Sunucu Yanıt Süresinin Yavaş Olmasının 9 Sebebi

Sitenizin hızlı olması ziyaretçilerinizin birer aboneye ve devamlı takipçiye dönüşmesine yardımcı olur. Bunun yanında hızlı websitelerinde ziyaretçilerin etkileşimi %90 oranında fazladır.

Fakat sunucu yanıt sürenizi en geç 2-3 saniyede yüklenecek şekilde kısaltmassanız, ziyaretçilerinize kötü bir kullanıcı deneyimi servis etmiş olursunuz. Sitelerinizdeki yavaşlık, ziyaretçilerinizin websitenizden çıkmasına neden olabilir. Peki sunucu yanıt süresini azaltmak ve daha hızlı bir websitene sahip olmak için neler yapabiliriz?

Sizde bu soruya cevap arıyorsanız, size güzel haberlerim var. Bu yazımda sunucu yanıt sürenizi kısatlmak için neleri yapıp, neleri yapmayacağınızı 9 madde halinde anlattım. Eğer hızlı bir websitesine sahip olmak istiyorsanız, gelin hep beraber bu maddeleri inceleyelim.

1. Öncelikle Test Edin

Eğer internet bağlanıtınızın mı, websitenizin mi yavaş olduğundan emin değilseniz bunu test etmelisiniz. Test işlemini GT Metrix ve Pingdom gibi araçlarla yapabilirsiniz. Ayrıca diğer test araçlarının neler olduğunu bu yazımda inceleyebilirsiniz.

Test araçlarına website URL’nizi yapıştırıp, işlemi başlattığınızda size detaylı bir rapor sunar. Websitenizi yavaşlatan etkenleri bir bir listeler. Bu yüzden website optimizasyonu yaparken test sonuçlarına dikkate almakta fayda vardır. Kimbilir belkide internet siteniz oldukça hızlıdır ve sizin bağlantınız yavaştır.

2. Çok Fazla Eklenti Yüklenmesi

WordPress’i dünyanın en popüler CMS’si yapan şeylerden birisi de eklentilerdir. Eklentiler sayesinde istenizin güvenliğini sağlayabilir, optimizasyon yapabilir ve hatta resim sıkıştırma işlemlerini bile otomatik hale getirebilirsiniz.

Fakat kendini kontrol edemeyen WordPress kullanıcıları yararlı veya yararsız pek çok eklentiyi websitelerinde çalıştırır. Buda sunucu yanıt sürenizin yavaş olmasında önemli bir faktördür. Fazla eklenti yüklü bir websitesi normalde açılacağından 3-4 kat uzun sürede açılır.

Eğer hangi eklentilerin websitenizi yavaşlattığını bilmiyorsanız, size bu eklentileri nasıl tespit edebileceğinizi anlatayım. Eklentilerinizi birer birer etkisizleştirip, her eklentiden sonra bir test yaparak sonuçlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Test yaparken bu eklentilerin sağladığı değişikliklerin kaydını silmek adına CACHE yapmayı unutmayın. Eğer sitenizi kötü etkileyen eklentileri belirlediyseniz, yapabileceğiniz 3 şey var:

  1. Eklentiyi silmek ve getirdiği özellikleri unutmak
  2. Eklentinizin kodları üzerinde geliştirme yapmak
  3. Eklentinizin alternatiflerini bulmak ve denemek

WordPress sitelerindeki ideal eklenti sayısı 5-10 arasıdır. Pek çok özelliği tek başına sağlayan ve oldukça performanslı eklentileri araştırarak bulabilirsiniz. Örneğin Visual Composer çok iyi bir eklentidir. İletişim formu, slider ve daha pek çok özelliği de bu eklentide bulabilirsiniz. Bu eklentiyi kullanarak ekstradan 3-4 eklenti ile çalışma gereksiniminiz kalmaz.

3. Dış Kaynaklı Scriptler

Dış kaynaklı scriptler sunucu yanıt sürenizi kısaltır. Bunun en büyük sebebi ise gereken içeriklerin başka bir kaynaktan yükleniyor olmasıdır. Dış kaynakları scriptlere örnek olarak Twitter bileşeni, Facebook bileşeni ve diğer embed edilmiş kodları gösterebiliriz.

Bu sorunu çözmenin en iyi yolu ise olabildiğince az scripti dışarıdan çekmektir. Fakat websitelerinizdeki kullanım amaçlarını bilemediğimden dolayı, bu konuda size tavsiye vermem mümkün değil. Bu yüzden karar sizin.

4. Gereksiz Uzunluktaki CSS ve JavaScript Kodları

wordpress sunucu yanıt süresi

CSS websitenizin görünümünün nasıl olacağını belirleyen programlama dilidir. Hangi fontları kullanacağınızı, hangi renklerin nerede yer alacağını ve diğer her tasarımsal ögeyi CSS ile belirleriz. Bir WordPress temasında yüzlerce satır CSS kodu bulunabilir.

Fakat bu dosyalar çok fazla satır boşluğu, gereksiz bilgi ve kodlara sahip olabilir. Bu tarz fazlalıklar ise sunucu yanıt sürenizi yavaşlatan etkenlerdendir.

Eğer kodlama bilginiz varsa CSS dosyalarınızın düzenini optimize ederek işe başlayabilirsiniz. Yada zaten sizin için harika bir şekilde tasarlanmış en hızlı WordPress temalarını da kullanabilirsiniz.

Bu işlemin en kolay ve pratik yolu ise CSS minify’dır. Pek çok cache eklentisinde minify özelliği bulunmaktadır. Eğer minify işlemi için siz başka bir eklenti kullanmak istiyorsanız, WordPress dizininde yer alan eklentilerden en popüler olanlarını deneyebilirsiniz.

5. Optimize Edilmeyen Resimler

Resimleri olmayan bir websitesi hayal edebiliyor musunuz? Cevabınız hayır ise resimlerinizin sunucu yanıt süresine etkisini incelemeliyiz.

Bir websitesinde kullanılan görselleri optimize etmemek, websitenizi yavaşlatan en önemli nedenlerden birisidir. Örneğin 5000px x 3000px bir görseli optimize etmeden websitenize yüklemenin hiç bir manası yoktur. Genelde WordPress temaları bir yazı içinde 600-900px arası büyüklükte bir resmi sergilemenize izin verir. Bu boyutlardan daha büyük resimleri websitenize yükleyerek sadece fazla alan kaplarsınız ve resimlerinizin açılış süresi yavaşlar.

Temanızın resim boyutlarını öğrenmek bu yüzden çok önemlidir. Websitenize büyük bir görseli eklemeden önce yeniden boyutlandırarak önemli derecede alan kazanabilirsiniz. Bu düzenlemeyi Caesium, Photoshop gibi araçlarla yapmanız ise sadece saniyelerinizi alacaktır.

Resminizi gerekli boyutlara ölçeklendirdikten sonra ise bir WordPress görsel sıkıştırma eklentisi kullanarak kalitesini azaltmadan sıkıştırma sağlayabiliriz.

6. Yavaş Sunucu Yanıt Süresi – Kalitesiz Hosting

WordPress websitenizin ve sunucu yanıt süresinin yavaş olmasının tek sebebi siz olmayabilirsiniz. Beraber çalıştığınız hosting firmanızda sunucu yanıt süresinin yavaş olmasındaki etkenlerdendir. Kaliteli hosting firmalarında bu sorun çok fazla görünmese de, pek çok hosting firması gereken hıza sahip sunucu hizmeti verememektedir.

İyi bir hosting seçmek bu yüzden çok önemlidir. Pek çok hosting firması artık WordPress için yapılandırılmış özel hosting paketleri ile çalışıyor.

Örneğin GüzelHost’u kullanarak harika bir WordPress hosting paketini alabilirsiniz. Server up-time’ı oldukça yüksek ve aynı zamanda size oldukça hızlı sunucular temin eden GüzelHost’u sizlere önerebilirim.

Bunun yanında WPengine, SiteGround gibi yabancı firmaların profesyonel hizmetlerinden de yararlanmak isteyebilirsiniz. Özellikle WPengine dünyadaki en hızlı ve en iyi WordPress Hosting hizmetine sahiptir.

7. Gereksiz Yazı ve Sayfa Yönlendirmeleri

Eğer websiteniz bir süredir internet aleminde yer alıyorsa pek çok silinmiş sayfanız olduğunu tahmin ediyorum. Bunun yanında WordPress’e başka bir platformdan geçiş yapmış yada sitenizde çok büyük değişikliklere gitmiş olabilirsiniz. Bu saydığım sebeplerden herhangi biri yüzünden arama motorları ve diğer websitelerinde yer alan linkleriniz eskimiş, kullanılmıyor olabilir.

Bu URL’leriniz yeni bağlantılarınıza yönlendirilmiş olabilir. Fakat bunun olumsuz sonuçları vardır. Basitçe anlatacak olursam, sunucunuz önce eski bağlantıya gidecek ve daha sonrasında yeni bağlantınıza yönlenecektir. Buda sunucu yanıt sürenizin yavaşlamasına neden olur.

Bu sorunu çözmenin ise çeşitli yolları vardır. Eski URL’leri silmek, dışa bağlanan linklerinizi kontrol etmek, daha iyi bir yönlendirme kodu yazmak ve hatta eski sayfalarınızı geri getirmek çözüm olabilir.

8. Güncellemeleri Yapmamak

WordPress kullanırken her hafta çeşitli eklentilerin ve temaların güncelleme bildirimlerini görüyor olabilirsiniz. Sürekli bu bildirimleri almak ve güncelleme yapmak sizi sıkabilir. Fakat, güncellemeler site güvenliği ve performansı için çok önemlidir.

Sunucu yanıt süresinin yavaş olmasın sebeplerinden biriside güncellenmemiş, artık kullanılmayan araçlar ver eklentilerdir. Bu yüzden websitenizi olabildiğince güncel tutmaya önem göstermelisiniz. Hatta bir deneme yaparak, güncelleme yapmanız gereken bir zamanda site hız testi yapıp, daha sonrasında güncellemelerinizin etkisini görmek için bir test daha yapabilirsiniz.

9. Sıkıştırma Yapılmamış Websitesi

CSS ve JavaScript minify yapılandırması gibi, WordPress sitenizin diğer unsurlarınıda sıkıştırabilirsiniz. Bu sıkıştırmaya genellikle Gzip denir.

Gzip websitenizdeki dosyalarınızda gereksiz boşlukların ve kodların kaldırılması ile yapılır. Gzip işlemini eklentiler veya kodlama yardımıyla yapabilirsiniz.

Gzip hakkında detaylı bilgi almak ve nasıl yapıldığını öğrenmek için bu yazımı inceleyebilirsiniz.

BONUS: Mobil Websitenizi Test Edin

wordpress sunucu yanıt süresi

Yukarıda bahsettiğim maddelerden bazıları sitelerinizde değişikliklere yol açabilir. Bu yüzden işinizi doğru yapıp yapmadığınızı mobil websitenizde de kontrol etmenizde fayda var. Hem hız testi yaparak hem de görünümün nasıl olduğunu inceleyerek bunu yapabilirsiniz. Bunun yanında Mobile Friendly Test adlı aracı da kullanabilirsiniz.

Peki Sunucu Yanıt Süresi Hızlandı Mı?

Umarım bu yazım yavaş sunucu yanıt süresine sahip websiteleriniz için ilaç niteliğinde olmuştur. Eğer kodlama ile pek içli dışlı değilseniz, yorumlar üzerinden sormak istediklerinizi sorabilir veya Facebook hesabımızdan bize ulaşabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x