Weglot: Çok Dilli Websiteleri İçin Dil Çeviri Eklentisi

Pek çok şirket ve alışveriş sitesi, birden fazla dilde hizmet vermenin kendileri için iyi olacağını düşünür. Eğer bir işi online olarak pazarlamak istiyorsanız, birden fazla dilde hizmet vermek, müşteri potansiyelinizi arttırır.

İşte bu yüzden sizlere bugün Weglot dil çeviri eklentisini tanıtmak istiyorum. Fakat, önce neden çok dilde yayın yapan bir website sahibi olmamız gerektiğini inceleyelim.

Özellikle e-ticaret endüstrisinde birden fazla dilde yayın yapmanın getireceği faydalar tartışılamaz. Turizm, dijital ürün satışı gibi alanlarda da multilanguage yani çok dilli websitelerine sahip olmak sizi bir adım öne çıkarır.

Eğer sizde websitenizin çok dilde yayın yapmasını istiyorsanız, gelin işin biraz derinine inelim. Daha sonrasında ise sizlere WMPL’nin yerini alacak harika bir eklentiyi tanıtacağım. Bu çeviri eklentisi sayesinde çok dilli websitelerini hazırlamak çok ama çok kolay.

Weglot Çok Dilde Website Çeviri Eklentisi W

Neden Çok Dilli WordPress Siteleri Kurmalısınız?

İnternet, günümüzde insanları bir araya getiren önemli bir araçtır. Yani internet sayesinde dış dünyaya kolaylıkla açılabiliriz. Pek çok dilde servis vererek müşteri potansiyelimizi de arttırabiliriz.

İnsanların %70’i kendi dillerinde yayın yapan websitelerinden alışveriş yapmayı seçiyor. Yani Türkçe yayın yapan bir websitesinde bir İspanyol’a yada İngiliz’e satış yapmak epey zor. Websitelerinde dil seçeği eklemek, kazanca doğrudan etki yapıyor.

Özellikle online hizmet ve online satış sektöründe yurtdışından müşterilerle çalışmak oldukça kolay. Hangi alanda hizmet veriyor olursanız olun, dış ülkelerede hizmet verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise başta belirttiğim gibi onların dilinde yayın yapmak.

Eğer bu işe adım atmak istiyorsanız da, websitenizi diğer dillere çevirmek ilk yapacağınız şey. Websitenizi diğer dillere çevirerek kısa zamanda dünya geneline satışlar yapabilir, kazancınızı da bir okadar arttırabilirsiniz.

Weglot Çok Dilde Website Çeviri Eklentisi W

En Başarılı Çeviri Aracı

WordPress ekosisteminde pek çok dil çeviri eklentisi vardır. Bu eklentilerden birisini seçerken dikkat etmemiz kriteler ise şöyle:

 • Kolay Kullanım
 • Çok Dilli SEO
 • Otomatik ve Manuel Çeviri
 • Pek Çok Dilde Destek
 • Düzenli Güncelleme
 • Güvenilir Destek Birimi
 • Website Hızını Düşürmemesi

Weglot çeviri eklentisi bu kriterleri ve daha fazlasını sizlere sağlıyor.

Çeviri işlemlerinizi basitleştirmek için yapılmış bu eklenti sayesinde WordPress websitelerinizi kolaylıkla dünyaya açabilirsiniz.

Weglot hızlı ve basit kurulumu ile tüm WordPress tema ve eklentileriyle birlikte çalışabiliyor. Websitenizde yer alan her içeriği ve materyali otomatik olarak tespit ediyor ve çeviri yapıyor.

Diğer çeviri eklentilerinden farklı olarak, eklentiyi kurduğunuz anda tek bir tıklama ile bütün websitenizde çeviri yapabiliyorsunuz.

Bütün çeviri işlemlerini kendiniz manuel olarakta düzenleyebiliyorsunuz. Eğer otomatik çeviride gördüğünüz yanlışlar veya anlam karışıklıkları olursa, bunları anında düzeltebilirsiniz.

Bunun yanında en popüler çeviri eklentilerinden birisi olan WPML gibi websitenizi yavaşlatmıyor. Yaptığım testlerde bu eklentiyi kullanan websitelerinin, WPML WordPress çeviri eklentisi ile çevirilmiş sitelere göre çok daha hızlı çalıştığını gözlemledim.

Weglot’un fiyatına gelecek olursak, bu eklenti 2,000 kelimeye kadar size bedava hizmet veriyor. Aynı zamanda Weglot çeviri eklentisini 10 gün deneme şansınızda bulunuyor.

Not: Eğer websitenizde kaç kelimenin çevirilmesi gerektiğini bilmiyorsanız, Weglot’un kelime sayacında kontrol edebilirsininiz.

Premium planları ise oldukça ucuz. Çok kaliteli bir hizmet sağlayan Weglot’un yıllık fiyatı 100 dolar.

Weglot Dil Çeviri Eklentisini WordPress’e Yüklemek

Bu eklentiyi nasıl yükleyeceğimize bakalım.

Adım 1

 • WordPress yönetim panelinde Eklentiler > Yeni Ekle sayfasına giriş yapıyorsunuz. Burada arama bölümüne “Weglot” yazdıktan sonra eklentiyi yüklemelisiniz.
 • Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, yönetim panelinizde Weglot sekmesi açılacaktır. Bu sekmeye tıklayarak ayarlarınızı yapmaya devam edelim.

Adım 2

 • Weglot sekmesine giriş yaptıktan sonra, websitenizi hangi dillere çevireceğinizi seçebilirsiniz.
 • Bunu yapabilmek için Weglot resmi websitesine kayıt olmanız ve bir API key edinmeniz gerekiyor.
 • Daha sonrasında ise websitenizin orjinal dilini ve hangi dillere çeviri yapmak istediğinizi seçiyorsunuz. Değişiklikleri kaydediyorsunuz.

Adım 3

 • Çok dilli websiteniz artık yayında. Dil seçim butonu artık websitenizin sayfalarında görünecektir. Bu şekilde ziyaretçileriniz websitenizi hangi dilde kullanmak istiyorsa seçebilir.
 • Eklentinin ayarlarında dil değiştirme, dil seçenekleri ve pek çok özel tasarımı değiştirebilirsiniz. Oldukça gelişmiş bir çeviri eklentisi olan Weglot ile yapamayacağınız hiç bir şey yok.

Çevirileri Yönetmek

Weglot ile çeviri yönetimini çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Otomatik çeviriden sonra düzeltmek istediğiniz tüm çevirileri manuel olarak yapabilirsiniz.

Weglot Çok Dilde Website Çeviri Eklentisi W

Bir profesyonel tutarak çevirilerini düzelttirmek, gerçekten tam anlamıyla anadil gibi görünmesini sağlamak isteyen pek çok müşterim olmuştu. Sizinde böyle bir isteğiniz varsa kendiniz veya başka birisinin yardımıyla çevirileri manuel olarak yapabilirsiniz.

Kısacası bu dil çeviri eklentisi, websitenizde çevirilmesi gereken tüm kelime öbeklerini sizler için belirler, önünüze getirir.

Sadece Bir Dakikada Çok Dilli Websiteler

Çok dilde yayın yapan websitelerini kurmak artık hiç zor değil. Weglot sayesinde sadece 1 dakikada websitenizi dünyaya açabilirsiniz.

Weglot’u denemek ve daha fazla bilgi almak için Weglot Resmi Sayfası‘na da göz atabilirsiniz.

Umarım bu yazım, çok dilde yayın yapmak isteyen website sahiplerine iyi bir öneri olmuştur. Weglot’u kendimde test ettiğimden dolayı piyasadaki en esnek, en kullanışlı çeviri eklentisi olduğunu söyleyebilirim.

Eğer bu paylaşımımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayınız.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x