Websitelerine Resim Hazırlamak – 10 İpucu

Hangi tarz bir websitesine sahip olursanız olun, fotoğraflar ve diğer görseller içeriğinizin en önemli unsurlarındandır. Websitelerinde resimler kullanmak sadece tasarımsal açıdan değil, aynı zamanda içeriğinizin ziyaretçi için daha anlaşılır olabilmesi içinde çok önemlidir. Görseller ziyaretçilerinize okudukları bir konuyu veya inceledikleri bir sayfayı daha iyi anlamalarında yardımcı olur. Bu yüzden websitelerine resim hazırlamak çok önemlidir.

Görsellerin bir diğer yararı ise SEO puanınızadır. Pek çok acemi blogger ve site sahibi sitelerindeki içeriklere SEO taktiklerini uygularken, resimleri ve diğer görsel öğeleri es geçmektedir. Halbuki görseller de websitenizin arama motorlarındaki değeri için çok önemlidir.

Websitelerine görselerinizi eklerken bazı kuralları ve uygulanması gereken metodları unutmamak gerekir. Bu resimlerin websitenizde oluşturacağı ağırlık ve SEO için önemi göz önüne alınmalıdır. Bende bu yazımda websitelerine resim hazırlamak için uygulayabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Bu ipuçları sayesinde SEO dostu, sitenizi yormayan ve ziyaretçilerinizin site içi etkileşimini arttıracak görseller düzenleyebilirsiniz.

Alternatif Metinleri Düzenlerken Dikkatli Olun

İyi oluşturulmuş bir resim alternatif metini, sitenizin SEO’suna yarar sağlar. Genellikle bu alternatif metinler çeşitli anahtar kelimelerden oluşur. Fakat görsellerinize alt metin eklerken fazla aşırıya kaçmak, yarar sağlamaktan çok zarar getirebilir. Çok fazla anahtar kelime kullanmak pek çok arama motoru tarafından hoş karşılanmamaktadır. Resimlerinizin konusunun ve kullanım amacının dışına çıkmadan alternatif metinler oluşturmak en etkili yöntemdir.

Resimlerinizin Boyutlarını Düzenleyin

Websitelerine Resim Hazırlamak

Websitelerine resim hazırlamak için yapılması gereken bir diğer şey ise boyutlandırma işlemidir. Sitelerinize gereğinden büyük boyuttaki resimleri yüklemek, sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır. Boyutlandırma işlemini yapmadan önce sitenizdeki görsellerin pixel değerlerini öğrenmelisiniz.

Örneğin Webtisyen’de yazılarımız için kullandığımız resimlerin genişliği 736px değerindedir. Yazılarımızda bundan büyük resimler kullanmamız oldukça gereksizdir. Bu yüzden biz resimlerimizi 736px genişliğine ve aynı oranda yüksekliğe boyutlandırıyoruz.

Sizde resimlerinizi sitenize yüklemeden önce boyutlar hakkında bilgi alın. Eğer sitenizin resimleri hangi boyutlarda sergilediğinden emin değilseniz, tarayıcınızın “İncele” bölümünü kullanabilirsiniz.

Resimlerinizi Tek Bir Kaynaktan Satın Alın

Bu ipucu bloggerlardan çok şirket veya portfolyo websitelerine sahip olanlar içindir. Eğer websitenizdeki sayfalarınız için fotoğraflar satın almaya karar verdiyseniz, tek bir fotoğrafçının görsellerini satın almanız yararlı olacaktır. Her sanatçının farklı bir bakış açısı olduğundan dolayı, fotoğraflarınızın stillerindeki uyumluluk için bu önemlidir.

Hangi Resim Formatını Kullanacağınıza Karar Verin

Genele bakacak olursak, websitelerinde kullanılan en güvenilir formatlar JPEG’lerdir.

PNG formatında görselleriniz güzel gözükse bile, dosya boyutu JPEG’e nazaran daha fazla olacaktır. Fakat PNG kullanmaya karar verdiyseniz bile PNG-8 kullanmak PNG-24’ten daha doğru bir tercih olacaktır.

Dekoratif Fotoğrafları Optimize Edin

Websitelerine Resim Hazırlamak

Websitelerinizde harika resimler kullanmak, ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için yararlı bir yöntemdir. Fakat hem kullanıcı deneyimi hem de SEO için sitelerinizin hızlı olması gerektiğini unutmayın. Stock fotoğrafların bir çoğu çok yüksek kalitededir ve boyutları da bir okadar büyüktür. Bu tarz görsellere kırpma, boyutlandırma veya kayıpsız kalite düşürme gibi işlemler uygulayabilirsiniz.

Görsel Site Haritalarını Kullanın

Klasik site haritaları websiteleri için çok önemlidir. Arama motorlarının sitenizi daha iyi tarayabilmesi için websitenize kesinlikle bir site haritası oluşturmalı ve bunu Google gibi servislere bildirmelisiniz.

Aynı durum görselleriniz içinde geçerlidir. Bir görsel site haritası oluşturmanız SEO için oldukça faydalı olacaktır. Eğer WordPress altyapısını kullanıyorsanız bunu Google XML Siteharitaları veya Rank Math tarzı bir eklenti ile yapabilirsiniz.

Sosyal Medya’da Paylaşıma İzin Verin

Ziyaretçilerinizin sitenizdeki görselleri sosyal medyada paylaşması takipçi kitlenizi genişlettiği gibi SEO içinde oldukça yararlıdır. Görselleriniz sayesinde sitenizin popüleritesini hem insanlar hem de arama motorlarında arttırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise resimlerinizin, fotoğraflarınızın kenarların paylaşım butonları koymaktır. Eğer WordPress kullanıyorsanız pek çok eklenti bu işlemi sizin için yapabilir.

Görsellerinizin İsimlerini Düzgün Belirleyin

Website SEO’nuza yarar sağlayacak bir başka şey ise resimlerinize doğru isimler vermektir. Aynı alternatif yazılarda olduğu gibi bir resmin ismini de içeriğe uygun vermek arama motorlarındaki değerinizi yükseltecektir.

Örneğin İstanbul’dan bir manzaranın yer aldığı bir fotoğrafa “resim.jpg” adını koymak yerine “istanbul-manzarasi.jpg” ismini koymak daha mantıklıdır.

Resimlere açıklayacı isimler belirlemenin bir diğer yararı ise yeniden kullanım gerektiren zamanlarda resmi bulmanızın daha kolay olmasıdır.

Caesium Kullanarak Görsellerinizi Optimize Edin

Websitelerine Resim Hazırlamak

Yukarıda bahsettiğim ipuçları sitenize değer katacak, ziyaretçilerinizi ve arama motolarını sevindirecek çalışmalardır. Websitelerine resim hazırlamak için bu yöntemleri uygularken Caesium adlı programdan da yardım alabilirsiniz. Bu program bedavadır ve oldukça küçük bir dosya boyutuna sahiptir. Caesium ile resimlerinizde toplu şekilde boyut küçültme, format değiştirme ve kayıpsız sıkıştırma işlemlerini yapabilirsiniz.

Son Olarak

Gördüğünüz gibi bir websitesine görsellerinizi yüklemeden önce ve yükledikten sonra yapabileceğiniz pek çok yararlı çalışma vardır. Görsellerinizi yüklemeden önce formatlarını düzenlemeli, boyutlarını ölçeklendirmelisiniz. Yükledikten sonra ise SEO’ya en uygun şekile getirmelisiniz.

Websitelerine resim hazırlamak için Gimp, Photoshop, Caesium gibi programları kullanabilirsiniz. Bunun yanında WordPress sitelerinizde en iyi görsel sıkıştırma eklentilerinden birisinin yardımını da alabilirsiniz.

Özellikle e-ticaret sitelerinde, bloglarda ve şirket websitelerinde hız herşey demektir. Görsellerde website hızınızı belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Ve umarım bu yazımda bahsettiğim ipuçları sitelerinizi daha iyi optimize etmeniz ve SEO çalışmalarınıza görsellerinizi de eklemeniz konusunda yararlı olmuştur.

Sizin görsellerinizi optimize ederken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir? Bizimle paylaşmak ister misiniz?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x