WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Farklar

WordPress.com ve WordPress.org tamamen farklı iki blog platformudur. Genellikle acemi kullanıcılar tarafından karıştırılan bu iki platform arasında çok önemli farklar vardır. Bende bu yazımda WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkların neler olduğu sizlerle paylaşacağım. Siz her iki platformun avantaj ve dezavantajlarını inceleyerek bir seçim yapabilir, blog hayatınıza start verebilirsiniz.

.com ve .org  versiyonlarının her ikiside aynı yazılım ürününü yani WordPress CMS’yi kullanır. Fakat hangi platformu seçtiğinize göre tasarımınızdan, websitenizin işleyiş biçimine kadar pek çok farklılık gözükecektir.

Eğer WordPress.org‘u kullanırsanız, websitesinin barınacağı bir host almanız gerekmektedir. Yani bir hosting firmasıyla anlaşmanız, alan adınızı belirlemeniz gerekir. Bu yüzden .org versiyonuna “Kendini Barındıran veya self-hosted” olarak hitap edilmektedir.

Tam tersi, WordPress.com‘u kullanırsanız, herhangi bir host almanız gerekmez. Basitçe websitesine giriş yaparak blogunuzu kurabilirsiniz. Bu servis tamamiyle bedavadır.

wordpress.org

WordPress.com vs WordPress.org: Avantajlar – Dezavantajlar

Bu iki platformun ana farkını yukarıda anlatmıştım. Şimdi ise bu iki platformun kendine has avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

 • Eğer websitenizi çok büyütmek istemiyorsanız, tamamen hobi olarak bir blog kurmaya karar verdiyseniz WordPress.com sizin için yeterli olacaktır.
 • Fakat websitenizi sürekli büyütmek, bunu bir iş haline getirmek veya daha çok insana ulaşmak istiyorsanız WordPress.org seçeneğiniz gözden geçirmelisiniz.
 • .com’un güzel tarafı tamamen bedava olmasıdır. Kayıt olursunuz ve blogunuzda yazmaya başlarsınız. Fakat kendinize ait bir hosting ve alan adı olmayacağı için websitenizin adı blogadim.wordpress.com şeklinde olacaktır.
 • Bedava versiyonun bir diğer dezavantajı ise size çok düşük derecede özelleştirme imkanı tanımasıdır. Bu versiyonda tema yükleyemez, eklentiler ile çalışamaz yada sitenizin PHP kodlarında değişikliklere gidemezsiniz.
 • WordPress.com son yıllarda websitenize daha fazla özellik ekleyebilmeniz adına bazı paralı planlar çıkarmıştır. Bu özelliklere örnek olarak kendi websitenizin ismini kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani blogadim.wordpress.com yerine blogadim.com gibi bir adrese sahip olabilirsiniz. Yada sadece kendilerinin izin verdiği temaları parayla satın alıp, site tasarımınızda değişikliklere gidebilirsiniz.
 • .org versiyonu kullanmak ise size çok daha fazla geniş alanlar verir. Kendi satın aldığınız alan adı, özelliklerini kendiniz belirleyebileceğiniz bir hosting ve diğer tasarım özelliklerini sınırsızca kullanabilirsiniz.
 • WordPress.org’un tek dezavantajı hosting için para vermek zorunda olmanızdır. Fakat uygun bir hosting paketi satın alarak, çok daha güzel tasarımlı, eklentiler ile çalışabilen ve kendi ismine sahip bir websitesine sahip olabilirsiniz.

Ne Zaman WordPress.com Kullanmalısınız ?

Bloguna para veya fazla zaman harcamak istemeyenler için uygun bir seçimdir. Herhangi bir efor sarfetmeden dakikalar içerisinde bir bloga sahip olabilirsiniz.

Basit bir günlük tutmak istiyorsanız, bu platform sizin için daha uygun olacaktır.

Unutmayın ki, bu platformda hiç bir eklenti yükleyemez, satın aldığınız temalar ile websitenizi güzelleştiremessiniz. Bu platform, tamamen amatör ruhlu bloggerlar içindir.

WordPress’i güçlü kılan en önemli özelliklerden birisinin de eklentiler olduğunu dikkate alırsak, neden .org versiyonunun daha avantajlı olduğunu bir kere daha anlayabiliriz.

WordPress.com’un avantajları:

 • Hızlı kurulum yapılır. Sadece üyelik almanız gereklidir.
 • Güncelleştirme veya site yedeklemesi yapmanız gerekmez. Bütün bu işlemler kendi sistemi üzerinden yapılır.
 • Bedava temaları oldukça sadedir. Basit websiteleri için rahatlıkla kullanılabilir.
 • Ödeme planlarına göz atarak çeşitli yükseltmeler yapılabilir. Tema paketleri, eklentiler vs. alınabilir.
 • SEO için uygundur. Herşeyi otomatik olarak yapar. Sistemin dışına çıkamasanız bile optimizasyon görece iyidir.

Ne Zaman WordPress.org Kullanmalısınız ?

wordpress.org

Pek çok insan tarafından “Gerçek WordPress” olarak adlandırılan .org versiyonunda bütün yetki size aittir. Websitenizde ne istiyorsanız onu yapabilirsiniz.

Bu versiyonun tek dezavantajı hosting için para ödemeniz gerekmesidir. Açıkçası WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farklar göz önüne alındığında, .org platformu çok ama çok daha başarılıdır. Büyük bir websitesi kurmak veya tüm yetkiyi kendi elinizde bulundurmak istiyorsanız .org ile çalışmalısınız.

WordPress.org’un avantajları:

 • Kurulumu bedava olan bir CMS’dir.
 • Websitenizdeki herşeye siz hükmedersiniz.
 • Bedava temaları ve eklentileri kullanabileceğiniz gibi premium seçenekleride kullanabilirsiniz.
 • Kod düzenlemelerini rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Google Adsense ve diğer servisleri kullanarak para kazanabilirsiniz.
 • Sitenizde alışveriş yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sitenizi Google Analytics gibi popüler araçlara kaydedip, gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz.

Son Olarak

Umarım bu yazım WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları anlamanız için yardımcı olmuştur. Kısaca özet geçecek olursak, WordPress.org’un diğer WordPress blog sistemine göre avantajları hafife alınamayacak düzeydedir. WordPress.com sadece hobi amaçlı blog açmak isteyenler için daha uygun bir seçenektir.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilir misiniz ?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x