Sidebar Kullanmadan Blog Yönetmenin 5 Yolu

Blog tasarımlarında sidebar kullanmak oldukça klasik ve etkili bir yöntemdir. Fakat pek çok blog uzmanı, bloglarda sidebar kullanımının 2020’den sonra çağ dışı olacağını söylüyor. Bu tartışılabilir bir konu olsa bile, sidebarların websitemize kazandırdığı avantajları hiçe sayamayız. WordPress bloglarımızda sideberlar sayesinde ziyaretçi etkileşimini arttırabilir ve reklamlarımızı sergileyerek daha fazla para kazanabiliriz.

Sidebarlarımızı düzenlerken genellikle son yazılarımızı, en popüler içerikleri, arama bölümlerini ve zaman zaman site menüsünü kullanırız. Fakat gerçek blog takipçileriniz bu bileşenleri gerçekten seviyor mu? Yoksa içeriklerinizi okurken tamamen dikkat bozucu ögeler olarak mı görüyorlar?

Sidebarlarınızın sitenizdeki ziyaretçilerin etkileşimini arttırdığını ve bunun yanında email listelerinize abone olmalarını kolaylaştırdığını kabul etmeliyiz. Fakat sidebarlar sitenizdeki okurların dikkatlerini dağıtabilir. Bunun yanında reklamlar yüzünden websitenizi terk etmelerine bile yol açabilir.

Kısacası sidebar kullanmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Yazımın başında da bahsettiğim gibi pek çok blogging uzmanı 2020’den sonra sidebar modasının geçeceğini düşünüyor. Hal böyle olunca, sitelerin kenar bölümlerini kullanmadan blogumuzu nasıl tasarlayabileceğimizi bilmenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden, bu yazımda sidebarlar kötüdür veya iyidir tartışmasına girmeden, WordPress bloglarınızı bu alanları kullanmadan da nasıl başarılı ve bol etkileşime sahip bir hale getirebileceğinizi anlatacağım.

Sidebarlarda Genellikle Hangi Bileşenler Yer Alır?

  1. Yazar Biografisi
  2. Sosyal Medya Butonları
  3. Arama Butonu
  4. Popüler Yazılar
  5. Abonelik Formları
  6. Kategori Listesi
  7. Çeşitli Etiketler
  8. Reklam, Reklam ve daha çok Reklam

Aşağıda sidebar kullanmadan da bu bileşenleri sergilemenin 5 farklı yolunu inceleyebilirsiniz.

1. Yazar Biyografisini Yazı Başlıklarınızın Altında veya Yazınızın En Sonunda Sergileyebilirsiniz

WordPress’te yazı başlıklarınızın altına ufak bir yazar fotoğrafı ve yazar biyografisi eklemek çok kolaydır. Hatta bu fotoğrafı tıklanabilir yaparak, daha geniş bir biyografinin açılmasını bile sağlayabilirsiniz. Buna alternatif olarak yazılarınızın sonuna bir Yazar Bileşeni ekleyerekte yazar tanıtımı yapabilirsiniz.

2. İlgili/Popüler Yazılarınızı Yazı İçine veya Footer Bölümüne Ekleyebilirsiniz

Sidebarlarda kullanılan en yaygın bileşen popüler yazılardır. Bu bileşen, sitenizde ziyaretçilerinizin daha fazla gezinmesi için oldukça yararlıdır. Eğer kenar alanlarını kullanmamaya karar verdiysek, bu bileşenin bize getirilerini de düşünerek, popüler yazılarımızı sergileyecek başka bir yer bulmalıyız.

Bu bileşeni yazımızın içinde uygun bir biçimde de kullanabiliriz. Yazılarımızın başlık aralarında “tavsiye yazılar” veya “bu yazımı okumalısınız” şeklinde küçük reklamlar yaparakta popüler yazılarımızı sergileyebiliriz. Bu parafrafları farklı yazı renklerinde, çerçeve içerisinde de gösterebiliriz. Alternatif olarak sitemizin Footer bölümünü kullanarak, bu bölüme bileşen ekleyebiliriz.

3. Arama Butonu ve Sosyal Medya Bileşenlerini Header Bölümüne Yerleştirebilirsiniz

bloglarınızda sidebar olmalı mı?

Arama butonları ve sosyal medya takip butonları bir websitesinin olmazsa olmazlarıdır. Arama butonu sayesinde bir ziyaretçiniz içeriklerinize daha kolay ulaşır. Sosyal medya butonlarınız ise tanınırlığınızın ve reklamınızın artmasında önemli rol oynar.

Bu iki bileşeni kolaylıkla header bölümünde sergileyebilirsiniz. Hali hazırda pek çok premium WordPress teması zaten bu özelliği destekliyor. Hem header bölümünüz her zaman göz önünde olduğu için, hem de artık sidebarları kullanmayacağınız için bu düzenleme oldukça makul görünüyor.

4. Abonelik Formlarını Pop-Up Yapabilir veya Header’ınızın Alt kısmında Tam Genişlikte Tasarlayabilirsiniz

Site abonelikleri sayesinde sitenize eski ziyaretçilerinizi geri getirebilir, son çıkardığınız içeriklerin reklamını bedava bir şekilde yapabilirsiniz. MailChimp gibi servislerle abonelik toplayan pek çok blogdan düzenli olarak emailler aldığınıza eminim. Peki abonelik formlarını nerelere yerleştirebilirsiniz?

Websitemizin kenar alanlarını kullanmayacaksak, abonelik formlarını ziyaretçilerinize göstermenin pek çok yolunu bulabiliriz. Örneğin sitenizi açan ziyaretçilerinizi pop-up kutular içerisinde abonelik formu yayınlayabilirsiniz. Hatta bu formların, sidebarlarda yer alanlardan daha etkili olduğunu da size söylemeliyim. Alternatif olarak, sitenizin belirli sayfalarında Header bölümünün altını abonelik formlarınız için tasarlayabilirsiniz.

5. Sidebar Reklamlarınızı Header, Footer ve Yazı İçinde Sergileyebilirsiniz

bloglarınızda sidebar olmalı mı?

WordPress blogunuzda kenar alanları kullanmamak, reklamlarınızı sergileyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Reklam bileşenlerinizi banner olarak header bölümünde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde banner veya yazı reklamlarınızı içeriklerinizin içine yerleştirebilirsiniz.

Eğer sponsorlarınız varsa, bu sponsorların bannerlarını footer bölümünde sergileyebilir, veya websitenizin bir kısmında “Sponsorlarımız” adlı bir blok üretebilirsiniz.

Son Olarak

Blogging sektörünün geleceği her zaman gelişiyor ve değişiyor. Yıllar içerisinde pek çok tasarım ve kullanım alışkanlığı da değişen şeyler arasında. Sidebar kullanmanın yararları tabiki küçümsenemez. Fakat değişen moda, ziyaretçilerinizin de sidebarlara bakış açısını zamanla değiştirecektir. Bu ögeleri eskiden rahatsız edici bulmayan ziyaretçileriniz bile zamanla bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirebilir.

Tabiki henüz kesin yorum yapmak için çok erken. Fakat tedbiri ele almakta ve bazı şeyleri nasıl yapacağımızı planlamakta yarar var. Bende bu yazımda bunu amaçladım. Sidebarsız bir blog geleceğinde websitemizin olmazsa olmaz ögelerini nasıl kullanabileceğimizi sizlerle paylaşmak istedim.

Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur. Sizler sidebar kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir blog sahibi olarak yada bir okur olarak sidebarlar sizce rahatsız edici ögeler mi? Cevaplarınızı yorumlar bölümünde merakla bekliyor olacağım!

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x