WordPress Child Tema Nedir?

WordPress child temaları blogunuzdaki işleri kolaylaştıran bir alt tema özelliğidir. Ana temanız ile çalışan bu alt temalar sayesinde blogunuzdaki düzenlemeleri çok daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Tabiki child temaların (alt tema) bize getirdiği avantajlar bukadarla sınırlı değil. Bu yazımda child temaların ne olduğunu, insanların neden kullandıklarını ve sizin ne zaman kullanmanız gerektiğini anlatacağım. Bu yazımı okuduktan sonra bir child tema kullanıp kullanmamanız gerektiğini daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

Eğer child temaların ne işe yaradığını biliyorsanız ve nasıl kullanılabileceğini merak ediyorsanız WordPress Child Tema Kullanımı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

WordPress Child Tema Nedir?

WordPress child temaları, işlevselliğini asıl temalardan alan bir WordPress temasıdır. Child temaları genellikle bir temayı güncelleştirme özelliğini kaybetmeden düzenleyebilmek için kullanılır.

Önceden WordPress temalarını tüm özel düzenlemeleri ve değişiklikleri kaybetmeden güncellemek epey zor bir işti. Hali hazırda kullandığımız bir temaya çok önemli bir güncelleme geldiğinde seçim yapmak zorunda kalabiliyorduk. Ya güncellemeleri yapıp, belkide günlerimizi harcadığımız özel düzenlemeleri kaybedecektik. Yada tam tersi. Bunun yanında sitelerimizi güncellemediğimizde çeşitli güvenlik açıklarınında oluşabileceğini bildiğimizden dolayı, anlayacağınız zor bir duruma düşüyorduk.

Daha sonraları WordPress topluluğu içerisinde bu problem çok fazla dile getirilir oldu ve karşımıza WordPress child teması özelliği çıktı. Child temaları sayesinde ana temamızda bulunan tüm işlevsellikleri – fonksiyonları kullanabiliyor ve aynı zamanda güncelleme yapacağımız zaman yaptığımız tüm özel düzenlemeler de sitemizle beraber kalıyor.

Eğer genel anlamda bakacak olursak her WordPress temasına bir child tema oluşturabiliyoruz. Fakat WordPress teması iyi bir ana tema özelliği taşıyamayabiliyor. Bir ana temada bulunması gereken özellikleri ve bu tarz durumları yazımın ilerleyen bölümlerinde inceleyeceğiz.

WordPress Child Temaları Neden Kullanılır?

wordpress child tema nedir

Geliştiriciler ve tasarımcılar child temaları işlerini hızlandırmak için kullanır. Sizde iyi bir ana tema kullanırsanız, alt temanız ile websitelerinizi oluşturma sürenizde önemli ölçüde kısalır. Kaliteli ana temalar onlarca fonksiyon ve düzenleme seçeneklerini size sunar. Bu sayede sitenizde yapmanız gereken özel düzenlemelerin ve yapılandırmaların sayısıda azalır.

Child temaları kullanarak, bir framework WordPress teması üzerinde çok fazla değişikliğe giderek adeta yeni bir tema oluşturabilirsiniz. Bunun yanında ana temanıza gelecek her güncellemenin getireceği özelliklerden de yararlanabilirsiniz. İşin asıl önemli kısmı da bu zaten. İşlevselliği ve onlarca özelliği kaybetmemek!

Günümüzde pek çok profesyonel blog sahibi Thesis, Genesis gibi framework seçeneklerini özelleştirerek kendilerine has tasarımlara sahip siteler oluşturuyor. Hatta bu frameworklere özel child tema pazarı bile mevcut. Bunun yanında istediğiniz herhangi bir WordPress temasına da child tema kurarak, kendinize özel bir websitesi düzenleyebilirsiniz.

WordPress child temaları oluşturmak aslında oldukça basittir. Yeni bir dosyada (child tema adı olabilir), yeni bir style.css dosyası oluşturmanız ve buraya ana temanızı tanımlamanız gerekiyor. Tüm yapmanız gereken bu. Bunun yanında functions.php dosyası oluşturarak, buraya da düzenlemeler yapabilirsiniz.

Ne Zaman WordPress Child Tema Kullanmalısınız?

wordpress child tema nedir

İhtiyaçlarınızı göz önüne alarak bir child tema kullanmaya karar verebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi pek çok geliştirici Genesis tarzı frameworkleri (ana tema) kullanarak müşterilerine ve kendilerine websiteleri tasarlar. Sizde kendinize özgü bir site tasarımı geliştirmek istiyorsanız, bir ana temanın özelliklerini kullanarak child temalar oluşturabilirsiniz.

Ben, child tema kullanmayı düşünen insanlara genellikle şu soruyu soruyorum; “Sitenizin CSS kodlarını değiştirecek misiniz? yada Functions.php dosyanızda değişikliklere gidecek misiniz?”. Eğer bu sorulara cevabınız hayırsa, bir child tema kullanmanız gerekmiyor. Temanızın size tanıdığı otomatik ayarları yaparak yolunuza devam edebilirsiniz. Fakat sitenizde renkleri, görünümleri, back-end özelliklerini değiştirmeyi planlıyorsanız, bir child tema kullanmanız yararlı olacaktır.

Ana Temanızı Seçerken Dikkat Edin

Bütün WordPress frameworkleri bir ana temadır. Fakat tüm ana temalar bir framework değildir. Herhangi bir WordPress temasında child tema kurabileceğinizi söylemiştik. Fakat bu temaları bir framework olarak kullanmanız çokta yararlı olmayabilir. Pek çok acemi WordPress kullanıcısı fonksiyonları yetersiz ana temaları kullanara child tema oluşturmaya çalışıyor. Fakat bu zaman kaybını ve yetersiz özellikte tema tasarımlarını beraberinde getiriyor.

Eğer bir child tema kullanırken çok fazla şeyi değiştiriyorsanız, bu durumu gözden geçirmenizde yarar vardır. Örneğin WordPress tema dizininde bedava olarak kullanılan Twenty Eleven temasını kullanarak bir child tema üretmeye karar verdiniz. Child temanızda style.css dosyasını ve functions.php dosyasını eklediniz. Burada çeşitli değişiklikler yaparken footer bölümünü de beğenmediniz ve footer.php dosyasınıda child temanıza eklediniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, Twenty Eleven temasını bir ana tema olarak kullanmamalısınız. Bunun yerine bir framework kullanarak kendinize özgü bir tema düzenleyebilir yada başka bir ana tema seçebilirsiniz.

Kısacası bir ana temanın güçlü özelliklerini kullanarak, kendinize özgü küçük dokunuşlar yapmak istiyorsanız, bir child tema kullanabilirsiniz.

Child Tema Kullanmanın Avantajları

Hayattaki hemen herşey gibi, child tema kullanmanında avantajları ve dezavantajları vardır. Önce alt temaların avantajlarına göz atalım.

1. Sorunsuz Şekilde Güncelleme Yapmak

Child temalar üzerinde yaptığınız değişiklikler, ana temalarınıza güncelleme yaptığınızda kaybolmaz. Örneğin pek çok WordPress kullanıcısı functions.php dosyasında php bellek limitlerini arttırıyor yada dizin taramasını ziyaretçilere kapatıyor. Eğer bir güncelleme yaparsanız, bu yaptığınız değişiklikler yokoluyor. Güncellemeler child temanızda değişiklik yapmadığı için, bu bir sorun olmaktan çıkıyor.

2. Genişlemeye Müsait

Child temalar gelişmiş özelliklere sahip ana temalar üzerine kurulur. Bu yüzden çok fazla kod yazmadan kendinize özgü yeni tasarımlar oluşturabilir, çeşitli fonksiyonları sitenize ekleyebilirsiniz.

3. Unuttuğunuz Yerlerin Önemi Yok

Eğer sıfırdan bir tema üretmek isterseniz, hiç bir eksik bırakmadan kodlama yapmanız gerekir. Eğer kodlamalarınızda unuttuğunuz bölümler, yanlış kodlamalar bulunursa temalarınızda istediğiniz performansı ve görünümü elde edemezsiniz. Fakat child temalarda yapacağınız değişiklikler, sadece odaklandığınız bölümleri içerir. Eksik bıraktığınız her bölümün bilgisi ana temanızdaki özelliklerden alınarak kullanılır.

Child Tema Kullanmanın Dezavantajları

WordPress alt temalarını kullanmanın en büyük dezavantajı, ana temanızın özelliklerini öğrenmek için epey vakit harcamanız gerekmesidir. Bir framework ile çalışırken, bu frameworkun özelliklerini, kod yapısını öğrenmeniz gerekir. Çünkü her frameworkun kendine özgü bir kodlama yapısı, fonksiyon özellikleri bulunur.

Bir diğer dezavantaj ise ana temanızın geliştiricisinin temayı güncellemeyi bırakması veya yaptığı değişikliklerle tüm child tema düzeninizi bozmasıdır. Bu tarz durumlarda, WordPress temaları GPL lisansına sahip olduğu için topluluk içinde bu projeyi devralan pek çok insan olacaktır. Fakat bu yinede bir risk faktörüdür. Günlerinizi harcayarak yaptığınız bir child temasını, sahipsiz bir ana tema ile yönetmeniz sizi zorlayabilir.

Son Olarak

Son olarak, herhangi bir WordPress temasına child tema oluşturabilirsiniz. Hatta bir child tema kullanma ihtiyacı bile duymayabilirsiniz. Bir child tema kullanmadan önce nekadar değişiklik yapacağınızı gözden geçirin. Eğer yapacağınız değişiklikler çok küçük şeylerse bunları ozel-style.css adına bir dosya oluşturarakta yapabilirsiniz.

Umarım bu yazımda child temanın ne olduğunu ve ne zaman kullanmanız gerektiğini sizlere güzel bir şekilde açıklayabilmişimdir. Eğer child temalar hakkında kaçırdığımız bölümler olduğunu düşünüyorsanız, yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x