WordPress Captcha Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress sitelerimizin güvenliği çok önemlidir. Bir hack saldırısına maruz kaldığımızda site içeriklerimizin zarar görmesini istemeyiz. Hackerların sitelere saldırırken kullandığı yöntemlerden biriside spam botlardır. Bu botlar yüzünden sitenize yüzlerce spam yorum gelebileceği gibi, iletişim formlarınız ve üyelik oluşturma formlarında da botların mesajları ve kayıtlarıyla uğraşabilirsiniz.

Şanslıyız ki, sitelerimizde WordPress Captcha ekleme işlemi ile bu spam botların saldırılarından kurtulabiliyoruz. Captcha (Completely Automated Turing test to tell Computers and Humans Apart) kurulumu sayesinde sitelerimizde bir bot ile insanın yapabileceği şeyleri ayırabiliriz.

Bu yazımda Captcha’nın ne olduğunu ve sitelerimizde bu teknolojiyi kullanarak neleri başarabileceğimizden bahsedeceğim. Daha sonrasında ise WordPress Captcha ekleme işlemini nasıl yapabileceğinizi hep birlikte inceleyeceğiz.

CAPTCHA’yı Yakından Tanıyalım

CAPTCHA’ları pek çok kez online ortamlarda gördüğünüzden eminim. Çeşitli şekillerde ayarlanabilen CAPTCHA formlarını bir yazı şeklinde görebileceğiniz gibi, bir resimdeki nesneleri seçerkende kullanabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafı gördüğünüzde, örnek bir Captcha sorgulamasını görebilirsiniz:

WordPress Captcha Ekleme

Her insan, hangi tür Captcha sorgulaması ile karşılaşırsa karşılaşsın, bu işlemi kolayca tamamlayabilir. Fakat, günümüzde en gelişmiş botlar bile kelimeleri ve resimleri ayırt eden özellikleri tanımlayamaz. Yani botlar Captcha testlerini tamamlayamadığı için, sitelerinizin çeşitli özelliklerini kullanmalarını engelleyebilirsiniz.

Sitelerinize gelen botlar yorumlar bölümünde spam yapabilir. Bunun yanında iletişim formlarınızı, login formlarınızı da çeşitli spamler altında bırakabilir. Bu durum hem site güvenliğinizi olumsuz etkiler, hemde sitenizin güvenilirliğini ziyaretçilerinizin gözünde düşürebilir.

Hack botlarının sitenizde açtığı zararlar bunlarla sınırlı değil. Yorumlar bölümünüzde oluşacak binlerce spam yorum, sitenizin SEO puanını da olumsuz yönde etkileyebilir. Kötü sitelere çıkan linkler, malware içeren sitelere giden bağlantılar arama motorlarındaki değerinizin düşmesiyle sonuçlanacaktır.

Bunun yanında ziyaretçilerinizin bu spam yorumlarda yer alan linklere tıklaması da bir kabus senaryosuna dönüşebilir. Kötü amaçlı sitelere giden linklere sizin siteniz üzerinden ulaşmaları, tüm site güvenirliğinizi yerle bir edebilir.

Google CAPTCHA Nedir?

Google CAPTCHA özelliği sitenize pek çok yarar sağlayan, spam botların saldırılarını engelleyen bir koruma sistemidir. Fakat, bu özelliğin bazı dezavantajları da yok değil. Örneğin, Captcha kullanmak kullanıcı deneyimini azaltan bir şeydir. Anında sitenize yorum yapmak isteyen bir ziyaretçinize CAPTCHA testini uygulatarak, onların zamanından çalmış olursunuz. Buda site ziyaretçileri açısından hoş bir durum değildir.

Fakat, gelişmiş ve bol seçenekleri ile Google Captcha özelliğini kullanıcı dostu bir şekilde ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

CAPTCHA Google tarafından uygulanan bir güvenlik özelliğidir. Çeşitli varyasyonları olan bu özelliği ziyaretçilerinize 3 farklı şekilde gösterebilirsiniz. “Ben Robot Değilim” şeklinde olan Captcha formları en kolay kullanılan ve ziyaretçileri en az yoran türdür. Bunun yanında “Resim Eşleştirme” ve “Gizli Captcha” türlerini de kullanmayı seçebilirsiniz.

Sitelerinizdeki belirli alanlara Captcha eklerken 3 adım uygulanır. Oldukça basit bir şekilde, sadece 5 dakika içerisinde WordPress Captcha ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Adım 1: WordPress Captcha Eklentisini Yükleme

WordPress Captcha ekleme işlemini en kolay yoldan, bir eklenti yardımıyla yapabilirsiniz. WordPress eklenti dizininde site güvenliğinizi arttıran pek çok seçenek mevcuttur ve Captcha eklentileri de bunlar arasındadır.

Captcha eklentinizi seçerken, eklentinizde çeşitli özelliklerin olması gerektiğini bilmelisiniz.

Öncelikle kullanacağınız eklentinin, sizin istediğiniz CAPTCHA türünü desteklediğinden emin olmalısınız. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Google reCAPTCHA kullanıcı dostu bir türdür ve ziyaretçilerinizi bir kod çözmeleri veya resimleri ayırmaları gibi işlemlerle uğraştırmazsınız.

Bunun yanında eklentinizin CAPTCHA özelliğini sitenizin hangi alanlarında yayınlayabileceğini de bilmelisiniz. Yorum bölümleri, üye giriş bölümleri ve iletişim formları Captcha’nın en çok kullanıldığı alanlardır.

WordPress eklenti dizininde bulunan Captcha eklentilerinde 3 farklı eklenti öne çıkıyor. Bu eklentiler arasında seçim yapmak veya başka bir eklenti kullanmak tamamen sizin seçiminiz:

  1. Google Captcha (reCaptcha) by BestWebSoft
  2. Advanced NoCaptcha & Invisible Captcha
  3. Login NoCaptcha

Bu üç eklenti hemen her isteğinizi yerine getirecek, oldukça düşük boyutlu eklentilerdir. Fakat ilk sırada yer alan ve BestWebSoft firması tarafından geliştirilmiş Google Captcha (reCaptcha) eklentisi seçebileceğiniz en uygun eklenti gibi duruyor. 200,000’den fazla insanın aktif olarak kullandığı bu eklenti sürekli güncelleme aldığı için, sitelerinizde zamanla sorunlar çıkmasınında önüne geçiyor.

Adım 2: Google reCaptcha Oluşturun ve Sitenize Ekleyin

Yukarıda bahsettiğim eklentilerden birisini sitenize yükledikten sonra, Google ReCaptcha hesabınızı oluşturmanız gerekiyor (Biz bu yazımda Google Captcha eklentisini kullanacağız). Hesap oluşturabilmek ve sitenize eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Google Captcha hesabı oluşturabilmek için öncelikle bu linke tıklayın ve karşınıza çıkan formu doldurun:

WordPress Captcha Ekleme

2. Bu formu doldururken versiyon 2 veya versiyon 3 türünü seçebilir, bunun yanında CAPTCHA türünüzü de belirleyebilirsiniz. Yazı ile olan CAPTCHA, en iyi kullanıcı deneyimini yaşatacaktır. Fakat siz istiyorsanız görünmez veya resimli CAPTCHA türlerini de seçebilirsiniz.

3. Tüm form bilgilerini doldurduktan sonra ‘GÖNDER’ butonuna basın. Bir sonraki ekranda Site Anahtarı ve Gizli Kodunuzu alacaksınız:

WordPress Captcha Ekleme

4. Gizli kodunuzu ve site anahtarınızı aldıktan sonra, bu şifreleri yüklediğiniz eklentiye girmeniz gerekiyor:

WordPress Captcha Ekleme

5. Tüm bilgileri girdikten sonra değişiklikleri kaydetmeyi de unutmayın.

Adım 3: Eklenti Ayarları

Daha önceden de bahsettiğim gibi, CAPTCHA korumasını sitenizin farklı yerlerinde yayınlayabilirsiniz. Eklentinize gizli kodunuzu ve anahtarı girdikten sonra ayarlamarı yapmaya başlayabiliriz.

Google CAPTCHA eklentisinde çeşitli seçenekler mevcuttur. Buradaki seçenekleri işaretleyerek reCAPTCHA özelliğini hangi alanlarda kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz:

WordPress Captcha Ekleme

Eğer bu özelliği hangi alanlarda kullanacağınıza karar veremediyseniz, en çok kullanılan alanları aşağıda inceyelebilirsiniz:

  • WordPress admin giriş sayfası
  • WooCommerce giriş sa yfası
  • Üyeli kayıt olma sayfası
  • Şifremi Unuttum sayfası
  • İletişim Formları
  • Yorumlar

Bu alanların dışında, sitenizde eğer çeşitli abonelik formları veya anketler varsa, Google Captcha’yı buralarada ekleyebilirsiniz. Kullandığımız eklentide bu alanlar içinde seçenekler bulunuyor.

Giriş Sayfasına WordPress Captcha Ekleme

WordPress giriş sayfanız en fazla spam bot saldırılarına maruz kalan alandır.

Bu alana Google Captcha eklentisi ile bir CAPTCHA doğrulaması eklemek için yönetim panelinizde Google Captcha > Settings > General > Enable ReCAPTCHA sekmesine giriş yapmalısınız.

Burada yer alan işaret kutularında “Login Form” ayarını açık duruma getirebilirsiniz. Bunun yanında kayıt olma sayfalarına, şifremi unuttum sayfasına ve yorumlarınıza da burdaki ayarlar sayesinde CAPTCHA ekleyebilirsiniz:

WordPress Captcha Ekleme

Eklentinin yine aynı bölümünde sarı boyali bir alan daha göreceksiniz. Bu alanda daha özel alanlara CAPTCHA ayarlaması yapabilirsiniz. WooCommerce sayfalarına, iletişim formlarınıza ve hatta BuddyPress formlarına bile bu özelliği ekleyebilirsiniz:

WordPress Captcha Ekleme

Son Olarak

Bu yazımda WordPress Captcha ekleme işlemini nasıl yapabileceğinizi adım adım anlattım. Umarım sitelerinizdeki güvenliği arttırmanın yollarından birisi olan Google Captcha özelliğini sitelerinize eklerken sorun yaşamazsınız. Eğer bu işlemleri yaparken aklınıza takılan yerler olursa veya yapamadığınız bölümler olursa bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak ise, sizlerin Captcha güvenliği hakkındaki görüşlerinizi ve kullandığınız WordPress Captcha eklentilerini bizimle paylaşabilir misiniz?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x