Ads.txt Dosyası WordPress’e Nasıl Eklenir?

Websitelerimizde para kazanmamızı sağlayan Google Adsense tarzındaki ağlar, ads.txt adındaki bir dosyanın herkes tarafından sitemizde görülebilmesini ister. Bu işlemi ise https://www.site-adi.com/ads.txt şeklinde bağlantı yolu ile yapmanız gerekir. Bende bu yazımda öncelikle ads txt dosyasının ne olduğunu ve daha sonrasında ise bu dosyayı WordPress tabanlı websitelerinde nasıl yükleyebileceğimizi anlatacağım.

Ads.Txt Dosyası Nedir?

Ads.txt (Authorized Digital Sellers), programatik reklamcılık ekosisteminin şeffaflığını arttırmayı hedefleyen bir IAB girişimidir. Ads.txt dosyası yardımıyla bir webmaster, internet sitesindeki reklam alanlarının hangi reklam sağlayıcılar tarafından kullanıldığını ve reklam sağlayıcılarıyla ilişkisini belirtir. Bu sayede sitenize reklam vermek isteyen kişiler, sizin çalıştığınız yetkili reklam ağlarına dahil olmak suretiyle kendi reklamlarının sitenizde çıkmasını sağlayabilirler. Webmaster’lar siteleri için bir Ads.txt dosyası oluşturmak zorunda değildir ancak bu dosyayı oluşturmaları reklam verenlerin kendilerine daha kolay ulaşmasına ve reklam dolandırıcılığının engellenmesine yardımcı olur. Kaynak: wmaraci

Google Adsense Ads.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

  1. Google Adsense hesabınıza giriş yapın.
  2. Eğer anasayfanızda aşağıdaki görselde bulunan gibi bir uyarı var ise “Hemen Düzeltin” butonuna basın.
  3. Aşağı butonuna basın ve açılan pencerede “İNDİR” butonuna tıklayın.
  4. İndirilen dosyanızı bilgisayarınızda rahatlıkla bulabileceğiniz bir yerde saklayın.

WordPress ads.txt ekleme

Diğer Reklam Ağlarını Bu Dosyaya Nasıl Eklersiniz?

  1. Reklam aldığınız ağın yetkilileri ile irtibata geçin ve Ads.txt dosyanıza ekleyeceğiniz kodu öğrenin.
  2. Eğer hali hazırda bir Ads dosyanız bulunmuyorsa, yeni bir metin belgesi oluşturun. Adını Ads.txt şeklinde belirleyin.
  3. Reklam ağınızdan aldığınız kodu bu belge içerisine ekleyin.

WordPress’e Ads.Txt Dosyası Nasıl Yüklenir?

WordPress websitenize ads text dosyasını eklemek için bir eklenti kullanabileceğiniz gibi, bu işlemi manuel olarakta yapabilirsiniz.

Her iki yöntemlede kolaylıkda bu dosyayı sitenize ekleyebilirsiniz. Eğer çalışmakta olduğunuz websitesinin cPanel veya FTP bilgilerine sahip değilseniz, bir eklenti yardımı ile bu işlemi kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Fakat geleneksel ve en doğru çözümü manuel olarak yükleme yaparak elde edersiniz. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, websitelerinizde nekadar az eklenti ile çalışırsanız, sitelerinizde bir okadar hızlı ve güvenli olacaktır.

Bu dosyayı eklenti yardımı ile websitenize yüklemek istiyorsanız, bu işlemi yapabileceğiniz en kolay ve en başarılı eklenti olan Ads Text Manager’ı kullanabilirsiniz. Google Adsende ve diğer reklam ağlarından aldığınız kodları bu eklenti sayesinde sadece saniyeler içerisinde sitenize ekleyebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra karşınıza çıkan ekranda aslında sizden sadece ads kodunuzu girmeniz istiyor. Eğer elinizde reklam alacağınız ağların ads kodu bulunuyorsa, bu kodu girip, daha sonrasında değişiklikleri kaydetmeniz yeterli oluyor.

Ads.txt dosyasını WordPress websitenize manuel olarak yüklemek için cPanel veya FTP adresiniz kullanmanız gerekir. Aşağıdaki adımları uygulayarak sadece 1 dakika içerisinde bu işlemi tamamlayabilirsiniz:

1: FTP veya cPanel yardımıyla sitenizin dosyalarını açın.

2: Daha önceden bilgisayarınızda oluşturduğunuz ads dosyasını websitenizin ana klasörüne yükleyin.

3: İşte bukadar! Tüm işlemleri tamamladıktan sonra https://www.site-adi.com/ads.txt adresine giriş yapın.

4: Eğer bu adreste görünen bilgiler ile sizin oluşturduğunuz dosyalardaki bilgiler eşleşiyorsa, işleminiz tamam demektir.

Son Olarak

Bu yazımda reklam ağlarının çok önemsediği ads dosyasını WordPress sitelerinize nasıl ekleyebileceğinizi anlattım. Sizlerde reklam gelirleriniz ve güvenilirliğinizin etkilenmemesi için bu dosyayı websitenize yüklemek isteyebilirsiniz. Eğer WordPress websitelerinize ads dosyasını eklemekte sorun yaşıyorsanız, bu yazının altına yorum atarak bize ulaşabilirsiniz. Sizlere seve seve yardımcı olacağımızdan şüpheniz olmasın. Bunun yanında, WordPress ile alakalı diğer yararlı yazılarımızı takip etmek ve yeniliklerden haberdar olmak için bizi Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın!

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x