Hotlink Nedir? WordPress Hotlink Koruması Nasıl Yapılır?

Webtisyen’de çeşitli WordPress konularını ele alıyoruz ve sizlere herşeyi adım adım anlatmaya gayret gösteriyoruz. İçeriklerimizin daha anlaşılabilir ve tabiki göz alıcı olması içinse, yazılarımızda çeşitli görsel öğelere yer veriyoruz. Bu görsellerin başka yerlerde yanlış bir biçimde kullanılmaması içinse WordPress hotlink korumasını sitemizde etkinleştirdik.

Peki bu bahsettiğimiz Hotlink nedir? Gelin biraz daha konunun derinine inelim. Biz, sitemizde yer alan resimleri, vektörleri ve fotoğrafları ShutterStock, Pixabay ve Freepik gibi çeşitli fotoğraf arşivlerinden (bedava ve premium) ediniyoruz. Bunun yanında kendi çizimlerimizi yapabilmek için Canva gibi online fotoğraf editörlerini de kullanıyoruz.

Fakat, site görsellerinde bizim gösterdiğimiz hassasiyeti gösteren pek çok blog bulunsa bile, her blog sahibi bu şekilde davranmayabiliyor. Çeşitli lisanslı görselleri bloglarında illegal biçimde kullananların yanında, hotlink yaparak işin kolayına kaçan pek çok site sahibi de bulunuyor.

Başka bir websitesinde yer alan bir resmi indirmeye bile gerek duymadan, sadece linkini kendi sitesinde yayınlayarak içerik hırsızlığının yanında, aynı zamanda kaynak hırsızlığı da yapan bloglar epey fazla.

Bir websitesinde hotlink açık olduğu sürece, bunun suistimal edilmeside oldukça kolay oluyor. Bende bu yazımda, sitelerimizde bazen saatlerimizi harcayarak, bazense para harcayarak kullandığımız görselleri korumanın bir yolundan bahsedeceğim. Öncelikle “Hotlink Nedir?” sorusunu cevapladıktan sonra, sitelerinizde WordPress hotlink korumasını nasıl aktif duruma getirebileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

Hotlink Nedir?

Kısaca anlatacak olursak, ‘A’ sitesinde yer alan bir görselin, ‘B’ sitesinde kullanılmasına hotlink veya hotlinking denir.

Örneğin blogunuzdaki bir yazıda ‘kediler.png’ adlı bir görsel kullandınız. Bu görselin bağlantı adresi, eğer bir WordPress platformuna sahipseniz  ‘https://www.site-adi.com/wp-content/uploads/2020/1/kediler.png‘ şeklindedir. Bu bağlantı yolunu başka bir sitede kullanmak için, bu bağlantıyı kopyalamanız ve yeni sitenize yapıştırmanız yeterlidir.

WordPress Hotlink Koruması

Sanırım, yukarıda bahsettiğim örnek, bir resim hotlinkinin nasıl yapıldığını sizlere anlatmıştır. Hotlink başta zararsız görünebilir. Kullandığınız resimleri bedava kaynaklardan indirdiyseniz veya bu durumu çokta önemsemiyorsanız, böyle görünmesi de normaldir. Fakat, hotlinkin zararları sadece içerik hırsızlığıyla sınırlı değildir.

Eğer WordPress hotlink korumasına sahip değilseniz ve diğer siteler resimlerinizi bu şekilde kullanıyorsa, websitenizin bant genişliğine de zarar gelecektir. Özellikle bol resimli ve çok fazla ziyaretçi trafiğine sahip bir blogda, hotlink sayısı arttıkça website hızınız düşebilir ve hatta siteniz geçici süreliğine çökebilir.

Bu yüzden, sitelerimizde performans sorunlarının önüne geçebilmek ve içeriklerimizin korunmasını sağlamak için hotlink yapılmasını engellemek oldukça önemlidir.

.htaccess Dosyası İle WordPress Hotlink Koruması

WordPress sitelerimizde hotlink bloklamanın en kolay yolu .htaccess dosyasını düzenlemektir. Daha önceki yazılarımda “.htaccess” dosyasını kullanarak gzip sıkıştırma, php bellek limiti arttırma ve daha pek çok yararlı işlemi sizlerle paylaşmıştım. Bu özel dosyayı kullanarak, WordPress hotlink korumasını da sitelerimizde aktif duruma getirebiliriz.

Bu işlemi yapmak için öncelikle .htaccess dosyanızın bir yedeğini alın. Yedek almak, oluşabilecek problemlerin önüne geçebilmek için önemlidir. Daha sonrasında ise bu dosyanızı düzenlemek için açın.

NOT: Eğer .htaccess dosyanızı bulamıyorsanız, cPanel ayarlarında “gizli dosyaları göster” seçeneğine tıklayın. 

Aşağıdaki kodu .htaccess dosyanızın en altına ekleyin:

/* WordPress Hotlink Koruması */

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?sizin-siteniz.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?facebook.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?twitter.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?diger-websiteler-
buraya.com [NC]

RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [F]

Yukarıdaki kodu sitenize eklediğinizde kendi siteniz, Facebook, Twitter ve Google dışındaki tüm sitelerde hotlinkingi engellemiş olursunuz. Bunun yanında, yukarıdaki kodda yer alan “diger-websiteler..” bölümüne istediğiniz siteyi ekleyerek, bu sitelerin de resimlerinizi hotlink yapmasına izin verebilirsiniz.

Eğer sosyal medya sitelerinde de hotlinke izin vermek istemiyorsanız, kodunuzda bu sitelerin yer aldığı satırları silmeniz yeterli olacaktır.

Son olarak, en son kod satırınıda incelemeniz önemli. Bu satırda, hangi resim formatlarına bu kuralları uygulayacağınızı belirtebilirsiniz. Siz, kendi sitenizde kullandığınız resim formatlarına göre bir ayar yapabilirsiniz. Tüm işlemleriniz bittikten sonra .htaccess dosyasındaki değişiklikleri kaydetmeyi de unutmayın.

İşte bukadar! Server seviyesinde WordPress hotlink korumasını başarıyla uyguladınız.

Son Olarak

Bu yazımda sizlerle paylaştığım hotlink engelleme yöntemi sadece üst alanadı seviyelerinde işe yarar. Eğer subdomainler kullanıyorsanız, hosting sağlayıcınızla konuşarak bu işlemi onlara da yaptırabilirsiniz.

Bunun yanında, WordPress hotlink korumasını sağlayan çeşitli eklentilerde mevcuttur. Fakat, bu yazımda bahsettiğim yöntem en hızlı ve en güvenli yoldur.

Umarım bu yazım, resimlerini ve website serverının sağlığını düşünen okurlarımız için yararlı olmuştur. Sitelerinizde hotlink bloklama işlemini yaparken takıldığınız yerleri bizimle paylaşabilirsiniz. Size yardım etmekten mutluluk duyarız.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz, daha fazla içerikten haberdar olabilmek için bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x