WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırmanın 3 Yolu

Bir websitesi oluşturmak oldukça yorucu bir iştir. Websitenizi geliştirmek ve güzel görünmesini sağlamak için saatlerinizi harcamanız gerekir. Her detayı dikkatlice düzenlerken sitenizin en altında yer alan “WordPress Gururla Sunar” veya “Powered By WordPress” yazısını da profesyonel sebeplerden dolayı silmek isteyebilirsiniz.

Sizi gayet iyi anlıyorum. Basit detaylar websitenizi profesyonel ve güzel bir görünümden çıkartabilir. Eğer bir şirketseniz veya blogger olmayı çok ciddiye alıyorsanız, bu tarz linklerin websayfalarınızda yer almaması gerekir.

Eğer “Bunu nasıl yaparım?”, “Nekadar zamanımı alır?” diye soruyorsanız, merak etmeyin. Tüm sorularınıza cevap alacaksınız. Bu yazımda WordPress altyapılı websitelerinizi daha güzel hale getirmek için bu linkleri ve yazıları nasıl sileceğinizi sizlerle paylaşacağım. Fakat, bu düzenlemenin nasıl yapılacağına geçmeden önce, pek çok kişinin sorduğu bir soruya cevap vermek istiyorum.

Evet, tamamen yasaldır. WordPress açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Yani üzerinde linkleri silebilir ve hatta tüm platformu kendinize göre şekillendirebilirsiniz.

Bunun yanında WordPress dizininden indireceğiniz her tema ve eklentide açık kaynak kodludur. Temalarınız ile gelen “WordPress Gururla Sunar” yazısını ve diğer pek çok şeyi değiştirmek istiyorsanız, bu konuda hiç bir sınırlama yoktur.

WordPress Footer Linklerini Silmek

WordPress footer bölümünde övgü linkleri yer alabilir. Bu linkler Tema yapımcısına veya WordPress.org’a ait olabilir. Bu linkleri (WordPress Gururla Sunar – Powered By WordPress gibi..) 3 farklı yolla silebilirsiniz.

Bu yöntemlerden ilk ikisi oldukça kolaydır. Üçüncü olan ise biraz daha zor ve risklidir. Çünkü üçüncü yöntemde website kodlarınızda değişiklikler yapmanız gerekir.

1. Tema Ayarları Sayfası

Tema yapımcılarının çoğu, müşterilerinin bu tarz profesyonellik dışı linkleri websitelerinde istemediğinin farkındadır. Bu yüzden premium temaların neredeyse tamamında ve bedava temaların pek çoğunda WordPress övgü linklerinin silinebilmesi ve yeniden düzenlenebilmesi için ayarlar mevcuttur.

Tema ayarları sayfasındaki seçenekler ile “WordPress Gururla Sunar” yazısını kaldırmak için Tema Ayarlarına giriş yapın. Daha sonrasında ise Footer Ayarları bölümünü bulun. Burada çok büyük olasılıkla aradığınız düzenlemeyi yapabileceksiniz.

WordPress Gururla Sunar

Örneğin TheGem ve Soledad gibi WordPress temalarında bu yazıyı tek bir tuşa tıklayarak kaldırabilir veya istediğiniz footer linklerini ekleyebilirsiniz.

Eğer temanızın ayarlarında bu seçeneği düzenleyemiyorsanız, Özelleştir bölümündeki site kimliği ve bileşenlerinizi de kontrol edebilirsiniz.

Bu alanlarda da bu ayarı göremediyseniz, üzülmenize gerek yok. Diğer iki yöntemden birisi ile kesinlikle bu yazıyı websitenizden kaldıracağız.

2. Remove Footer Credit Eklentisi

Footer bölümünde yer alan linkleri ve yazıları en kolay silmenin yolu eklenti kullanmaktır. Hemde hiç bir kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmez.

“WordPress Gururla Sunar” yazısını silmek için Remove Footer Credit eklentisini sitenize yüklemelisiniz. Daha sonrasında ise yönetim panelinizde beliren eklenti sayfasına giriş yapmalısınız.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eklenti sayfasına giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa göreceksiniz. Bu sayfada size iki seçenek sunuluyor. Birinci seçenekte silmek istediğiniz kodu girmeniz gerekiyor, ikinci seçenekte ise bu kodun yerinde yer alacak yazıyı belirleyeceksiniz.

WordPress Gururla Sunar

WordPress websitenizdeki herşeyin arkasında bir kod vardır. Bu durumda da “WordPress Gururla Sunar” yazısının kodunu bulup, eklenti ayarlarına yapıştırmamız gerekiyor. Bunu yapmak ise çok basit. Websitenizin kaynak kodlarına erişerek bunu saniyeler içerisinde yapabiliriz.

Kaynak kodlarına erişmek için tarayıcınızda websiteniz açıkken sağ tıklayıp “Sayfa Kaynağını Görüntüle” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza pek çok HTML kodu belirecektir. Fakat korkmayın. Yapacağımız işlem çok basit.

Kaynak görünteleme penceresinin üst kısmında bulunan arama sekmesine “WordPress Gururla Sunar” yazıyoruz ve bu cümleyi aratıyoruz. Arama sonuçları geldiğinde, sizinde eklentiye yapıştırmanız gereken kod belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

WordPress Gururla Sunar

Bu kodu eklentiye yapıştırdıktan sonra ise ikinci bölüme düzenleme yapabilirsiniz. Örneğin ikinci bölümde “Tüm Hakları Saklıdır – Site Adı” gibi bir düzenleme yapabilirsiniz.

Footer.php Dosyasını Düzenleme

Adından da anlaşılacağı gibi “footer.php” dosyasında websitenizin footer bölümü hakkında pek çok bilgi içerir. Bizde footer bölümünde yer alan bir linki silmek veya değiştirmek istediğimiz için, bu dosya üzerinde bazı düzenlemeler yapacağız.

Bu yöntemi kullanırken “Ben kodlama bilmiyorum” diyenler varsa, sakın korkmayın. Aslında yapacağımız işlem kodlama yapmaktan çok belirli bir satırı silmek ve değiştirmek olacak.

Aşağıdaki adımları takip ederek gerekli düzenlemeyi 1 dakika içerisinde yapabilirsiniz:

  • WordPress yönetim paneline giriş yapın
  • Görünüm > Tema Düzenleyici yolunu izleyin
  • Tema dosyalarınızın listelendiği sağ tarafta footer.php dosyasını bulun

Bu dosyayı açtıktan sonra artık gerekli düzenlemeyi kolayca yapabiliriz. Önce sayfa içi arama yaparak “WordPress Gururla Sunar” veya “Powered By WordPress” yazısını bulun. Aşağıda twenty-sixteen temasının footer.php örneğini inceleyebilirsiniz. Bu kod örneği, hangi bölümü düzenlemeniz gerektiğini size daha iyi anlatacaktır.

<div class="site-info">
<?php
/**
* Fires before the twentysixteen footer text for footer customization.
*
* @since Twenty Sixteen 1.0
*/
do_action( 'twentysixteen_credits' );
?>
<span class="site-title"><a href="<?php echo esc_url( home_url( '/' ) ); ?>"
 rel="home">
<?php bloginfo( 'name' ); ?></a></span>
<a href="<?php echo esc_url( __( 'https://wordpress.org/', 'twentysixteen' ) ); ?>">
<?php printf( __( 'Proudly powered by %s', 'twentysixteen' ), 'WordPress' ); ?></a>
</div><!-- .site-info -->

Yukarıdaki kod örneğinde gördüğünüz kırmızı bölümleri değiştirerek, footerınızda kendinize özel bir yazı belirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin ilk bölümdeki linki kendi sayfanızınkiyle değiştirip, ikinci bölümdeki yazıyı istediğiniz bir cümleyle değiştirebilirsiniz. Aşağıya bu düzenlemeleri yaptıktan sonra kodunuzun nasıl görüneceğine dair bir örnek bırakıyorum:

<div class="site-info">
<?php
/**
* Fires before the twentysixteen footer text for footer customization.
*
* @since Twenty Sixteen 1.0
*/
do_action( 'twentysixteen_credits' );
?>
<span class="site-title"><a href="<?php echo esc_url( home_url( '/' ) ); ?>"
 rel="home">
<?php bloginfo( 'name' ); ?></a></span>
<a href="<?php echo esc_url( __( 'https://www.webonya.com/', 'twentysixteen' ) ); ?>">
<?php printf( __( 'Tüm Hakları Saklıdır %s', 'twentysixteen' ), 'Webtisyen' ); ?></a>
</div><!-- .site-info -->

Son Olarak

Umarım “WordPress Gururla Sunar” yazısını bu üç yöntemden birini kullanarak silebilmişsinizdir. Eğer takıldığınız bir yer olursa yorumlar kısmından bana ulaşabilir, bu konu hakkında istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Ayrıca bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x