WordPress Giriş Sayfasını Değiştirmek | wp-login & wp-admin

WordPress en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Binlerce eklenti ve tema seçeneği ile insanlara harika websiteler kurmalarında yardımcı olur. WordPress ile bir blog yada portfolyo sitesi kurmak sadece dakikalarınızı alır.

Fakat, oldukça gelişmiş bir CMS olmasına rağmen WordPress ile direkt olarak yapamayacağınız bazı şeyler vardır. Bunlardan biriside WordPress giriş sayfasını değiştirmektir.

WordPress’te iki tane giriş URL’si yer almaktadır. Bunlar /wp-admin/ ve /wp-login/ bağlantılarıdır. Her yeni kurulumda WordPress giriş sayfasına bu iki linkten ulaşılır. Bu durum aslında oldukça büyük risklerin de habercisidir. İnsanlar WordPress altyapısını kullanan her sitenin giriş sayfasına kolayca erişebilir.

WordPress kendi ayarlarından bu iki sayfayı değiştirmenize izin vermese de, çeşitli eklentiler yardımı ile bu bağlantıların adreslerini değiştirebiliriz. Bu da risk faktörünü aza indirmemiz için oldukça yararlı bir uygulamadır.

WordPress Giriş Sayfasının URL’sini Neden Değiştirmelisiniz?

WordPress giriş sayfasını değiştirmeden önce, bu işlemi neden yapmamız gerektiğini daha iyi anlayalım. Bu iki bağlantıyı değiştirmek için pek çok sebep vardır.

WordPress Giriş Sayfasını Değiştirmek

Hacker Saldırılarına Karşı Önlem Almak

Hackerlar WordPress giriş sayfanızı keşfettikten sonra, çeşitli scriptler ile milyonlarca id ve şifre kombinasyonunu sitenizde deneyebilir.

Özel bir giriş linki kullanarak, hackerların uyguladığı bu hack taktiğinden de kaçınabilirsiniz. Bunun yanında hackerlar sizin sitenize giriş yapmayı ne kadar çok denerse, websitenizde kota sıkıntısı meydana gelebilir ve siteniz çökebilir. Bu yüzden WordPress giriş sayfanızı değiştirmek pek çok kötü durumdan kurtulmanızı sağlar.

 WordPress Kullandığınızı Gizlemek

WordPress’in en popüler içerik yönetim sistemi olduğundan bahsetmiştik. Bunun altında yatan nedenlerden biriside harika bir yazılıma sahip olması ve topluğunda harika geliştiricilerin olmasıdır. Fakat, her sistem gibi WordPress’te zaman zaman güvenlik açıkları verebilir. Hackerlar, WordPress açıklarının ne olduğunu takip eder ve websitelerinde bu açıkları kullanarak saldırılar düzenler.

Kötü amaçlı saldırıların önüne geçmek için WordPress giriş sayfanızı değiştirmek ilk adımdır. Hackerlar genellikle pek çok website adresini listelerine alır ve giriş sayfalarının bağlantı yoluna göre seçim yapar. Eğer sizin siteniz “WordPress Tabanlı Siteler” listesine düşmezse, hackerlar sitenizi es geçebilir.

Giriş Sayfanızı Güzelleştirmek

Eğer çok üyeli bir WordPress sitesine sahipseniz, üyelerinizin bu çirkin bağlantı sayfalarını kullanmalarını istemiyor olabilirsiniz. Şirketinize, markanıza veya topluluğunuza özel bir giriş sayfası yapmak, üyelerinizin de hoşuna gidecektir. Aynı zamanda bu değişiklik ile sitenizin görünümünü de daha profesyonel seviyelere çekebilirsiniz.

WordPress Giriş Sayfasını Değiştirmek

WordPress’te giriş sayfanızın URL’sini değiştirmek oldukça kolaydır. Pek çok WordPress eklentisi bu konuda size yardımcı olabilir. Bu eklentilere örnek olarak Custom Login URL ve WPS Hide Login‘i gösterebiliriz.

Bu yazımda biz WPS Hide Login eklentisini kullanarak giriş sayfanızı değiştireceğiz. Bu eklentiyi kullanma sebeplerim ise oldukça kolay olması, sitelerinizi yavaşlatmaması ve sürekli güncellenmesidir.

Aşağıda WordPress giriş sayfanızı WPS Hide Login eklentisi ile nasıl değiştirebileceğinizi inceleyebilirsiniz. Bu işlemi sadece iki adımda tamamlayabilirsiniz.

Adım 1: Eklentiyi Yükleyin

WordPress Giriş Sayfasını Değiştirmek

WordPress yönetim panelinize bağlandıktan sonra Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyin ve eklenti ismini aratın(WPS Hide Login). Eklentiyi bulduktan sonra yükleyin ve etkinleştirmeyi de unutmayın.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adım 2: Eklenti Ayarları

Eklenti ayarları sayfasına gelmek için yönetim panelinizde Ayarlar > WPS Hide Login yolunu izleyin.

Eklenti ayarları bölümüne geldikten sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir giriş sayfası değişikliği yapabilirsiniz. Bunun yanında 404 sayfasına bağlantınız farklıysa (çoğu websitesinde /404/ olarak geçer) bunu da değiştirebilirsiniz.

WordPress Giriş Sayfasını Değiştirmek

Önemli Not: Bu eklenti hemen her WordPress tabanlı sitede sorunsuz bir şekilde çalışır. Fakat, bir istisna olarak sizin websitenizde değişiklik yaptığınız URL’ye giriş yapamıyorsanız, tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz. Geri almak için tek yapmanız gereken FTP veya Dosya Yöneticisi aracılığı ile WPS Hide Login dosyasını sitenizden tamamen silmek. Silme işlemi gerçekleştikten sonra wp-login ve wp-admin bağlantılarını kullanarak yeniden sitenize giriş yapabilirsiniz.

Son Olarak

Gördüğünüz gibi WordPress giriş sayfasının bağlantısını değiştirmek oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken ise bu görevi yapacak bir eklenti yüklemek ve giriş bağlantısını belirlemektir.

wp-login ve wp-admin bağlantılarınızı güvenlik için değiştirebileceğiniz gibi kullanıcı deneyimi için de değiştirebilirsiniz.

WordPress sitelerinizde güvenliğinizi sağlamak sizin elinizdedir. Giriş sayfalarını düzenlemek ise güvenliğinizi sağlamak adına iyi bir başlangıçtır. Fakat teknolojinin her gün değişmesi, çeşitli güncellemelerde oluşan açıklar ve daha pek çok nedenden dolayı daha fazla güvenlik önlemi almakta fayda vardır. En iyi WordPress güvenlik eklentilerinden birini yüklemek, güvenilir bir hosting şirketi ile çalışmak ve daha pek çok basit WordPress güvenlik taktikleri ile sorunsuz bir websitesi kurabilirsiniz.

Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x