WordPress Facebook İle Yorum Özelliği Ekleme

Facebook, son yıllarda popüleritesini biraz yitirmiş olsa bile, hala 2 milyardan fazla aktif üyeye sahip bir sosyal medya platformudur. Bu yüzden WordPress Facebook yorumlarını kullanmak, sitelerinizdeki yorumları arttırmak için akıllıca bir seçim olabilir.

Daha önceki yazılarımda sosyal medyanın websitelerimize getirebileceği yararlardan bahsetmiştim. Gerek SEO puanınız için, gerekse sitelerimizin reklamını yapabilmek için sosyal medya kullanımı bir hayli önemlidir. WordPress sitelerinizde Facebook gibi çok büyük bir sosyal medya ağının üyelikleri ile yorum yapılabilmesi de size büyük avantaj sağlayabilir.

Bu yazımda, WordPress sitelerinize Facebook yorumlarını nasıl ekleyebileceğinizi sizlerle paylaşacağım. Temel WordPress yorumlarının yerine Facebook yorum sistemini kullanarak, kullanıcılarınızı daha fazla yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bunun yanında kolay kullanımı sayesinde sitenizdeki etkileşimi de arttırabilirsiniz.

Yorum sistemini sitenize entegre etmeden önce Facebook yorumları sayesinde neler başarabileceğinize bakalım:

  • Facebook yorumları etkileşimi arttırır.
  • Kolay kullanıldığı için daha fazla yorum yapılmasını sağlar.
  • Sitelerinizde üyelik veya form doldurma derdi olmaz.
  • Bilinmeyen kullanıcı sorunlarını çözer.
  • İnsanlar sosyal medya hesaplarından spam yorumlar atmayı sevmez.

Gördüğünüz üzere, WordPress Facebook yorumları sayesinde sitenizin hareketliliğini arttırmanız mümkün. Aynı zamanda, gerçek profiller ile yorum atıldığı için, sitenizdeki yorumların kalitesinin arttığını da kısa zamanda gözlemleyebilirsiniz.

Gelelim Facebook yorumlarını WordPress sitelerine nasıl ekleyeceğimize. WordPress sitelerimizde Facebook platformunun avantajlarını kullanmak için 4 farklı adım uyguluyoruz. Aşağıda yer alan bu adımları takip ederek sadece 5 dakika içerisinde sitelerinizin yorum bölümlerini çok daha interaktif bir hale getirebilirsiniz.

Adım 1: WpDevArt Social Comments Eklentisini Yükleyin

Öncelikle WpDevArt Social Comments eklentisini sitenize yükleyin ve etkinleştirin. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız, Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eklentiniz etkinleştirildikten sonra, yönetim panelinizde yeni bir sekmenin oluştuğunu göreceksiniz. ‘FB Comments’ adlı bu sekmeye tıklayarak, eklenti ayarlarının olduğu pencereyi görüntüleyebilirsiniz.

Adım 2: Facebook App ID Oluşturun

Eklenti ayarlarını yapabilmek için, bir Facebook App ID oluşturmamız gerekiyor.

Bir Facebook ID oluşturmak için öncelikle bir Facebook hesabına sahip olmalısınız. Hesabınızla bu sayfaya giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst bölümündeki ‘My Apps’ sekmesinde ‘Create App’  butonuna basın.

Açılan ekranda bir görünüm adı (Display Name) ve iletişim emaili belirleyin. Gerekli bölümleri doldurduktan sonra ‘Create APP ID’ butonuna basın.

WordPress Facebook Yorumları

Daha sonrasında aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran açılacaktır. Burada işaretli bölümü açarak, Facebook uygulamanızı aktif duruma getirin.

WordPress Facebook Yorumları

Adım 3: Eklenti Ayarları

Facebook App ID’nizi aldıktan sonra WordPress sitenizi yeniden açın ve yönetim paneline giriş yapın. Buradaki sekmelerden FB Comments’e tıklayın ve APP ID’nizi girin:

WordPress Facebook Yorumları

Daha sonrasında buradaki diğer ayarlarda yorum bölümünün görünümü, başlığını ve diğer pek çok seçeneği kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Adım 4: Eklentinizi Test Edin

Tebrikler! Sadece 5 dakika içerisinde WordPress Facebook yorumlarını blogunuza eklediniz. Şimdi, tüm bu yapılandırmaların çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz.

Eğer tüm adımları doğru bir şekilde yaptıysanız, sitenizdeki herhangi bir yorum bölümünü açtığınızda aşağıdaki gibi bir form göreceksiniz:

WordPress Facebook Yorumları

Son Olarak

Sosyal medya hesapları ile yorum yapılmasına izin vermek, sitelerinizdeki kullanıcıları daha fazla yorum yapmaya teşvik eder. Yorum yapmak için üye olmak veya form bilgileri doldurmak istemeyen kullanıcılar, bu tarz kolaylıkları gördüğünde sitenizde yorumlar yapmayı düşünebilir.

Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur. Eğer yazımı beğendiyseniz, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x