WordPress Bileşenlerini Kontrol Edin| Her Sayfada Farklı Düzen

Eğer WordPress sitelerinizde birden fazla görünüm sunmak istiyorsanız, işe her sayfada farklı WordPress bileşenleri gösterek başlayabilirsiniz. Bileşenlerin ne olduğunu kısaca açıklayacak olursak, genellikle sayfalarımızın sidebar bölümlerinde gösterdiğimiz içeriğe yardımcı araçlardır.

En çok kullanılan WordPress bileşenlerine ise Google Reklamları, Popüler Yazılar, Sosyal Medya Butonları ve Tweet akışlarını örnek gösterebiliriz.

WordPress bileşenlerini sitemizin sidebar ve footer bölümlerine yönetim panelinde bulunan Görünüm > Bileşenler sayfasından kolaylıkla ekleyebiliriz. Peki her sayfada farklı bileşenler göstermek istersen ne yapacağız?

Bu işlemi nasıl yapacağınızdan bahsetmeden önce, neden farklı sayfalarda farklı bileşenler kullanmak isteyebileceğinize değinmek istiyorum:

1— Örneğin blogunuzun sayfalarında reklam göstermek istemiyor, tam tersi yazılarınızda ise reklam bileşenlerini kullanmak istiyor olabilirsiniz.

2— Yada sidebarınıza eklediğiniz bir bileşen sayesinde “WordPress Dersleri” kategorisinde bulunan yazıları paylaşıyor olabilirsiniz. Ama bir ziyaretçiniz WordPress Dersleri kategorisine giriş yaptığında bu bileşenin sidebarınızda bulunmasının hiç bir manası yoktur.

Yukarıda bahsettiğim örneklere benzer pek çok sebepten dolayı sitenizin her bölümünde farklı bileşen modüllerini sergilemek isteyebilirsiniz.

Pek çok popüler WordPress teması, bileşen kontrolünüde önemseyen çeşitli ayarlar ile gelir. Astra, Divi ve StudioPress gibi temalarda sayfalarınıza ve yazılarınıza farklı WordPress bileşenleri eklemenizi sağlayan ayarlar mevcuttur. Fakat sizin temanızda bu tarz bir özellik yoksa, bu işlemi yine çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Eğer WordPress bileşenlerini mobil cihazlarda nasıl gizleyebileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu yazımda, website bileşenleriniz ile her sayfada nasıl farklı görünümler oluşturabileceğinizi anlatacağım. Adımları izleyerek aşağıdaki düzenlemeleri sayfalarınızda ve yazılarınızda nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz:

  • Bileşenleri sadece anasayfada göstermek
  • Bileşenleri sadece bir kategoride göstermek
  • Bileşenleri anasayfanızda gizlemek
  • Bileşenleri sadece bir sayfada göstermek
  • Bileşenleri sadece bir blog yazısında göstermek

The Widget Options Eklentisi

wordpress bileşenlerini kontrol etmek

Bileşen kontrolünü elinize almak için Widget Options eklentisini kullanmanızı öneriyorum. Bu eklenti sitenizde yer alan her bir bileşeni, istediğiniz sayfalarda gizlemenizi-göstermenizi sağlıyor. Oldukça gelişmiş bir eklenti olmasına rağmen, kullanımı da bir okadar kolay.

Yukarıda bahsettiğim tüm düzenlemeleri bu eklenti ile yapabiliyoruz. Bu yazımın devamında da bu eklentiyi kullanarak WordPress bileşenlerini her sayfada farklı bir şekilde göstermenizin yollarını anlatacağım.

NOT: Aşağıdaki adımları yapabilmeniz için öncelikle Widget Options eklentisini sitenize yükleyin. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız, Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir Bileşeni Sadece Anasayfada Göstermek

wordpress bileşenlerini kontrol etmek

Diyelim ki “Son Yazılar” bileşenini sadece anasayfanızda göstermek istiyorsunuz.

Adım 1: Bunu yapabilmek için öncelikle bu bileşeni sidebarınıza ekleyin. Bileşeni eklediğinizde açılan ayarlar menüsünde Widget Options eklentisinin ayarlarını da göreceksiniz.

Adım 2: Bu eklentiyi kullanmak aslında çok olay. Eklentinin sadece 2 ana ayarı bulunuyor. Bunların ilki “İşaretli Sayfaları Gizlemek”, ikincisi ise “İşaretli Sayfaları Göstermek”. Biz burada “Göster” seçeneğini kullanacağız.

Adım 3: “Show on checket pages” yani işaretli sayfalarda göster seçeneğini tıkladıktan sonra tek yapmanız gereken Anasayfanızı seçili hale getirmek.

Bileşen ayarınızı yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yaptığınızda, bu bileşen sadece anasayfanızda görünecektir.

Bir Bileşeni Sadece İstediğiniz Kategorilerde Göstermek

Sitenizin kategorilerinde görünecek bileşenleri ayarlamakta çok olay.

Adım 1: Bileşeninizi ekledikten sonra “Göster” seçeneğine tıklayın, daha sonrasında ise “Taxonomies” sekmesine girin. Burada sitenzide bulunan etiketlerin ve kategorilerin listesini göreceksiniz.

Adım 2: Burada istediğiniz kategorileri seçili hale getirdikten sonra işleminizi kaydetmeyi unutmayın.

Yukarıdaki resimde sayfamda iki kategoriyi seçerek, bileşenimi kontrol ettim. Sizde istediğiniz bileşenleri özgürce kontrol edebilir, hangi WordPress bileşeninin hangi kategoride yayınlanacağını seçebilirsiniz.

Anasayfada Bir WordPress Bileşenini Gizlemek

Widget Options eklentisini kullanarak bileşenlerinizi gösterme seçeneklerini düzenleyebileceğinizden bahsettim. Şimdiki örneğimde ise bir bileşeni sitenizin anasayfasından nasıl gizleyebileceğinize bakalım.

Adım 1: Bileşeninizi ekledikten sonra ayarlar bölümünde “Hide on checked pages” yani “Seçili sayfaları gizle” seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Hangi sayfalarda gizlenmesini istiyorsanız seçim yapın. Bu örnekte anasayfada gizliyoruz.

Yukarıdaki resimde bu işlemi nasıl yaptığımı inceleyebilirsiniz.

Belirli Bir Sayfada Bileşen Göstermek

wordpress bileşenlerini kontrol etmek

Şimdiye kadar yapmanız gerekenleri anladığınızdan eminim. Fakat yinede bir sayfada bileşenleri göstermeyi ve gizlemeyi de burada anlatmamın yararlı olacağını düşünüyorum.

Aşağıdaki görselde, ne yaptığıma göz atabilirsiniz.

Son Olarak

Bu yazımda Widget Options eklentisini kullanarak, WordPress sitelerinizdeki bileşenleri nasıl kontrol edebileceğinizden bahsettim.

Bu eklenti sadece bileşenleri gizlemekle kalmıyor, bunun yanında ziyaretçilerinizin sitenize giriş yaptığı cihaza göre de seçenekler sunabiliyor. Mobil cihazlarda isteğinize göre bileşenlerinizi kısıtlarken, masaüstü cihazlarda daha fazla bileşen sunmanızı sağlıyor.

Umarım bu yazım sidebar bileşenlerini kontrol etmek isteyen okurlarım için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x