WordPress 5.3 İle Geliştiriciler İçin Gelen 6 Yeni Özellik

Güncel WordPress sürümünü kullanmak güvenlik ve performans açısından oldukça önemli olsa da, WordPress sitelerin %45’i hala 5.0 ve daha altındaki versiyonları kullanmaktadır. Websitelerinde güncel sürümleri kullanmamak, bir geliştirici olarak size de dezavantaj sağlar. Çünkü yeni gelen özellikler sayesinde her geçen gün geliştiricilerin de çözmesi gereken problemler azalıyor.

WordPress 5.3 sürümü Kasım 2019’da yayınlandı. Bu sürüm WordPress geliştiricileri için de pek çok yenilik ve gelişmiş özellik içeriyor. Bu sürümde bizleri nelerin beklediğini, ne gibi geliştirmelerin bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız, gelin hep beraber inceleyelim.

WordPress 5.3 İle Gelen 6 Yeni Özellik

1. Yeni Yönetici Mail Doğrulama Ayarları

WordPress en yeni sürümüyle beraber yönetici emailinizi “periyodik” olarak doğrulamanızı istiyor. Bu email adresi WordPress sitenizin iletişimi, önemli mesajların geldiği, hataların bildirildiği mail adresidir.

Bu güncellemeyle birlikte site yöneticileri önemli bildirimlerin ve haberlerin doğru email adresine geldiğinden emin oluyor. Aynı zamanda uzun süre kullanılmayan mail adreslerinden dolayı, siteyi kullanamama gibi bir durum ile de karşılaşılmıyor.

Email adresinizi güncellemek için Ayarlar > Genel sayfasına giriş yapın.

Buraya giriş yaptıktan ve emailiniz doğruladıktan sonra, email doğrulama bilgisi 6 ay sonra tekrar karşınıza çıkacaktır.

WordPress 5.3 sürümü

2. Şifreyi Görünür Yapma Özelliği

WordPress 5.3 ile gelen bir diğer şey ise “Şifreyi görünür yap” özelliğidir. Hem mobil hem de masaüstü kullanıcıları artık WordPress şifrelerini girerken, girdikleri şifreyi görebileceklerdir.

Not: Eğer toplumsal bir alanda websitenize giriş yapacaksanız, bu özelliği kullanmamanızı öneriyorum. Gizlilik, güvenliğin en baş kuralıdır.

WordPress 5.3 sürümü

3. Site İndeksleme Ayarlarında Değişiklikler

De-indexing can help keep your site private until you’re satisfied with the content being viewable. You may be familiar with the Discourage search engines from indexing this page option in WordPress’ Reading settings:

Eğer websitenizi tam olarak hazırlamadıysanız, arama motorlarının indekslemesini engelleyebilirsiniz. Yönetim panelinizde Ayarlar > Okuma kısmındaki “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” bölümü tamda bu işe yarıyor.

WordPress 5.3 sürümü

Bu seçenek daha önceki sürümlerde de vardı. Fakat çalışma şekli arkaplanda biraz daha farklıydı. Önceden bu seçeneği işaretlediğinizde, sitenizin robot.txt dosyası üzerinde düzenleme yapılıyordu. Malesef artık Google bu yöntemi desteklemiyor.

Bunun yanında robot.txt dosyası websitenizin arama motoru botları tarafından taranmasını engelliyordu. Bazı durumlarda ise websiteniz bu arama sayfalarında görünebiliyordu. WordPress 5.3 ile bu işleme yeni bir bakış açısı geliştirildi.

Artık bu seçeneği işaretlediğinizde websitenizin header bölümüne robot meta etiketleri ekleniyor. Bu etiket tüm arama motorlarına “sitenizin indekslenmemesi” komutunu veriyor.

4. Site Sağlığı Aracında Geliştirmeler Yapıldı

WordPress 5.2 sürümü bize Site Sağlığı raporlarını tanıttı. Bu araçla beraber websitenizdeki eksiklikleri ve bozuklukları görebiliyorsunuz. WordPress 5.3 ile bu araç daha işlevsel hale getirildi.

Önceden yüzdelik dilimle not veren bu araç, artık “İyi”,”Düzeltelmeli” gibi uyarılar ile çalışıyor. Pek çok kullanıcı önceki puanlama sistemini beğenmemişti.

Yeni Site Sağlığı raporlayıcısı sitenizin performansınız, güvenlik eksiklerini ve aynı zamanda teknik sıkıntılarını belirlemenizde önemli rol oynuyor. Aynı zamanda size bu hataları nasıl düzeltebileceğiniz hakkında çeşitli ipuçları veriyor.

Eğer bu özelliği daha önce kullanmadıysanız, yönetim panelinizden Araçlar > Site Sağlığı sekmesine giriş yaparak websitenizin genel durumunu öğrenebilirsiniz.

WordPress 5.3 sürümü

5. Multisiteler İçin Geliştirmeler

Eğer multisite kullanıyorsanız, WordPress 5.3 ile pek çok yeni güncellemeye sahip olacaksınız. Bu yeni güncellemeler sayesinde artık multisite yönetimi çok daha kolay. Bu özelliklerden birisi ise database versiyonlarını site metasında tutmak.

Site metası WordPress’in 5.1 güncellemesi ile tanıtıldı. Bu özellikle ağınızda bulunan  tüm tekil sitelerin meta bilgilerini saklayabiliyorsunuz. 5.3 versiyonu ile gelen geliştirmelerle beraber ise multisitelerinizde global içeriğe aşağıdaki fonksiyonarla ulaşabiliyorsunuz:

function get_site_versions() {
    global $wpdb;
    $query = $wpdb->prepare( "SELECT blog_id, meta_value 
FROM $wpdb->blogmeta WHERE meta_key = 'db_version' ORDER BY blog_id DESC");
    return $wpdb->get_results( $query );

6. PHP 7.4 İle Uyumluluk

PHP 7.4 versiyonu 29 Kasım 2019’da kullanılabilir duruma geldi. Yeni geliştirmeler ile beraber WordPress’inde bu sürüme destek sağlaması gerekiyordu.

WordPress ekibi son versiyonda PHP 7.4 ile tam uyumlu bir formata büründü. Artık en son PHP sürümünü kullanabiliyoruz.

Unutmadan ekleyeyim, PHP en son sürümde kullanılması gerekir. Güvenlik, performans açısından bu oldukça önemlidir. Eski bir PHP sürümünde websitelerinizin güvenliği de tehdit altında olacaktır. Pek çok hacker bu sürümlerdeki açıkları tespit eder ve eski sürümleri kullanan websitelerine saldırı gerçekleştirir.

Bu yüzden sitelerinizi en güncel WordPress 5.3 versiyonuna ve PHP 7.4’e yükseltmeyi unutmayın. Eğer hangi PHP sürümünü kullandığınızı bilmiyorsanız, artık Araçlar > Site Sağlığı sekmesinde bunu görebilirsiniz.

Son Olarak

WordPress 5.3 2019 yılının son büyük güncellemesiydi. Yeni versiyonda pek çok yeni özellik ve aynı zamanda geliştiricilerin de işine yarayacak yeni düzenlemeler yer alıyor.

Eğer WordPress 5.3 ile alakalı bir sorunuz varsa, bu sorularınızı yorumlar bölümünden bizle paylaşabilirsiniz.

Yazılarımızı ve son haberlerimizi takip etmek için bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x