Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Harika bir WordPress blogu kurarken yapmanız gereken ilk şey doğru temayı seçmektir. Fakat bu oldukça zor bir tercih olabilir. Tema seçerken oldukça zorlanacaksınız, çünkü piyasada bedava ve ücretli olmak üzere binlerce tema bulunmaktadır. Hemen her ücretli temanın açıklamasında ise size dünyaları vaadettiklerini görebilirsiniz.

Temalar bir sitenin işleyişinde oldukça önemli bir rol oynar. Sadece websitenizin güzel görünmesini değil, kullanımınında bir okadar kolay olmasını sağlamalıdırlar. Bunun dışında responsive yani uyumlu olmaları da çok önemlidir.

Peki binlerce tema içerisinden doğru olanı nasıl bulabilirsiniz ? Her ihtiyacınızı karşılayabilecek bir tema bulmak oldukça zor olsada, size en uygununu bulmak için incelemeniz gereken bazı kritik özellikler vardır. Aşağıda WordPress websitenize tema seçerken hangi kriterleri ele almanız gerektiğini inceleyebilirsiniz.

1. Tema Özellikleri Kontrol Edilebilir Olmalı

Tema yapımcılarının en büyük amacı çok fazla satış yapmaktır. Bu yüzden gerekli gereksiz pek çok özelliği temalarına eklerler. Kaydırma çubuğu animasyonları, süslü JavaScript efektleri gibi özellikler ile kaba bir tabirle sizi tavlamaya çalışırlar. Fakat gereksiz özellikler sitelerinizin performansını düşürmekle kalmaz, SEO açısından da başınıza olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bir temadaki özellikleri kontrol edebiliyor olmanız, en ideal olan seçenektir. Bu sayede sizin için gereksiz olan özellikleri kapatarak site performasınızı arttırabilirsiniz. Bunun yanında sadece performans için değil, tasarımsal göz zevkiniz içinde bazı özellikleri kapatmanız gerekebilir.

Bu yüzden, temanızı seçerken size sağlanan kontrol olanaklarını gözden geçirmenizde fayda vardır.

2. Mobil Uyumlu Tasarıma Sahip Olmalı

Aslında bundan daha önceki bir yazımda da bahsetmiştim. Fakat burada da bu konuya değinmekte fayda var. Hangi tema ile çalışırsanız çalışın, responsive yani uyumlu olmasına özen gösterin. Günümüz teknolojisinde sadece bilgisayarlar değil, tabletler ve telefonlarda websitenize ziyaretçi çekebileceğiniz araçlardır. Bu yüzden sitenizin bu araçlarda da düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

Ek olarak, mobil uyumlu websitelerinin tek amacı içeriği doğru bir şekilde cihaza işlemesi değildir. Kontrolün parmaklar ile sağlandığı dokunmatik ekranlı her cihazda website kullamınızın kolay olmasında fayda vardır. Pek çok websitesini mobil cihazlardan açtığınızda, özellikle menü kısımlarında gezinirken zorlandığınızı farkedeceksiniz. Bu yüzden seçim yaparken bu konuyuda gözden geçirmenizde fayda var. Unutmayın ki, ziyaretçilerinizin websitenizde kalmasını istiyorsanız, onlara en iyi kullanıcı deneyimini sağlamalısınız.

3. Eklenti İhtiyacı Minimum Seviyede Olmalı

Temalarınızı yükledikten sonra çeşitli eklentiler ile çalışmanız oldukça doğaldır. Fakat site performansınız açısından, WordPress sitenizde nekadar az eklenti çalışırsa okadar iyidir.

Örneğin bir temanın sosyal paylaşım özelliği yada tema içi çeviri özelliği sizin işinize yarayabilir. Bu özellikler için farklı eklentiler ile çalışmaktansa, bu özelliklere sahip bir tema seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir tema seçerken öncelikle, hangi özelliklerin sizin için olmazsa olmaz olduğuna karar verin. Böylece karşılaştırma yapabilir, hangi temanın daha az eklenti gerektirdiğini saptayabilirsiniz.

4. Erişebilirliğe Sahip Olmalı

Erişebilirlik ekstra bir bonus değil, bir gerekliliktir. Temanızın bazı temel standartları olmalıdır. Bunlar bir websitesi için olmazsa olmazlardandır. Örneğin klavye navigasyonu, link stilleri ve anlamsal kodlama bir websitenin olmazsa olmazlarındandır.

Tabiki tema geliştiricisinin kontrolünde olmayan şeylerde vardır. Kullanıcılarına renk ayarlarını yapmalarına izin veren temalarda, doğru kontrast oranlarını kullanmazsanız tasarımsal bozukluklar ortaya çıkabilir. Fakat kontrol edilebilen her kritik özelliğe erişimin tam olması gerekmektedir.

5. Düzenli Bug Fix (Hata Düzeltme) Olmalı

WordPress ekosistemi her gün genişliyor ve yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Bu yeniliklerden tema geliştiricileride sıkça faydalanıyor. Fakat bu durumun bir de dezavantajı var. Eski sürümlerde çalışan bir tema, yeni sürümlerde çalışmayabiliyor. Yada yeni bir özellik kullanılarak oluşturulmuş bir temada, yeni gelen özelliklerin verdiği eksikliklerden dolayı çeşitli hatalar meydana çıkabiliyor.

Bir başka senaryoda ise eski sürüm bir temanız hali hazırda düzgün çalışırken, yeni standartlarla ortaya çıkan bir eklenti yüzünden tüm sitenizde problemler oluşabiliyor.

Bu yüzden tema seçimi yaparken, tema sayfasında changelog kayıtlarına bakmayı unutmayın. Temanızın ne sıklıkla güncellendiğini ve ne tür problemlere çözüm bulduklarını inceleyin. Daha sonrasında ise temaya yapılan yorumlara göz atın. Tema yapımcısının düzenli olarak hataları ayıkladığını ve temaya yeni özellikler eklendiğini görerek seçim yapın.

En Güzel Temayı Bulun

Benim çok sevdiğim bir atasözü olan “Kitabı kapağına göre yargılama” tamda bu yazımda anlattıklarımla uyuşuyor. Bir tema seçerken sadece estetik olguları göz önüne almayın.

Bunun yerine daha derin bir inceleme yapın. Temanızın güncelleştirme takvimine, hangi eklentilere ihtiyacı olduğuna, mobil cihazlarda nasıl çalıştığına bakmadan tema seçimi yapmayın. Aksi takdirde, websitenizi kurduktan sonra çeşitli sorunlar yaşayacağınızın garantisini verebilirim.

Bu yazımda WordPress websitelerinde en uygun temayı nasıl seçmeniz gerektiğini sizlerle paylaştım. Umarım sizler için yararlı bir yazı olmuştur. Sizlerin tema seçerken dikkat ettiği farklı kriterler var mıdır ? Varsa nelerdir ? Yorumlar bölümünde bizlerle paylaşırsanız, bizler ve diğer ziyaretçilerimiz içinde faydalı olacaktır.

Bu yazım ve daha pek öğretici yazıyı takip edebilmek ve yeniliklerden habedar olmak için Twitter ve Facebook adreslerimizi takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x