Pasif WordPress Eklentileri Sitenizi Yavaşlatır Mı?

Pasif WordPress eklentilerinin sitenizi yavaşlatıp yavaşlatmadığını mı merak ediyorsunuz? Bu yazımda bu soruya cevap arayacağız. Fakat önce site hızının neden çok önemli olduğundan kısaca bahsedelim.

Sitelerimizin hızlı olması hem SEO için, hemde kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. Google’ın yayınladığı verilere göre, sitenizin açılmadığı her saniye için potansiyel ziyaretçilerinizden %7 kaybederseniz. Bunun yanında sitenizin SEO’su için site hızı oldukça önemli bir faktördür. Site hızından bahsederken eklentilere de değinmemek olmaz. WordPress eklentileri sitenizin hızını belirleyen en önemli kriterlerden birisidir.

Fazla eklenti ile çalışmak, bir WordPress sitesinin hızını olumsuz yönde etkiler. Bunu hepimiz biliyoruz. Peki pasif WordPress eklentileri de sitenizin hızını yavaşlatır mı? Gelin hep beraber bu sorunun cevabına bakalım.

Pasif – Etkisizleştirilmiş Eklentiler Nedir?

WordPress’in en güzel özelliklerinden birisi, binlerce eklenti ile sitelerinizdeki fonksiyonları arttırabilmenizdir. Bir WordPress eklentisi yüklediğinizde, bu eklentinin dosyaları hosting serverınızda tutulur. Bu sitenizin kullanılabilir belleğinin azalması anlamına gelir.

Bir eklentiyi kullanabilmek için ise yüklemek yeterli değildir. Bu eklentiyi etkinleştirmeniz gerekir.

pasif WordPress eklentileri

NOT: Eğer eklenti yükleme konusunda yardım almak istiyorsanız WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir eklentiyi yükledikten sonra etkinleştirebilirsiniz. Aynı şekilde, çalışan bir eklentinizi de çeşitli sebepler yüzünden pasif konuma getirebilirsiniz.

WordPress ‘Eklentiler’ menüsünde aktif ve pasif tüm eklentilerinizi liste halinde görüntüleyebilirsiniz. Aktif eklentileriniz bu listede mavi şekilde gösterilirken, pasif WordPress eklentileriniz daha soluk renkte, farkedilebilir bir biçimde yer alır.

Pasif Durumdaki WordPress Eklentileri Sitenizi Yavaşlatır mı?

HAYIR, pasif WordPress eklentileri sitenizi yavaşlatmaz. Bunu daha iyi anlayabilmek için WordPress’in arkaplanda nasıl çalıştığına göz atalım.

Bir ziyaretçi sitenize girdiğinde, WordPress otomatik olarak yükleme işlemlerine başlar. Bu işlemler esnasında sadece aktif durumdaki eklentileriniz yüklenir. Pasif eklentiler tamamen görmezden gelinir. Binlerce pasif eklentiniz olsa bile, bu site performansınızı olumsuz yönde etkilemez.

WordPress’in pasif eklentileri es geçmediği tek yer ise yönetim panelinizde bulunan ‘Eklentiler’ menüsüdür. Burada bile WordPress altyapısı pasif eklentilerinizin sadece başlıklarını yükler. Dosyaların tamamını yükleme zahmetine girişmez.

Eğer WordPress sitenizde yavaşlıktan şikayet ediyorsanız, bunun sebebi kesinlikle pasif eklentiler değildir. Sunucu yanıt süresinin yavaş olmasının sebeplerini bu yazımda inceleyebilir yada basit WordPress site hızlandırma taktiklerini bu yazımda okuyabilirsiniz.

Pasif WordPress Eklentilerini Silmek Gerekir Mi?

WordPress eklentileri silmek yerine pasif duruma geçirmenize olanak tanır. Bunun sebebi, bir eklentiyi daha sonra kullanabilecek olduğunuzu düşünmenizdir.

Eğer bir eklentiyi daha sonra kullanmayı düşünüyorsanız ve bu eklentide pek çok ayarlandırma yaptıysanız, bu eklentiyi silmemelisiniz.

Bunun dışındaki durumlar inaktif bir eklentiyi sitenizde tutmak, belleğinizde boş yere yer kaplaması demektir. Bunun yanında pasif WordPress eklentileri bazı düşük riskli sıkıntılara da yol açabilir.

Örneğin bir eklentiyi kullanın yada kullanmayın, WordPress bu eklentiye gelen güncellemeleri size bildirecektir. Bu bildirim kullanmadığınız bir eklenti için geldiğinde ise sinir bozucu olabilir.

Bunun yanında pasif eklentiler güvenlik açıklarına da sebep olabilir. Hiç kullanmadığınız bir eklentinin son durumunu, yeni WordPress güncellemeleri ile çalışıp çalışmadığını bilemezsiniz. Hackerlar bu tarz eklentilerde yer alan açıkları belirler ve sitelerinize saldırılarda da bulunabilir.

Son Olarak

Umarım bu yazım website hızını dikkate alan WordPress kullanıcıları için farklı bir bakış açısı oluşturmuştur. Pasif eklentilerin de sitenizi yavaşlattığına dair bir düşünceniz varsa, bu yazımdan sonra silmek istemediğiniz bazı eklentileri huzurla sitenizde tutabilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilir misiniz?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x