WordPress ID Numaraları Nasıl Bulunur? | Yazı, Üye, Kategori, Etiket, Yorum ID’leri

Bir WordPress kullanıcısı olarak zaman zaman yazı, sayfa, etiket, kategori veya yorum ID’lerini bulmanız gerekebilir. WordPress ID’lerini önemli bir site içeriğinin sergilenmesi veya başka bir amaç için bulmak isteyebilirsiniz.

WordPress ID’leri Neden Lazım Olabilir?

Eğer websitenizde nelerin gösterileceğini belirleyen bir eklenti kullanıyorsanız, bu eklenti WordPress ID’lerini kullanarak hangi içeriklerin gösterileceğini belirleyebilir. WordPress ID’lerini çeşitli nedenlerle kullanabilirsiniz. Aşağıdaki yazı ID’sini ve diğer WordPress ID’lerini nerelerde kullanabileceğinizi örneklerle inceleyebilirsiniz.

Örnek 1: Bir popüler blog yazınızı kategori, etiket veya yazar arşivlerinden çıkarmak için WordPress ID’lerini kullanabilirsiniz. Bunu yaparak yazınızı sitenizin sadece tek bir yerinde sergileyebilirsiniz.

Örnek 2: Belirli bir tema veya eklenti özelliğini yine belirli bir sayfadan çıkarmak için. Örneğin sosyal medya paylaşım butonlarını iletişim sayfasından çıkarmak için bu sayfanın ID’sini kullanabilirsiniz. Yada bir alışveriş sitesinde ürün açıklamalarını bazı ürünlerde göstermek istemiyorsanız da ID’ler yolu ile bu duruma bir çözüm getirebilirsiniz.

Örnek 3: WordPress sidebarınızda sadece sizin istediğiniz yazılardan oluşan bir bileşen eklemek istediğinizde de ID’leri kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için eklentilerin yardımını alabileceğiniz gibi HTML, CSS, JavaScript ve PHP kodlarını da kullanabilirsiniz.

Örnek 4: Yazı ID’lerinin yanında Üye ID’lerini kullanarak bir kullanıcıyı belirli sayfalardan banlayabilir, hatta websitenize girişini bile yasaklayabilirsiniz.

Örnek 5: WordPress ID’lerini kullanan shortcodelar içinde bu ID’leri nasıl bulacağınızı bilmeniz gerekir.

WordPress ID’leri yukarıdaki örneklerde işe yaradığı gibi, bu ID’leri bulmak için daha pek çok sebebiniz olabilir. Gelelim WordPress ID’lerini nasıl bulacağımıza.

WordPress Yazı ID Nasıl Bulunur?

 • Yönetim panelinizde Yazılar > Tüm Yazılar bölümüne giriş yapın.
 • Burada WordPress sitenizdeki tüm yazılar listeleniyor. İstediğiniz yazının üzerine gelin ve “Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 • Yazı editörünüz açıldıktan sonra tarayıcınızda yer alan adrese göz atın. Aşağıdaki görseldeki gibi bir link ve bu linkin içinde bir yazı id numarasını göreceksiniz.
 • Bu örnekte WordPress yazı ID numarası 18’dir.

WordPress ID Nasıl Bulunur?

WordPress Kategori ID Nasıl Bulunur?

 • WordPress kategori ID’lerini bulmak için öncelikle yönetim panelinizden Yazılar > Kategoriler bölümüne giriş yapın.
 • Burada WordPress sitenizde yer alan tüm kategorileri bir liste şeklinde göreceksiniz. İstediğiniz kategorinin üzerine gelin ve “Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 • Kategori düzenleme sayfasına geldiğinizde, aynen yazı id numarasını bulurken yaptığınız gibi tarayıcınızda beliren linki kontrol edin. Bu linkte kategori id numarasını göreceksiniz.
 • Bu örnekte WordPress kategori ID numarası 12’dir.

WordPress ID Nasıl Bulunur?

WordPress Etiket ID Nasıl Bulunur?

 • WordPress etiket ID’lerini bulmak için öncelikle yönetim panelinizden Yazılar > Etiketler bölümüne giriş yapın.
 • Burada WordPress sitenizde yer alan tüm etiketleri bir liste şeklinde göreceksiniz. İstediğiniz etiketin üzerine gelin ve “Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 • Etiket düzenleme sayfasına geldiğinizde, aynen kategori id numarasını bulurken yaptığınız gibi tarayıcınızda beliren linki kontrol edin. Bu linkte etiket id numarasını göreceksiniz.
 • Bu örnekte WordPress etiket ID numarası 2’dir.

WordPress ID Nasıl Bulunur?

WordPress Yorum ID Nasıl Bulunur?

 • WordPress kategori ID’lerini bulmak için öncelikle yönetim panelinizden Yorumlar bölümüne giriş yapın.
 • Burada WordPress sitenizde yer alan tüm yorumları bir liste şeklinde göreceksiniz. İstediğiniz yorumun üzerine gelin ve “Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 • Yorum düzenleme sayfasına geldiğinizde, aynen etiket id numarasını bulurken yaptığınız gibi tarayıcınızda beliren linki kontrol edin. Bu linkte yorum id numarasını göreceksiniz.
 • Bu örnekte WordPress yorum ID numarası 12’dir.

WordPress ID Nasıl Bulunur?

WordPress Üye ID Nasıl Bulunur?

 • WordPress üye ID’lerini bulmak için öncelikle yönetim panelinizden Kullanıcılar > Tüm Kullanıcılar bölümüne giriş yapın.
 • Burada WordPress sitenizde yer alan tüm kullanıcıları bir liste şeklinde göreceksiniz. İstediğiniz kullanıcının üzerine gelin ve “Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 • Kullanıcı düzenleme sayfasına geldiğinizde, aynen yorum id numarasını bulurken yaptığınız gibi tarayıcınızda beliren linki kontrol edin. Bu linkte üye id numarasını göreceksiniz.
 • Bu örnekte WordPress üye ID numarası 11’dir.

WordPress ID Nasıl Bulunur?

Sonuç Olarak

WordPress ID numaralarını bulmak oldukça basit bir işlemdir. Kategori, Yazı, Kullanıcı, Yorum veya Etiket ID’lerini bulurken tek yapmanız gereken ilgili sayfaya gelmek, istediğiniz öğeyi seçmek ve düzenleme seçeneğine tıklamaktır. Burada açılan sayfanın linkini incelediğinizde görünen rakam, o öğenin ID’sidir.

Umarım bu yazım WordPress ID’lerini bulmanız adına yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x