WordPress Child Tema Kullanımı | (Kapsamlı Rehber)

Hemen her WordPress kullanıcısı, sitelerinde daha sonra kaybetmek istemeyecekleri değişiklikler yapar. Fakat, bu değişiklikler kullanmakta oldukları tema veya eklentiler güncelleme aldığında kaybolur. WordPress child tema kullanımı tamda burda devreye girer.

Sitenize manuel olarak ekleyeceğiniz Google kodları, özel CSS düzenlemeleri veya functions.php dosyasına eklenen yeni özellikler bu değişikliklere örnek olarak gösterilebilir. Eğer bu değişiklikleri korumak istiyorsanız, yani her güncellemeden sonra bu değişiklikleri birdaha yapmak zorunda kalmak istemiyorsanız WordPress child tema kullanımını öğrenmeniz gerekir.

Child temalar yada pek çok Türk webmasterın söylediği şekilde “alt temalar” sitelerinizde değişiklikler yaparken, bu değişikliklerin tema dosyalarınızın üzerine yazılmasını sağlar. Eğer WordPress child temaların ne olduğunu bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız, “WordPress Child Tema Nedir?” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bahsettiğim yazıda alt temaların ne olduğunu, neden kullanılması gerektiğini, ne işe yaradığını ve avantajları-dezavantajlarını öğrenebilirsiniz.

Bu yazımda ise WordPress tabanlı bloglarınızda ve websitelerinizde child temaları nasıl kuracağınızdan ve nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim. Aşağıda bu konuya ait kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını bulacağınızı ümit ediyorum. Bunun yanında, eğer yazımda bulamadığınız bir soruya cevap arıyorsanız, bize yorum atarak ulaşabilirsiniz.

WordPress Child Tema Nasıl Oluşturulur?

WordPress sitelerde basit bir child tema hazırlarken iki adet dosya oluştururuz: stil dosyası ve fonksyion dosyası. Gelin her ikisinede bir göz atalım.

Stil Dosyası (CSS)

Dosyanızı oluşturmadan önce, temanızın bütünlüğünü sağlayacak bir klasör oluşturmanız gerekir. Bu klasörü website dizininizde wp-content/themes bölümüne yükleyeceğiz.

Yeni bir child tema klasörü oluşturduktan sonra, bu klasörün içerisinde syle.css adında bir dosya oluşturun. Daha sonrasında ise aşağıdaki kodu bu dosyanın içerisine yapıştırın:

NOT: Aşağıdaki child tema örneğinde yer alan tüm satırların açıklamasını daha sonra öğreneceksiniz. Bu kod örnek bir child teması için hazırlanmıştır.

/*
Theme Name: Webtisyen Child Tema
Theme URI: https://www.webonya.com
Description: Webtisyen sitesinin child temasidir.
Author: Kurucu Adi
Textdomain: webtisyen
Author URI: https://www.webonya.com/
Template: twentynineteen
Version: 1.0
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: https://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
*/

Yukarıdaki örnek kod, sitenizde herhangi bir fonksiyon sağlamaz. Bu, WordPress platformunuza hangi temayı kullandığınızı belirten bir yazıdır. Her WordPress ana temasında ve child temasında bu yazı yer alır. Aksi takdirde, temanızı sitenize yükleyemezsiniz.

Gelelim yukarıdaki kodda yer alan satırların anlamlarına:

 • Theme Name: Temanızın adı
 • Theme URI: İnsanların temanızın dökümanlarını ve dosyalarını bulabileceği adres
 • Description: Temanızın açıklaması
 • Author: Tema yapımcısının adı
 • Textdomain: Buraya bir kısa ad ekleyin. Burada yazdığınız kısa adı başka fonksiyonlarda da kullanabileceksiniz.
 • Author URI: Tema yapımcısının websitesi
 • Template: Burada “parent” yada “ana” WordPress temanızın sitenizde hangi klasörde olduğunu belirtiyorsunuz. Bu dosyanın ismini doğru yazmazsanız, child temanız çalışmaz.
 • Version: Versiyon numarası
 • License: Temanın lisansı
 • License URI: Lisans hakkında bilgi içeren sayfa

Child tema stil dosyanıza eklediğiniz bu kodlardaki en önemli satır “Template:” satırıdır. Bu satırı doğru yazmadan child temanızı çalıştıramazsınız. Bu satır sadece child temalarda yer alır. Parent temalarda bu satır bulunmaz.

Bu satırları kendiniz için düzenledikten sonra kaydedin. “Template:” kısmına hangi temayı kullanıyorsanız, onun dosya adını eklemeyi unutmayın.

Tüm işlemlerden sonra yönetim panelinizde tema detaylarını incelerseniz, aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza çıkacaktır:

WordPress child tema kullanımı

Yukarıdaki görüntü çok güzel görünmüyor. Çünkü bir tema fotoğrafı eklemedik. Tema fotoğrafları, insanlara tema hakkında bilgi verir. Eğer sizde child temanıza bir fotoğraf eklemek istiyorsanız, ana temanızın içinde yer alan screenshot.png dosyasını alt temanıza ekleyebilirsiniz. Yada kendinize ait bir tema fotoğrafını da yine aynı isimde “screenshot.png” şeklinde oluşturabilirsiniz. Aşağıda oluşturduğumuz child temanın bir fotoğraf eklenmiş halini görebilirsiniz:

WordPress child tema kullanımı

Tüm temalarınızı incelerken ise aşağıdaki gibi yeni oluşturduğunuz child temayı göreceksiniz:

WordPress child tema kullanımı

Stil dosyanızdaki düzenlemeleri tamamladığımıza göre, şimdi functions.php dosyasını ve WordPress child tema kullanımındaki rolünü inceleyelim.

Fonksiyon Dosyası

Child tema oluştururken yapacağımız bir sonraki şey ise temamıza functions.php dosyası eklemektir. Bu dosya sayesinde “ana temanızdaki” stil dosyasında bulunan tüm bilgileri kullanabilirsiniz. Eğer bu dosyayı child temanıza eklemezseniz siteniz aşağıdaki gibi görünecektir:

WordPress child tema kullanımı

Güzel görünmüyor değil mi? Ozaman bu dosyayı kullanarak sitemizi olması gerektiği gibi gösterelim.

Öncelikle child tema klasörünüzde yeni bir dosya oluşturun ve adını functions.php şeklinde belirleyin. Daha sonrasında ise aşağıdaki kodu bu dosyaya ekleyin:

<?php
/* enqueue script for parent theme stylesheeet */
function childtheme_parent_styles() {

// enqueue style
wp_enqueue_style( 'parent', get_template_directory_uri().'/style.css' );
}
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'childtheme_parent_styles');

ÖNEMLİ: Bu kodu kullanmak yerine, alternatif olarak ana temanızda bulunan functions.php dosyasını birebir şekilde kopyalayarakta kullanabilirsiniz.

WordPress Child Tema Nasıl Etkinleştirilir?

Child temanızı yukarıdaki kurallara uyarak hazırladıktan sonra, bu temayı aktive etmeniz gerekir. Bu temayı aktifleştirirken sitenizin bozulup bozulmayacağı konusunda endişe ediyorsanız, korkmayın. Hazırladığımız child temada sadece yapacağınız değişiklikler görünecektir. Bunun dışındaki herşey ana temanızdakiyle aynı olacaktır.

Child temanızı yüklemek için FTP veya cPanel yoluyla tema klasörünüzü wp-content/themes klasörüne yüklemeniz gerekir. Bir diğer alternatif olarak tema klasörünüzü bir .zip dosyası haline getirip, yönetim panelinden de yükleyebilirsiniz.

Daha sonrasında ise WordPress yönetim panelinizde Görünüm > Temalar yolunu izleyip, temanızı etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Child Tema Nasıl Düzenlenir?

Artık bir child temaya sahipsiniz. Şimdi bu child temada nasıl düzenlemeler yapabileceğinize göz atalım. Aşağıda tema stilinizi değiştirmeyi, yeni fonksyionlar eklemeyi ve temanızdan herhangi bir dosyayı child temanıza nasıl ekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tema Dosyaları Child Temaya Nasıl Eklenir?

WordPress’in tema dosyalarınızı bir hiyerarşiye göre görüntüleyeceğini anlatmıştım. Yani child temanızda ve ana temanızda bulunan iki aynı isimli dosyada, öncelikle “child temanızdaki” değişiklikler dikkate alınır.

Eğer sitenizdeki herhangi bir dosya üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız, bu dosyayı child temanıza da ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında child temadaki dosyada yapacağınız her değişiklik, sitenizin çalışma düzenine ve stiline de yansıyacaktır.

Örneğin sitenizde yer alan page.php dosyasını child temanıza eklemek için, bu dosyayı ana temadan kopyalamanız ve child temanıza yapıştırmanız gerekir. Daha sonrasında page.php dosyasına ekleyeceğiniz yeni fonksiyonlar, sitenizde görünmeye başlar.

Unutmadan söyleyeyim, değişiklik yapacağınız dosyaları taşıma işlemi yapmamanızı öneririm. Bu şekilde herhangi bir hata durumunda ana temada bulunan orjinal dosyayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sitelerinizde düzenleme yaparken ve yeni şeyler öğrenirken en iyi yedekleme eklentilerini kullanarak, kendinizi garanti altına da alabilirsiniz.

Eğer site yedeklemenin önemini bilmiyorsanız, bu yazımı da inceleyebilirsiniz.

Child Temanızda Stil Değişiklikleri Yapabilirsiniz

Child temanıza yüklediğiniz style.css dosyası içerisinde sitenizle alakalı her türlü CSS değişikliğini yapabilirsiniz. Bu stil dosyası child temanızda bulunduğu için, ana temanızda bulunan stil dosyasındaki kuralların üstüne çıkar.

Çalışma prensibini anlatacak olursak, WordPress öncelikle ana temanızdaki CSS kurallarını çağırır, daha sonrasında ise child temanızda bulunan kuralları üstüne ekler. Eğer bir çakışma söz konusu ise, öncelikle alt temanızdaki kurallar geçerli olur.

Örneğin blogunuzdaki yazı başlıklarının görünümünü değiştirmek istediğinizi varsayalım. Aşağıda ana temanızda bulunan kodların bu şekilde olduğunu düşünelim:

h1 { color: #000; }

h2 { text-decoration: underline; }

Eğer h1 ve h2 etiketindeki bu kuralları değiştirmek istiyorsanız, child temanızda aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz:

h1 { color: #FF0000; }

h2 { text-decoration: none; }

Child temanızın hiyerarşisi daha üst seviyede olduğu için, artık sitelerinizde ikinci bölümde yazdığınız CSS kuralları geçerli olacaktır.

Child Tema Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Artık WordPress sitelerinizde alt temaları nasıl kullanabileceğinizi öğrendiniz. Peki oluşturduğunuz alt tema istediğiniz gibi çalışmıyorsa ne yapacaksınız? Aşağıda alt temalarınızın doğru çalışmasını engelleyen ve en sık karşılaşılan hatalara göz atabilirsiniz:

 1. Child temanızı yükledikten sonra etkinleştirmeyi unutmuş olabilirsiniz. Eğer hala ana temanız çalışıyorsa, yaptığınız değişiklikler görünmeyecektir.
 2. Ana temanızı, alt temanızda doğru bir şekilde tanımladığınızdan emin olun.
 3. Eğer ana temanızdan bir dosyayı child temanıza eklediyseniz, yaptığınız değişiklikleri kaydettiğinizden emin olun.
 4. functions.php dosyasında yapacağınız değişikliklerin temanızda sorunlar çıkarıp çıkarmadığını test edin.
 5. Sitenizin önemli dosyalarını child temanızda düzenlerken, önemli bağlayıcı kodların silinmediğinden emin olun.

WordPress Child Tema Kullanımında Yararlı İpuçları

Yazımın kısa bir özeti olarak, WordPress child tema kullanımındaki en önemli ipuçlarını sizlere tekrar yazmak istiyorum.

 • Eğer bir tema düzenlemek istiyorsanız, child tema kullanmanız akıllıca olur. Bu şekilde ana temaya gelen güncellemeler, düzenlemelerinizi etkilemez.
 • Tüm child temalarda stil dosyası ve fonksiyon dosyası olması gerekir.
 • WordPress her zaman tema hiyerarşisine önem gösterir. Aynı ada sahip iki dosyada, child temanızdaki değişiklikler önce yayınlanacaktır.

Son Olarak

Child temalar WordPress’in çok önemli bir özelliğidir. Ekstra fonksyionlar eklemek ve temanızın stilinde değişiklikler yapmak için bu temaları kullanabilirsiniz. Bende bu yazımda WordPress child tema kullanımını sizlerle paylaşmak istedim. Yukarıdaki tavsiyelere ve adımlara uyarak WordPress sitelerinizde kolaylıkla alt temalar oluşturabilirsiniz. Eğer WordPress child tema kullanımı hakkında kafanıza takılan yerler olursa, bu yazının altında bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğer bu yazımı yararlı bulduysanız bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızda sizler için pek çok yararlı bilgiyi paylaşıyor olacağız.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x