Veritabanını Kullanarak WordPress Tema Değiştirme

WordPress’i çekici kılan en değerli şey, binlerce tema seçeneğine sahip olmasıdır. Fakat eklenti uyuşmazlığı, düzenlemelerde yapılan hatalar ve diğer pek çok genel wordpress kullanım yanlışları yüzünden temalarınız bozulabilir. Hatta sitelerinizin çökmesi ile bile sonuçlanabilir. Bu tarz durumlarda aktif şekilde çalışan temanızı değiştirerek sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat yönetici panelinize ulaşamıyorsanız, bu durumda veritabanını kullanarak WordPress tema değiştirme işlemini yapmanız gerekir.

Bende bu yazımda, hangi durumlarda tema değiştirmeniz gerektiğini ve veritabınını kullanarak WordPress tema değiştirme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Aktif WordPress Temanızı Neden Değiştirmeniz Gerekebilir?

Normal şartlarda bir WordPress temasını değiştirmek sadece saniyelerinizi alır. Tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz temayı yüklemek ve etkinleştirmektir.

Günümüzde pek çok tema yapımcısı, rakiplerinin önüne geçebilmek için temalarına pek çok özellik ekliyor. Bu özelliklerin pek çoğu ise JavaScrip yada jQuery kullanılarak oluşturuluyor. Fakat, bu özellikler bazen sitenizde kullanmak istediğiniz eklentilerle uyumsuzluk yaratabiliyor.

Bunun yanında kullanıcıların yaptığı hatalar, kodlamada yapılan yanlışlar da temalarınızda sorunlara neden olabiliyor.

Bu tarz uyumsuzluk durumlarında temanızdaki bazı fonksiyonlar çalışmayı durdurabiliyor ve sitenizde bir çok problem meydana geliyor. Eğer siz şanslıysanız, hala yönetici panelinize bağlanabilirsiniz. Fakat, yönetici panelinize bağlanamadığınız durumlarda meydana gelebiliyor.

Eğer sizde bu sorunlarla karşılaştıysanız, en uygun çözüm tema değişikliğine gitmektir. Sitelerinizdeki temaları FTP aracılığıyla silebilir, pasif duruma getirebilirsiniz. Fakat, yeni bir temayı etkinleştirmeniz mümkün değildir. Bu yüzden veritabınını kullanmak en uygun çözümdür. Bu yöntemi kullanırken, hangi temayı seçeceğinizi ve sileceğinizi tamamen kontrol edebilirsiniz.

Veritabınını Kullanarak WordPress Tema Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer veritabanını kullanarak WordPress tema değiştirme işlemi yapacaksanız, öncelikle sitenizi yedeklemenizi tavsiye ederim. En popüler yedekleme eklentilerini kullanarak, sitelerinizi sadece 1-2 dakika içerisinde yedekleyebilirsiniz. Bu şekilde, veritabanında yapacağımız işlemler sırasında oluşabilecek hataların, veri kaybına yol açmamasını sağlayabiliriz.

Aşağıdaki adımları izleyerek veritabanını kullanarak temanızı değiştirmeyi başarabilirsiniz.

Adım 1: WordPress Veritabanınızı Açın

Daha önceki bir yazımda, WordPress veritabanı optimizasyonunun nasıl yapılacağını anlatırken, sitenizin veritabanına nasıl ulaşabileceğinizi anlatmıştım. Eğer bir shared hosting kullanıyorsanız, cPanel’inize giriş yapın. Daha sonrasında ise phpMyAdmin bölümüne tıklayın.

wordpress veritabanı optimizasyonu

Eğer hostinginizde tek bir site varsa, sağ bölümde sitenizin veritabanını göreceksiniz. Birden fazla siteye sahipseniz, buradan doğru siteyi seçmeniz gerektiğini unutmayın.

NOT: Eğer shared hosting kullanmıyorsanız veya cPanel’e sahip değilseniz, neredeyse tüm panellerde bu seçeneği aynı şekilde bulabilirsiniz.

Adım 2: Aktif Temanızın Veritabanındaki Tablosunu Bulun

WordPress stores all your website’s information in a single database, including which theme you’re using. Your job then is to find where that value resides in your database and change it.

WordPress tüm website bilgilerinizi tek bir veritabanında tutar. Şimdi yapmamız gereken, tema bilgilierinizin tutulduğu yeri bulmak.

Sitenizin veritabanını seçtikten sonra, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir tablo listesi ekrana gelecektir. Burada biz “wp_options” tablosunu kullanacağız.

veritabanini-kullanarak-tema-degistirme-3

Bazı hosting sağlayıcıları, veritabanınızı ve tablo değerlerinizi çeşitli güvenlik önlemlerini alabilmek için değiştirebilir. Böyle bir durumda hosting sağlayıcınız ile görüşerek doğru tabloları bulmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Eğer wp_options tablosunu bulduysanız, üzerine tıklayın. Önünüze açılan yeni ekranda wp_options içerisindeki tüm tabloları göreceksiniz. Tüm tabloları tek bir ekran görmek için yukarıda bulunan “Tümünü Göster” kutusunu işaretlemeyi unutmayın.

WordPress Tema Değiştirme

Tablolar görüntülendikten sonra burada “template” adlı tabloyu bulmanız gerekiyor. Bu tablo genellikle 40. satırda yer alır. Fakat siz (Ctrl + F) kısayolunu kullanarakta, bu tabloyu bulabilirsiniz.

WordPress Tema Değiştirme

Dikkat ettiyseniz, yukarıdaki resimde hem template hemde stylesheet bölümünde aynı tema değeri görünüyor. Biz veritabanını kullanarak WordPress tema değiştirme işlemini yaparken bu iki tabloyu kullanacağız.

Adım 3: Aktif Temayı Değiştirme

Bu adımda tek yapmanız gereken, daha önce gösterdiğim template ve stylesheet satırlarındaki değerleri değiştirmektir. Fakat burada problemle karşılaşmamak için dikkatli olmanız gerekir.

Eğer temanızın adını olduğu gibi yazarsanız, WordPress hangi temadan bahsettiğinizi anlamayabilir. Bu yüzden de hata alabilirsiniz. Örneğin Twenty Twenty temasının bu satırdaki değer twentytwenty’dir. 

Temanızın değerini bu satıra yazarken wp-content/themes bölümünde yer alan klasör adını yazmanız doğru olacaktır. Örneğin temanızın adı Newspaper ise, muhtemelen klasörün adı newspaper olarak yazılmıştır. Bu durumda sizin de değeri ‘newspaper’ olarak girmeniz gerekmektedir.

Uymanız gereken kuralı öğrendiğinize göre bu işlemi nasıl yapacağınızı inceleyelim:

Öncelikle tables satırını bulup, burada “Düzenle” butonuna basın.

WordPress Tema Değiştirme

Karşınıza gelen ekranda, aşağıdaki örnekte olduğu gibi tema adınızın yazdığı bölümde değişiklik yapacağız. Bizim örneğimizde bu tema Twenty Twenty oluyor.

WordPress Tema Değiştirme

Değiştirmek istediğiniz tema adını buraya doğru bir şekilde girdikten sonra yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için ‘GİT’ butonuna basın. Biz bu örnekte eski temamızı Fashify temasıyla değiştirdik.

WordPress Tema Değiştirme

ÖNEMLİ!! Aynı işlemi stylesheet satırında da uygulayın.

İşte bukadar! Her iki satırdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, sitenize tekrar girip, temanızın değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Son Olarak

Eğer WordPress temanız hatalar veriyorsa, en kolay çözüm yönetici panelinizden temanızı değiştirmenizdir. Eğer yönetici panelinize giriş sağlayamıyorsanız, bunun yerine veritabanını kullanarakta WordPress tema değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Kısaca özetleyecek olursak, bir temayı veritabanı üzerinden değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

  1. WordPress veritabanınıza PhpMyAdmin sayfası ile ulaşın.
  2. Tema değerinizin nerede saklandığını bulun. (template ve stylesheet satırları)
  3. İstediğiniz temayı bu iki alanda düzenleyin.

Umarım bu yazım sizler için faydalı olmuştur. Eğer tüm bu işlemler hakkında kafanıza takılan sorular veya yapamadığınız bölümler varsa, bu yazının yorumlar bölümünde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu dersimiz gibi daha pek çok yararlı bilgiyi Twitter ve Facebook hesaplarımızı takip ederekte bulabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x