WebP Nedir? WordPress WebP Kullanımı Nasıl Yapılır?

WebP formatı web tasarsım dünyasında oldukça yenidir. Sizde eğer “WebP nedir?” ve “WordPress WebP Kullanımı” konularını öğrenmek istiyorsanız, bu yazımda tüm bu sorularınızı hep birlikte cevaplandıracağız.

Siteleri ve blogları yavaşlatan en büyük nedenlerden birisi resimlerdir. Resimler sadece sitelerinizi yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda hosting alanınızında büyük bir kısmını doldurur. Bu yüzden sitelere yükleyeceğiniz resimlerin formatını belirlemek ve doğru optimizasyonları yapmak çok önemlidir. Bu sayede hem hostinginizde alandan tasarruf edersiniz, hemde websitelerinizin açılış hızını arttırabilirsiniz. Resimleri optimize etmenin en güzell yollarından birisi de WebP formatını kullanmaktır.

Bende bu yazımda “WebP Nedir?” ve “WordPress WebP Kullanımı Nasıl Yapılır?” sorularını sizler için cevaplayacağım. Web tasarım sektöründe aslında oldukça yeni olan bu resim formatının avantajlarının neler olduğunuda bu yazımın sonunda öğrenebileceksiniz.

WebP Nedir?

WebP, Google tarafından tasarlanmış ve sadece web için kullanılan bir resim formatıdır. WebP sayesinde sitelerinizde kayıplı veya kayıpsız şekilde optimize edilmiş, çok küçük boyuttaki resimleri kullanabilirsiniz.

  • WebP kayıplı optimize edilmiş resimler, JPEG formatındaki eşlerine göre %36 daha küçük boyuttadır.
  • WebP kayıpsız resimleri ise optimize edildiğinde %26 daha küçük boyutlara sahip olur.
  • WebP dosyaları VP8 ve VP8L resim verilerini kullanır. Dosyaların uzantıları .webp şeklindedir.

Aşağıda JPEG dosyalarında aldığım sonuçları sizlerde inceleyebilirsiniz:

webp nedir wordpress webp kullanımı

WebP Dosyaları Web Tasarımı Nasıl Etkileyecek?

Sitelerimizde WebP formatındaki resimleri kullanmanın en büyük avantajı düşük dosya boyutudur. Düşük dosya boyutları, daha hızlı açılan websiteleri demektir. Bu resim formatının bir diğer avantajı ise, sitelerimizde boyut olarak küçük bir alana sahip yerlerde, artık yeniden boyutlandırma yapmak zorunda kalmayacağız. WebP formatını kullandığınızda, bu tarz yerlerde sayfa hızınızın düşeceğini düşünerek, belirli tarayıcılara odaklı çalışmak zorunda değilsiniz.

WordDPress WebP kullanımının bir diğer avantajı ise SEO puanınızadır. Hepinizin bildiği gibi Google sayfa hızınızı da bir SEO kriteri olarak görüyor. Hızlı bir websitesi, arama sonuçlarında yavaş bir websitesine göre daha avantajlı oluyor. WebP formatı ile daha hızlı websitelerine sahip olduğunuzda, SEO içinde mükemmel bir avantaj yakalamış oluyorsunuz.

WordPress WebP Kullanımı Nasıl Yapılır?

WebP resim formatı Chrome ve Opera tarayıcıları tarafından destekleniyor. Firefox’un ve İnternet Explorer’ında bu dosya formatını yakında destekleyeceği gelen bilgiler arasında.

WordPress sitelerinde WebP formatını kullanmak için ise çeşitli yollar mevcut. Dosyaları kendiniz çevirebiliyor olsanız bile, en ideal sonuçları bir eklenti ile alabiliyorsunuz.

Websitelerinde WebP resimlerini eklentiler ile yüklemenin en güzel yanlarından bir tanesi, bu dosyaları oluşturmak için zaman harcamıyor oluşunuz. Bunun yerine bir çevirici eklentiyi kullanarak JPEG ve PNG formatındaki resimlerinizi serverınıza WebP formatı şeklinde yükleyebiliyorsunuz. Ziyaretçilerinizde bu resimleri sadece WebP şeklinde görüyor.

Bu yöntemin bir diğer avantajı ise, eklentiler sizin orjinal resim dosyalarınızı bellekte tutuyor. Eğer bir ziyaretçiniz WebP formatını desteklemeyen bir tarayıcıdan sitenize girerse, bu ziyaretçiye orjinal resim formatı sergileniyor. Buda sitenizde oluşabilecek çeşitli görsel sorunların önlemini almış olmanız anlamına geliyor.

WordPress WebP kullanımını yapabilmenizi sağlayan çeşitli eklentiler mevcut. Aşağıda oldukça kolay bir kullanıma sahip bazı WordPress WebP yükleme eklentilerini inceleyebilirsiniz.

1. LiteSpeed Cache

LiteSpeed Cache eklentisi, özellikle serverları litespeed olan kullanıcılar için harika bir seçenek. Bu eklenti ile sadece cache ayarlarınızı değil, bunun yanında pek çok optimizasyonu da yapabiliyorsunuz. LiteSpeed Cache sayesinde resim sıkıştırma, WordPress veritabanı optimizasyonu, WebP formatında yükleme gibi pek çok şeyi de yapabilirsiniz.

Oldukça gelişmiş ve iyi performans sergileyen bu Cache eklentisinin, pek çok ekstra özelliğiyle sizin için en güzel opsiyon olduğunu söyleyebilirim. Birden fazla eklenti ile yapacağınız işleri tek bir eklenti ile yapmanız, sitelerinizin hızı içinde oldukça önemlidir. Unutmayın ki, site hızınızı etkileyen en önemli şeylerden biriside eklenti kullanımındaki seçiciliktir.

2. EWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer eklentisinden En İyi Resim Sıkıştırma Eklentileri adlı yazımızda da bahsetmiştik. Resim optimizasyonunda kullanılan bu eklenti sayesinde, WordPress WebP kullanımını da yapabilirsiniz. Bu eklenti sitenize yüklediğiniz JPEG ve PNG formatındaki dosyaları otomatik olarak WebP formatın çevirir. Bunun yanında yukarıda da bahsettiğim gibi, tarayıcı desteği olmayan ziyaretçilerinize orjinal dosyaların sergilenmesini de sağlar.

Tamamen bedava olan ve oldukça kolay bir şekilde kullanabileceğiniz bu eklenti ile sitelerinizde düşük boyutlu WebP resimlerini kullanabilirsiniz.

3. WebP Express

WebP Express eklentisi sitenize yüklediğiniz JPEG ve PNG dosyalarını neredeyse yarı boyuta indiren harika bir seçenektir. Galerilerinizi, ortam klasörünüzü ve daha önceden optimize edilmiş tüm resimlerinizi bu eklenti sayesinde yeniden sıkıştırabilir, dilerseniz WebP formatına da çevirebilirsiniz.

4. Optimus Image Optimizer

Optimus Image Optimizer eklentisi bedavadır. Fakat WordPress sitelerinizde WebP formatını kullanabilmeniz için bu eklentinin premium versiyonunu satın almanız gerekir. En kaliteli WordPress WebP kullanımı eklentilerinden birisi olan bu Optimus ile sadece tek tıkta tüm resimlerinizi bu formata dönüştürebilirsiniz.

Tıpkı diğer eklentilerde olduğu gibi, Optimus Image Optimizer ile de hem WebP hemde orjinal format görüntülemesi yapabilirsiniz.

Son Olarak

Teknolojinin her alanda geliştiği bu dönemde, WordPress sitelerimizinde çağa ayak uydurması önemlidir. WebP formatındaki resimler düşük boyutlara sahiptir ve sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlar. Bunun yanında server kapasitenizde de önemli bir düşüş sağlayabilirsiniz. Bu yüzden, WebP formatını kullanmayı düşünmenizi öneririm.

Umarım bu yazım WordPress Resim Optimizasyonu konusunda yeni taktikler arayan ve “Webp Nedir?” sorusunun cevabını merak eden okurlarımız için yararlı olmuştur. Eğer yazımızı beğendiyseniz, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x