri çözerler.

Eğer nulled tema ve eklentilerle çalışırsanız, bu olanakları kullanmanız mümkün değildir. Tema yapımcılarına sitenizde yer alan bir sorunu danışmanız, rehberlerde gezinerek probleminize çözüm aramanız imkansızdır.

7. Yeni Özelliklere Ulaşım

Önceki maddede belirttiğim gibi, nulled temaları ve eklentileri güncelleyemezsiniz. Bu sizin için güvenlik açıkları oluşturduğu kadar, websitenize yeni özellikler eklemenizi de kısıtlar.

Tema ve eklenti yapımcılarının güncellemeleri ile websitelerinizdeki pek çok bölümü geliştirebilirsiniz. Bu da online şekilde para kazanmanızı kolaylaştırır. Unutmayın ki ziyaretçileriniz sizden yenilikler bekliyor olacak!!

8. Etik Olmayan Davranışlar

WordPress Nulled Tema

Bazılarınız “Bu sadece bir program ve benim şuan için bunu almaya yetecek maddi gücüm yok.” diyor olabilir. Fakat “sadece bir program” diye de adlandırabileceğiniz bu ürünleri ortaya çıkarmak oldukça sıkı bir çalışma, yetenek ve zaman ister.

Nulled ürünleri kullanmak ise bu temaların ve eklentilerin yapımcılarını bir nevi ekmeğinden etmektir. WordPress geliştiricileri vakitlerini sadece kod yazmaya değil, aynı zamanda müşterilerine destek olmaya da harcar. Burada yer alan büyük emekleri hiçe saymak etik olarak doğru değildir.

Bu tarz etik olmayan davranışlar, bir yapımcıyı işsiz bırakabilir. Hatta bunun sonucunda WordPress kullanan milyonlarca insan bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

9. Alternatiflerin Çokluğu

Aslında nulled ürünleri kullanmanız için hiç bir sebep yok. Hangi alanda bir tema veya eklentiye ihtiyacınız varsa, premium ürünlerin alternatifi olarak bedava ürünler bulabilirsiniz. WordPress eklenti ve tema dizini bu konuda oldukça zengindir.

Ayrıca pek çok premium ürünün kısıtlandırılmış bedava versiyonları da bulunmaktadır. Örneğin bir iletişim formu eklentisi istiyorsanız WPForms Lite‘ı deneyebilirsiniz. Yada Yoast Seo’nun premium versiyonunu kullanmak yerine Rank Math‘i kullanabilirsiniz. (Rank Math bedavadır ve Yoast Seo Premium ile aynı özelliklere sahiptir.)

Önemli olan araştırma yapmak ve yeniliklere açık olmaktır. Bir temaya ihtiyacınız var? Ozaman en güzel bedava temalara göz atın. Bir eklentiye mi ihtiyacınız var? İstediğiniz eklentinin alternatiflerini inceleyin.

WordPress.org binlerce bedava tema ve eklentiyi dizininde barındırır. Hatta bunlardan bazıları premium ürünlere taş çıkartacak seviyededir.

Kısaca özetleyecek olursam, WordPress sitenizde nulled tema ve eklentiler kullanmak size pek çok sebepten ötürü zararlar verebilir. Bu yüzden ucuza premium ürün satan sitelere, korsan ürünleri bedava dağıtanlara ve torrent sitelerindeki premium ürünlere hiç bir zaman güvenmeyin.

Ben bu yazımın altında sizlere istediğiniz eklentilerin ve temaların alternatiflerini bulmak için yardım etmeye hazırım. İstediğiniz tarzda temaları ve eklentileri yorumlar bölümünde benimle paylaşmanız yeterli olacaktır.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x