Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi

WordPress ile bir site oluşturduktan sonra hemen her insanın yaptığı ilk iş eklentiler yüklemektir. WordPress eklentileri sitelerinize yeni özellikler katan küçük programlardır. Eklentiler sayesinde sitenize galeriler, slaytlar veya iletişim formları ekleyebilirsiniz. WordPress ekosisteminde binlerce paralı ve bedava eklenti vardır ve bu yazımda sizlere WordPress eklenti yükleme işlemini nasıl yapabileceğinizi 3 farklı yöntem ile anlatacağım.

Başlamadan Önce

Eğer WordPress.com‘u kullanıyorsanız, sitelerinize eklenti yükleyemezsiniz.

Genellikle bu platformu kullanan acemi kullanıcılar kendi yönetim panellerinde eklenti menülerini göremedikleri için çeşitli sorular sormaktadır. Bunun sebebi kendi içinde limitleri olan WordPress.com kullanıcısı olmalarıdır.

WordPress.com’da eklentilerden faydalanabilmek için business planına geçiş yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında hosting ile kurulan WordPress.org’da sitenizi açtığınız an eklentileri de yükleyebilirsiniz.

NOT: WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları bu yazımda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Bu yazımda WordPress eklenti yüklemenin 3 farklı yolunu anlatacağım; eklentileri upload etmek, FTP kullanarak manüel yükleme yapmak ve eklenti arama bölümünü kullanmak.

1. WordPress Eklenti Arama Bölümü İle Eklenti Yüklemek

WordPress eklenti yüklemenin en kolay yolu arama bölümünü kullanmaktır. Bu yöntemin tek kötü yanı, yüklemek istediğiniz eklentinin WordPress eklenti dizininde yer alması zorunluluğudur.

Aşağıdaki adımları takip ederek WordPress eklenti arama bölümünden nasıl eklenti yükleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz:

Adım 1: Öncelikle WordPress yönetici panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip edin.

WordPress Eklenti Yükleme

Adım 2: Yukarıda yer alan resimdeki gibi bir ekran karşınıza çıkacak. Burada arama bölümüne bulmak istediğiniz eklenti adını veya eklenti özelliğini yazarak arama yapın. Arama tamamlandığında aşağıda yer alan resimdeki gibi bir eklenti listesi karşınıza çıkacak.

Adım 3: Bu sonuçlar içerisinden size en uygun olanını seçebilirsiniz. Bizim aramamızda SEO Eklentilerini aradığımız için karşımıza çıkan ilk sonuç ‘Yoast SEO’ eklentisi oldu. Şimdi bu eklentiyi ‘Hemen Yükle’ butonuna basacağız.

WordPress Eklenti Yükleme

Adım 4: Yükleme butonuna bastıktan sonra WordPress bu eklentiyi yüklemeye başlayacak. Eklenti yüklendiğinde ise eklentimizi etkinleştirebilmemiz için yeni bir buton belirecek.

Adım 5: WordPress eklentisini sitenize yüklemi olsanız bile, etkinleştirmeden kullanmanız mümkün değildir. Bu yüzden, son olarak ‘Etkinleştir’ butonuna basıyoruz. Eğer eklenti yükleme sayfasında bu işlemi yapmayı unuttuysanız, yüklü eklentilerinizin olduğu bölüme girerekte eklentilerinizi etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Eklenti Yükleme

İşte bukadar! WordPress eklenti yükleme işlemini başarıyla tamamladınız.

2. Eklentileri Uplaoad Ederek Yüklemek

Para ile satın alınan eklentilerin büyük çoğunluğu WordPress eklenti dizininde bulunmaz. Bu yüzden bu eklentileri ilk yöntemimizle yükleyemeyiz.

Bu yüzden WordPress, eklenti upload etme seçeneğini de bizlere sunuyor. Şimdi sizlere WordPress eklentilerini yönetim panelinizde nasıl upload edebileceğinizi göstereceğim. Aşağıdaki adımları takip ederek bu işlemi sadece bir dakika içerisinde yapabilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle satın aldığınız eklentiyi bilgisayarınıza indirin (.zip dosyası olması gereklidir). Daha sonrasında ise WordPress yönetim panelinden Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip edin.

Adım 2: Bu sayfada sayfanın yukarısında bulunan ‘Eklenti Yükle’ butonuna tıklayın.

Adım 3: Bu butona tıkladığınızda karşınıza bir yükleme ekranı çıkacak. Burada daha önceden bilgisayarınıza indirdiğiniz eklenti dosyasını bulun ve seçin.

WordPress Eklenti Yükleme

Adım 4: Dosyanızı seçtikten sonra ‘Hemen Yükle’ butonuna basın.

Adım 5: WordPress seçtiğiniz dosyayı otomatik olarak yükleyecektir. Yükleme tamamlandığında ‘Eklenti başarıyla yüklendi’ mesajını alacaksınız.

Adım 6: Yükleme bittikten sonra ilk yöntemde de anlattığım gibi ‘Etkinleştir’ butonuna basmayı unutmayın.

WordPress Eklenti Yükleme

İşte bukadar! WordPress eklenti yükleme işlemini başarıyla tamamladınız.

3. FTP İle WordPress Eklenti Yükleme

Bazı durumlarda hosting sağlayıcınız dosya sınırlamaları koyabilir. Bu tarz durumlarda WordPress yönetici panelinizden eklenti yükleme işlemini yapamayabilirsiniz.

Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, FTP ile WordPress eklenti yükleme yöntemini kullanabilirsiniz.

FTP yöntemi başlangıç seviyesinde olanlara biraz karışık gelebilir. Fakat aşağıdaki adımları takip ederek bu yöntemi kullanabileceğinizden eminim.

Adım 1: Öncelikle yüklemek istediğiniz eklentinin dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor (.zip dosyası şeklinde). Daha sonrasında bu dosyayı bilgsayarınızda açmalısınız.

Adım 2: Açtığınız dosyanın adı ile eklentinizin adı aynı olmalı. Bu dosyayı daha sonra sitenize yükleyeceğiz.

Adım 3: Hostinginizle FTP yoluyla bağlanın. Eğer FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız, hosting panelinizden öğrenebilir yada hosting sağlayacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Adım 4: FTP programını açtıktan sonra websitenize bağlanın. Site dosyalarınız açıldıktan sonra /wp-content/plugins/ dizinine girin.

WordPress Eklenti Yükleme

Adım 5: Bu dizine ( /wp-content/plugins/ ) daha önceden hazırlamış olduğunuz eklenti klasörünü yükleyin.

Adım 6: Yükleme işlemi bittikten sonra WordPress yönetim panelinizde Eklentiler bölümüne giriş yapın ve eklentinin yüklenip yüklenmediğini kontrol edin.

WordPress Eklenti Yükleme

Adım 7: Eğer doğru bir şekilde yükleme yaptıysanız, eklentiyi listede göreceksiniz. Daha sonrasında eklentiyi etkinleştirin.

FTP yolu ile eklenti yüklemek biraz teknik bilgi gerektirse de, ufak bir araştırmayla kolaylıkla bu işlemi yapabilirsiniz.

Sonuç

Umarım bu dersim WordPress eklenti yükleme konusunda sorun yaşayanlar için yararlı olmuştur. Eklentileri yükleme ve aktif olarak kullanma konusunda sorun yaşarsanız bize her zaman yorum atabilir, iletişim sayfamızı da kullabilirsiniz.

Eğer bu dersi beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x