Sitemap Nedir ? WordPress’te Sitemap Nasıl Oluşturulur ?

Blogunuzda veya diğer amaçlı websitelerinizde bir çok değerli içerik üretiyor olabilirsiniz. Fakat bu içeriğinizi arama motorlarına ve ziyaretçilerinize ulaştıramıyorsanız, amacınıza ulaşamamışsınız demektir.

Sitemap yani site haritasının görevi websitelerinizde bulunan bütün içeriğin bir haritasını çıkarıp, bunu arama motorlarına ve insanlara göstermesidir. Bu yüzden site haritaları çok ama çok önemlidir.

Bu yazımda sizlere XML sitemap ve HTML sitemaplerden bahsedeceğim. İki türünde kendine özgü avantajlarını hep beraber inceleyeceğiz. Daha sonrasında da “WordPress için Sitemap nasıl oluşturulur?” sorusunu cevaplayacağım.

WordPress XML Sitemap Nedir ?

WordPress XML haritaları websitenizde yer alan tüm içeriği (blog yazıları, alışveriş sayfaları, iletişim sayfaları vs.) arama motorlarına bildirir. Genel anlamda anlatacak olursak, site haritanızın içeriği tamamen sitenizde bulunan URL’lerden oluşmaktadır.

Aşağıdaki resimde Webtisyen’in site haritasını görebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, site haritaları ziyaretçileriniz için değil, daha çok arama motorları için oluşturulmuş bir bağlantılar dizinidir. Bir şey daha ekleyecek olursak, WordPress sitelerinizde yazı ve sayfalarınızın sitemaplerini oluştururken, aynı zamanda video ve fotoğraflarınız içinde bir sitemap oluşturabilirsiniz.

XML Sitemap Yararları

XML site haritaları SEO açısından çok faydalıdır. En basit seviyede bu haritalar sayesinde tüm arama motorlarına “Ben buradayım” ve “Benim içeriğim bu” diyebilirsiniz. Buda arama motorlarındaki sıralamanızı, görünürlüğünüzü arttırmanın en temel şeylerden birisidir.

Bunun yanında, XML sitemapler sayesinde Google gibi arama motorlarına aşağıdaki bilgileri verebilirsiniz:

  • Sayfanızı ne sıklıkla değiştiriyorsunuz
  • En son ne zaman yeni bir içerik girdiniz
  • Eğer çok dilde bir website yönetiyorsanız, tüm dillerin ayrımı

Ayrıca sitemap sayesinde websitenizdeki video ve fotoğrafların bilgilerinide vermeniz mümkün:

  • Video uzunluğu
  • Kategori
  • Yaş uygunluğu

Uzun lafın kısası XML Site haritaları sayesinde arama motorlarındaki görünürlüğünüzü sağlamış ve aynı zamanda arama motorlarının websitenizde bulunan içeriklere nasıl yaklaşması gerektiğini bildirmiş olursunuz.

Son olarak Google diyor ki; “Site haritanız olması pek çok açıdan size yarar sağlarken, olmaması sizi hiç bir zaman Google tarafından kötü gözle bakılmasına yol açmaz.”

HTML Sitemap Nedir ?

XML haritalarının tersine, HTML site haritaları ziyaretçilerinizin websitelerinizdeki içeriklerinizi bulmalarını kolaylaştırır. XML hahritalarının içeriği kodlardan oluşurken, HTML haritalarının ziyaretçileriniz için tasarlanmış yol haritalarıdır. Aşağıda HTML site haritalarına bir örnek görebilirsiniz.

HTML Sitemap Yararları

HTML site haritalarının ziyaretçileriniz adına en büyük faydası web sitenizdeki bir içeriğe kolayca ulaşabilmeleridir.

Bunun yanında bazı SEO avantajlarıda vardır. Basitçe anlatacak olursak, sadece linklerden oluşan fakat ziyaretçilerinizin anlayabileceği türden bir tasarıma sahip HTML sitemapleri sayesinde Google tarayıcılarına websitenizin tamamen analiz edilebilmesi için başka bir yöntem vermiş olursunuz.

Son olarak Google her websitesine HTML site haritası kurulmasını önermektedir.

WordPress’te Sitemap Nasıl Oluşturulur ?

Artık sitemaplerin (site haritaları) ne işe yaradığını öğrendiniz. Şimdi bir sitemap nasıl kurulur ve bunu arama motorlarına nasıl gösteririz, bunu inceleyelim. Bu yazımda hem XML sitemaps hemde HTML sitemap nasıl oluşturulur, her ikisinide anlatacağım.

XML Sitemap Oluşturmak

WordPress Seo eklentilerinin hemen hepsinde XML site haritaları otomatik olarak oluşturulmaktadır. Bu yüzden XML site haritası oluşturmak oldukça basittir.

XML sitemap oluşturma özelliğine sahip bazı SEO eklentileri:

Eğer bu ve buna benzer bir Seo eklentisi kullanmıyorsanız, WordPress eklentiler sayfasında pek çok küçük ama hızlı sitemap oluşturucu eklenti bulabilirsiniz.

Sitemap Bilginizi Arama Motorlarına Nasıl Göndereceksiniz ?

XML site haritası oluşturduğunuz zaman, bu site haritasını arama motorlarına göstermeniz gerekmektedir. Bu işlemi ise popüler arama motorlarının webmaster araçları bölümlerinden yapabilirsiniz. Google Search Console bunların en önemlisidir.

HTML Sitemap Oluşturmak

Websitenizin boyutuna göre ister kendiniz, isterseniz bir eklenti yardımı ile HTML site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Eğer websiteniz oldukça küçükse ve çok az sayfaya sahipse boş bir sayfa açıp websitenizdeki tüm linkleri buraya kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

sitemap

Fakat bu yöntemi büyük bir blogda veya alışveriş sitesinde kullanmanız pek olası değildir. Eğer websitenizde çok fazla bağlantı, sayfa, blog yazısı mevcutsa bir eklentinin yardımına başvurmanızı öneririm. Simple Sitemap eklentisini sayfanıza yükledikten sonra sadece saniyeler içerisinde bir HTML site haritası oluşturabilirsiniz.

Unutmayın ki HTML site haritaları kullanıcılarınız için oluşturduğunuz bir şeydir. Bu site haritalarını arama motorlarına bildirmeniz gerekmemektedir.

XML SİTEMAP HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Site haritamı her değişiklik yaptığımda güncellemelimiyim ?
Hayır. WordPress eklentileri bu işlemi otomatik olarak yapar.

Site haritasın bir limit var mıdır ?
Site haritanıza toplamda 50.000 URL yükleyebilirsiniz. Eğer çok büyük bir websitesine sahipseniz site haritalarınızı ayırabilirsiniz. YOAST SEO eklentisi bunu sizin için otomatik yapar.

Son olarak site haritaları hakkında tüm sorularınızı yorumlar ve sosyal medya hesapları aracılığı ile bana ulaşarak sorabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x