Neden WordPress’e Video Yüklememelisiniz?

Resimler, videolar ve ses dosyaları websitelerinizi zenginleştiren, ziyaretçilerinizle siteniz arasında bağ kurmanıza yarayan öğelerdir. WordPress sitelerinizde içeriklere video yüklemek, site etkileşiminizi arttıracağı gibi ziyaretçi sayınızı da olumlu yönde etkiler.

Popüler blogların ve haber sitelerinin büyük çoğunluğu, sitelerinde videolara ve göz alıcı görsellere yer verir. Fakat bu siteleri incelerseniz, hemen hepsinde yüklenen videoların Youtube, Vimeo veya Daily Motion gibi 3. parti kaynaklarla servis edildiğini farkedeceksiniz.

Önceki günlerde bir WordPress kullanıcısı WordPress’e video yüklenip yüklenemeyeceğini sormuştu. Evet, WordPress’ videolarınızı yükleyebilirsiniz. Fakat bu çokta doğru bir karar olmayabilir. Eğer sebebini merak ediyorsanız, bu yazımda WordPress sitelerinize neden video yüklememeniz gerektiğini anlatacağım.

Upload ve Embed Arasındaki Fark

WordPress sitelerine neden video yüklememeniz gerektiğini anlatmadan önce “video yüklemek” ve “video gömmek” arasındaki farkı öğrendiğinizden emin olalım.

Bir videoyu sitenize yüklemek, tıpkı resimleri yüklemeye benzer. Hostinginizde yer kaplar ve daha pek çok sebepten dolayı hiç bir web geliştiricisi bu uygulamayı tavsiye etmez.

Video gömmek (embedlemek) ise 3. parti bir servis aracılığı ile videolarınızı sitenizde sergilemeye verilen isimdir. Bu yöntem websitenizin hızı ve diğer pek çok nedenden dolayı en doğru video kullanım biçimidir.

Video Paylaşım Kolaylığı

wordpress video yükleme

WordPress sitelerine video gömmek (embed) oldukça kolaydır. YouTube ve benzeri sitelere yüklediğiniz videolarınızın URL’lerini yazılarınızın ve sayfalarınız içine yapıştırmanız yeterlidir.

Bunun yanında video paylaşım sitelerinde tüm videolarınızı kontrol etmek ve düzenlemek daha kolaydır. WordPress’te ise videolarınız ve diğer görsel öğeleriniz aynı menü altında toplanır. Buda pek çok açıdan sizi zor durumda bırakabilir.

Video paylaşım sitelerini kullanmanın bir diğer avantajı ise yüklediğiniz videoların ziyaretçileriniz tarafından kolaylıkla paylaşılabilir olmasıdır. Ziyaretçileriniz WordPress’ yüklenmiş bir videoyu paylaşamazken, Youtube’daki bir videonuzu diğer sosyal medya sitelerinde kolaylıkla paylaşabilir. Buda sitenizin tanınırlığı ve reklamı açısından çok önemlidir.

Bandwidth – Bant Genişliği

wordpress video yükleme

Websitelerinize videoları yüklemek bant genişliği problemine yol açabilir. Yüksek kalitede bir video, hosting bandwithinizi kötü etkiler. Bunun yanında, eğer ziyaretçilerinizin sitenizdeki videoları gömmelerine izin verirseniz, bu sorun daha da büyür.

Bandwith problemine yol açacak bir diğer sorun ise eklentilerdir. Eğer sitenizde video yüklemeye karar verdiyseniz, muhtemelen pek çok video düzenleme eklentisinin yardımını da almanız gerekir. Bu eklentiler de serverınızda yüklenmeye yol açar.

Görünürlük ve Trafik

Alexa verilerine göz attığımızda, Youtube ülkemizde en çok ziyaret edilen ikinci sitedir. Video paylaşım yönünden baktığınızda ise sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en popüler sitesidir. Popülerliği ve ulaşılabilirliği göz önüne aldığınızda, bir videoyu YouTube’a yüklemek, görünürlüğünüzü ve doğru orantıda site trafiğinizi de arttıracaktır.

Video Kalitesi Optimizasyonu

Youtube, Vimeo gibi sitelere video yüklemenin oldukça büyük avantajları vardır. Bunlardan biriside videolarınıza uygulanan kalite optimizasyonu ve kullanıcı deneyimidir. Bu sitelerdeki videoları ziyaretçiler HD kalitede izleyebileceği gibi, internet hızlarına göre daha düşük veya yüksek kalitede izleme özgürlüğüne de sahiptir. Bunun yanında, bu siteler ziyaretçilerinin internet hızlarını otomatik olarak belirler ve video kalitesini de buna göre oluşturur.

Eğer WordPress sitenize video yüklemek istiyorsanız, bu özelliklerden mahrum kalacağınızı bilmeniz gerekir.

Son Olarak

Youtube ve benzeri araçlar kullanarak video yüklemek, sitenizin pek çok yönden zarara uğramasını engeller. Umarım bu yazım, neden WordPress sitelerinize videoları yüklememeniz gerektiğini yeterince açık bir şekilde göstermiştir.

Son olarak, eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x