WordPress Alternatifi 4 Platform – Neden Uzak Durmalısınız?

Hiç başka bir CMS platformunu kullanmayı düşündünüz mü? Şuanda kullandığınız platform gerçekten en iyisi mi? Sanal dünyada CMS’ler bizim online ağzımız, dilimiz konumundadır ve bu soruları kendinize sormalısınız.

CMS (Content Management System) platformları sayesinde yazılarımızı, resimlerimizi ve aklınıza gelebilecek her türlü içeriği insanlarla paylaşırız. CMS denilince de WordPress’ten bahsetmemek olmaz. WordPress şuanda 560 milyon websitesini bünyesinde barındırıyor ve bu markette lider durumda. Kolay kullanımı ve pek çok özelliği ile uzun sürede liderlik koltuğunu bırakacak gibi görünmüyor.

Fakat son zamanlarda çeşitli WordPress alternatifi CMS’lerde gelişmeye ve popüler hale gelmeye başladı. Hem yenilikleri takip edebilmek, hemde karşılaştırma yapabilmek adına bu platformları da tanımak gerektiğini düşünüyorum.  Bu yazımda hem bu WordPress alternatifi platformları inceleyeceğim, hem de neden WordPress’te kalmanız gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

Joomla

WordPress Alternatifi CMS Platformları

Joomla piyayasaya WordPress’ten hemen sonra giriş yaptı. Gelişimi ve kazandığı kitle kayda değer olsa bile, piyasada çok olağanüstü bir etki bırakmadı. Joomla eklentilerinin fiyatları neredeyse WordPress’inkilerle aynı. Joomla, WordPress ile karşılaştırıldığında biraz daha teknoloji meraklısı gibi duruyor. Bu yüzden de kullanımı WordPress’e göre daha zor. Bu CMS platformunu daha çok profesyoneller kullanabiliyor. Bu yüzden eğer blogging, hosting ve temel kodlama gibi bilgilerine aşina değilseniz, WordPress ile bir website kurmanız daha doğru bir seçim.

Joomla, profesyonel web geliştiricileri tarafından ise oldukça kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Hatırı sayılır miktarda geliştirici Joomla ile websiteleri oluşturmayı seviyor. Bunun en büyük sebebi ise kodlamanın ve teknolojinin bu CMS’de daha fazla kullanılması. Fakat, asıl sorun websitesini oluşturduktan sonra başlıyor. Fazla bilgisi olmayan bir müşteriye Joomla yönetim panelini öğretmek bile oldukça büyük bir dert.

WordPress eklenti dizininin zenginliğini diğer CMS’lerde bulmak mümkün değil. Joomla’da ise eklenti seçenekleri oldukça kısıtlı. Burada da WordPress öne çıkıyor. Joomla temalarının sayısı da WordPress’inkilerden az. Fakat güzel temalar bulabiliyorsunuz.

Fiyatları konuşacak olursak, hemen her CMS açık kaynak kodludur. Kullanıcılar genellikle premium tema ve eklentilere para öderler. Fakat, Jooma her güncelleme yaptığında yeni bir özellikle geliyor. Her zaman olmasa da, bazen bir özelliği sitenize ekleyebilmek için para harcamanız gerekebiliyor.

Drupal

WordPress Alternatifi CMS Platformları

Drupal, internette uzun süredir kullanılan bir WordPress alternatifidir. Fakat hiç bir zaman WordPress kadar gelişememiş ve bunun yanında kullanıcı sayısıda bir yerden sonra azalmaya başlamıştır. Bu CMS yüksek performans isteyenler için doğru bir seçenek olarak gözükse de, kurulumu ve kullanımı WordPress ve Joomla’ya göre çok daha zordur.

Bu yüzden Drupal normal websiteler ve bloglar için pek tercih edilmemektedir. Daha büyük, daha interaktif ve çok ama çok fazla içerik yer alan websitelerinde Drupal kullanmayı düşünebilirsiniz. Zor kullanımının ve kompleks yapısının yanında, Drupal’in son teknolojilere adaptasyonu da sağlıklı bir şekilde sağlanamamaktadır.

Drupal temalarına göz atacak olursak, durum içler acısı. Diğer CMS’ler binlerce tema seçeneğine sahipken, Drupal 600 civarı tema seçeneğine sahiptir. Bunun yanında 3. parti araçlar ile çalışmak istiyorsanız, Drupal yine yanlış bir seçenek olacaktır. Bu tarz araçlar Drupal platformunu çok yavaşlatıyor ve hızlı websitelerine sahip olmak ziyaretçi etkileşimi ve arama motorları için çok önemli.

Squarespace

WordPress Alternatifi CMS Platformları

Squarespace taşı-ve-bırak sistemini kullanarak websiteleri yapmanızı sağlar. Bu WordPress alternatifi ile hiç bir kodlama bilmeden de websitelerinizi hazırlayabilirsiniz. Fakat WordPress’te yer alan font değişikliği, renkler, bloklar, arkaplan, header ayarları gibi pek çok düzenlemeyi bu CMS’de bulamayabilirsiniz. Malesef sınırlı sayıda düzenlemeyi yapmanız izin veriyor.

Eklenti konusunda ise, Squarespace oldukça zayıf durumda. WordPress’teki gibi SEO eklentilerini, Cache eklentilerini ve daha pek çok buna benzer eklentiyi bu CMS’de bulamıyorsunuz. WordPress diğer CMS’lerde olduğu gibi, SquareSpace ile karşılaştırıldığında da esnekliği ve bol fonksiyonlu eklentileri ile öne çıkıyor.

Bunun yanında, WordPress çeşitli güncellemeler yaparak size en son teknolojiyi sağlıyor. SquareSpace ise bu güncellemelere sahip değil ve hackerlar tarafından çok seviliyor. Durum böyle olunca da, WordPress alternatifi olan bu platformu kullanmak, pekte akıllıca görünmüyor.

Wix

WordPress Alternatifi CMS Platformları

Wix oldukça kolay ve hızlı bir şekilde websitelerinizi hazırlamanızı sağlayan bir servistir. Wix’in son yıllarda popüler olmasının en büyük sebebide kolay kullanımıdır. Fakat bir ödeme yapmadan Wix kullandığınızda, websitenizde reklamlar yer alıyor ve bu oldukça can sıkıcı. Diğer CMS’lerde olduğu gibi tamamen bedava olduğunu söyleyemiyoruz.

Ayrıca Wix çok esnek bir yapıya sahip değil. Öncelikle bu CMS’yi kullandığınızda, kaynak kodları görüntüleyemediğinizi bilmelisiniz. Bu sınırlama, backend kodlama yapmanızı imkansız hale getiriyor. Eğer çok fazla kodlama ile işiniz yoksa ve sadece basit bir website hazırlamak istiyorsanız bile, Wix yine karşınıza pek çok sınırlama getiriyor. Kısacası, Wix size ne verirse, onunla yetinmek zorundasınız. Verdiği özellikler ise bana kalırsa oldukça yetersiz.

Bu CMS’nin tek güzel yanı ise acemiler için oldukça kolay olması. Bedavaya kuracağınız bir blog veya portfolya sayfasını Wix ile kurabilirsiniz. Eğer kendi domaininizi istiyorsanız, bunun için para ödemek zorunda olduğunuzu hatırlatmak isterim.

Bana Güvenin! WordPress’i Asla Bırakmayın

İçerik Yönetimi Sistemleri şuan oldukça popüler ve büyümeye devam ediyor. WordPress’i ve diğer alternatifleri incelediğimizde ise bu piyasanın ağababasının WordPress olduğunu ve uzun bir sürede değişmeyeceğini görebiliyoruz.

Esnekliği, bedava tema seçenekleri, bedava eklenti fazlalığı, SEO dostu olması ve diğer pek çok özelliği ile WordPress bu yarışta oldukça önde. Bunun yanında yüzlerce geliştiriciden destek alabileceğiniz topluluğu, ucuz premium ürün fiyatları, her tür websitesini kurabiliyor olmakta WordPress’in alternatiflerini “malesef” saf dışı bırakıyor. Malesef diyorum, çünkü nekadar çok rakip bu piyasada söz sahibi olursa, WordPress’te bir okadar gelişecektir.

Kısacası, WordPress günümüzün en değerli, en gelişmiş ve en çok kullanılan içerik yönetimi sistemidir. Yukarıdaki incelemeleri de gözden geçirerek karar vermek size kalmış. Hiç bir zaman başka platformları kullanmayın demiyorum. Fakat, anlattıklarımdan yola çıkarak vaktinizden tasarruf edebileceğiniz gibi, daha iyi websiteleri kurabilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilir misiniz ? Sosyal medyanın ulaşım kolaylığı sayesinde son yazılarımızı, sizler için hazırladığımız fırsatları ve en güncel WordPress haberlerini kolayca takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x