WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları – Kapsamlı Rehber

WordPress kalıcı bağlantıları, sitelerimizdeki yazıların, sayfaların ve diğer elementlerin URL’lerini biçimlendirmemizi sağlar. WordPress sitelerinde kalıcı bağlantılar sayesinde SEO’ya uygun URL’ler edinebildiğimiz gibi, çeşitli ihtiyaçlar için tamamen özel WordPress kalıcı bağlantı ayarları da yapabiliriz.

Bu yazımda, WordPress kalıcı bağlantıları ayarlarını nasıl yapabileceğinizi kapsamlı bir rehber şeklinde sizlerle paylaşacağım. Ayrıca, bu rehberde aşağıdaki soruların cevaplarını da bulabilirsiniz:

  • Kalıcı bağlantılar nedir?
  • Kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır?
  • Özel kalıcı bağlantılar Nasıl Oluşturulur?
  • Kalıcı bağlantılar SEO etkilenmeden nasıl değiştirilir?
  • WordPress kalıcı bağlantıları nasıl sıfırlanır?

WordPress Kalıcı Bağlantıları Nedir?

Kalıcı bağlantılar, sitelerinizin kalıcı URL’leridir. Bu URL’ler sayesinde WordPress sitenizin, yazılarınızın, sayfalarınızın ve arşivlerinizin bağlantı adreslerini belirlersiniz.

WordPress SEO dostu URL yapısı ile sitelerinizin hem insanlar hemde arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Örneğin “https://ornek-site.com/en-iyi-wordpress-eklentileri” bağlantısını ele alalım. Bir blogda yer alan bu yazının URL’sine bakarak, yazının ne hakkında olduğunu anlayabildiniz, değil mi?

Daha önceleri, çeşitli içerik yönetim sistemlerinde ve WordPress’te kalıcı bağlantılarımız bu şekilde ayarlanamıyordu. Yukarıdaki örnekte verdiğim yazının bağlantısı “https://ornek-site.com/index.php?p=4556” şeklinde görünüyordu. Bu durum, hem insanların bu yazıyı tanımasını, hemde arama motorlarının daha iyi sonuçlar çıkarmasını engelliyordu.

Şanslıyız ki, WordPress bizlere kalıcı bağlantılarını ayarlamamız için pek çok seçenek sunuyor. Bu ayarları ise yönetim panelinizde Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesine giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz:

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Burada yer alan seçenekler içerisinde size en uygun olanı seçebilirsiniz. Başlıklarınızdaki kelimelerden oluşan bir bağlantı yapısı seçebileceğiniz gibi, çok fazla yazının yer aldığı bir blogda tarihleri de kullanabilirsiniz.

Sitemizin ana link şablonunu değiştirmenin yanında, WordPress sayesinde yazılarımızın, sayfalarımızın, kategorilerimizin, arşivlerimizin ve diğer alanların URL yapılarını özel olarak değiştirebiliyoruz.

Ayrıca, çeşitli eklentiler yardımıyla sitelerimizin istediğimiz bölümlerinde çeşitli değişiklikler yaparak, genel WordPress kalıcı bağlantı ayarlarının da dışına çıkabiliyoruz.

WordPress Kalıcı Bağlantı Yapısı Nasıl Değiştirilir?

Eğer tüm sitenizdeki bağlantıların yapısı değiştirmek istiyorsanız, yönetim panelinizde Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesine giriş yapmalısınız.

Burada yer alan seçenekler arasından seçim yaparak, bloglarınızdaki yazılar için bir bağlantı yapısı belirleyebilirsiniz. Bunun yanında, resimde de gördüğünüz etiketler sayesinde tamamen kendinize özgü bir kalıcı bağlantı yapısı da oluşturabilirsiniz.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

İpucu: Eğer sitenizin SEO puanını yükseltmek istiyorsanız, yazı başlıklarınızı içeren URL tipini kullanmanızı öneriyorum. Bu kalıcı bağlantı türü çok daha anlaşılır ve SEO dostudur.

Önemli Not: Yeni açtığınız WordPress bloglarında ve websitelerinde SEO dostu bağlantı yapılarını ayarlamanız önemlidir. Fakat, hali hazırda trafiğe sahip bir websitesinde bu bağlantıları değiştirirseniz, trafiğinizde önemli bir düşüş gözlenecektir.

WordPress Kategori ve Etiket Ön-Ekini Değiştirmek

WordPress’in temel kurulumunda kategori bağlantıları /category/ şeklinde görünür. Etiket bağlantıları ise /tag/ yolu ile sergilenir. Örneğin:

https://ornek-site.com/category/teknoloji/

https://ornek-site.com/tag/teknolojik-harikalar/

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Bu bağlantı şekillerini yine aynı sayfada (Kalıcı Bağlantılar) değiştirebilirsiniz. Örneğin kategori ve etiketleriniz için aşağıdaki yapıyı kullanabilirsiniz:

https://ornek-site.com/kategori/teknoloji/

https://ornek-site.com/etiket/teknolojik-harikalar/

Sitenizdeki Tek Bir Sayfanın veya Yazının URL’sini Nasıl Değiştirirsiniz?

WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını yaptıktan sonra, bu özellik tüm yazılarınızda ve sayfalarınızda da görünecektir. Fakat, özel bir yazınızda farklı bir bağlantı şekline sahip olmak istiyorsanız, bunu da kolaylıkla yapabilirsiniz.

WordPress yazı editörünüzde veya Gutenberg editörünüzde bağlantı bölümünü düzenlemeniz yeterli olacaktır. Basitçe, URL’sini değiştirmek istediğiniz yazınıza dilediğiniz bağlantı türünü uygulayabilirsiniz.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Örneğin 8-9 kelimeli bir başlığın bağlantısıda bir okadar kelime içeriyor olacaktır. Eğer siz bu kelimeleri silmek ve daha kısa bir URL edinmek istiyorsanız, bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

WordPress Kategori ve Etiket Bağlantılarını (URL) Değiştirmek

Önceki adımımızda kategori ve etiketlerin ön-ek görünümlerini değiştirmeyi göstermiştim. Bu özelliği kullanarak “category ve tag” kelimeleri yerine başka kelimeler kullanabiliyoruz. Bu adımda ise sitemizde yer alan bu öğelerin (kategori ve etiket) URL adlarını nasıl değiştirebileceğimizi anlatacağım.

Sitenizdeki kategorilerin kalıcı bağlantılarını değiştirmek için yönetim panelinizde Yazılar > Kategoriler sekmesine giriş yapın. Burada yer alan kategorilerinizden, değiştirmek istediğinizi “Düzenle” butonuna basarak açın.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Burada yer alan “Yazı Kısa İsmi” bölümünde değişiklikler yaparak, kategorilerinizin bağlantısını değiştirebilirsiniz. Örneğin “Macera” adlı bir kategetorinizde, buraya “macera” yerine “macera-sporlari” yazarsanız, kategorinizin bağlantısı sitenizde “https://ornek-site.com/kategori/macera-sporlari/” şeklinde görünecektir.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Sitenizdeki etiketlerin kalıcı bağlantılarını değiştirmek için yönetim panelinizde Yazılar > Etiketler sekmesine giriş yapın. Burada yer alan etiketlerinizden, değiştirmek istediğinizi “Düzenle” butonuna basarak açın. Aynı kategorileri düzenlerken yaptığımız gibi, yazı kısa ismini değiştirerek, URL’leri düzenleyebilirsiniz.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

WordPress Yazar Sayfası URL’lerini Değiştirmek

WordPress sitelerinde yazar sayfaları, o yazarın kısa bir biyografisini ve aynı zamanda tüm yazılarını gösterir. Bu sayfalara ise WordPress otomatik olarak /author/ ön-ekini atar. Örneğin Mehmet isimli bir yazarın sitede yer alan yazar sayfası linki aşağıdaki gibi görünür:

https://ornek-site.com/author/mehmet/

Buradaki problem, kategori ve etiketlerde yaptığımız gibi URL değişikliğini yapamıyor oluşumuzdur. Yazar sayfalarının WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını yapmak için bir eklentinin yardımına başvurmamız gerekir.

Öncelikle Edit Author Slug isimli eklentiyi WordPress sitenize yüklemelisiniz. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız, Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eklentiyi yükledikten sonra yönetim panelinizde Kullanıcılar > Tüm Kullanıcılar sekmesine giriş yapın. Burada URL’lerini değiştirmek istediğiniz yazarları “Düzenle” butonuna basarak açın.

Karşınıza gelen sayfayı aşağıya kaydırdığınızda Edit Author Slug bölümünü göreceksiniz. Bu bölümde kendi yazar URL’nizi belirleyebilirsiniz. Örneğin, yukarıdaki örnekten /mehmet/ şeklinde biten bağlantıdaki “mehmet” kelimesini başka bir kelimeyle değiştirebilirsiniz.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Bunun yanında, bu eklenti sayesinde /author/ ön-ekini de değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için yönetim panelinizde Ayarlar > Edit Author Slug sekmesine giriş yapın. Buradaki ayarlar bölümünde hem ön-eki değiştirebilir, hemde farklı üyelere özel ön-ekler düzenleyebilirsiniz.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

Tamamen Özel WordPress Bağlantıları Nasıl Oluşturulur?

Yukarıda bahsettiğim yöntemler sayesinde WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilirsiniz. Fakat, tamamen özel bağlantı ayarları yapmanız mümkün değildir. Çünkü temel WordPress özelliklerinde böyle bir fonksiyon bulunmuyor.

Eğer, tamamen kendinize özel bir permalink (kalıcı bağlantı) yapısı oluşturmak istiyorsanız, burada bir WordPress eklentisinden yararlanabilirsiniz. Bu eklenti, tüm WordPress kalıcı bağlantı ayarlarınızın üstüne yeni ayarlar ekliyor ve sitenizde sizin seçeceğiniz bölümlerin yapısını değiştiriyor.

Tamamen kendinize özgü bir bağlantı yapısı kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Öncelikle Custom Permalinks eklentisini yüklemeniz gerekiyor. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Eklentinizi etkinleştirdikten sonra özel kalıcı bağlantılar oluşturmak istediğiniz yazıyı editörünüzde açmalısınız. Burada, yukarı bölümde, daha önceden gösterdiğimiz bölümü değil, aşağıda yer alan yeni kalıcı bağlantı bölümünde değişiklik yapacağız.

3. Aynı şekilde, kategorilerinizde de bu ayarları yapmak istiyorsanız, kategorinizi düzenleme sayfasını açmanız gerekiyor. Hatta kategori ve etiket sayfalarında ön-ekleri kullanmadanda bir kalıcı bağlantı düzeni oluşturabilirsiniz.

4. Yazılarınızda, sayfalarınızda ve diğer bölümlerde tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Kalıcı Bağlantıları Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress bağlantılarınızda yaptığınız değişiklikleri yazılarınıza ve sayfalarınıza otomatik olarak uygular. Fakat yazar değişiklikleri ve özel bağlantı değişiklikleri yaptığınızda otomatik yönlendirme sağlanamayabilir.

Bu tarz bir değişiklik yaptıysanız, sitenizin bağlantılarına doğru yönlendirmeler yapmanız gerekir. Aksi takdirde 404 hataları alırsınız.

Kalıcı bağlantıları yönlendirmek için öncelikle bir yönlendirme eklentisi kurmalısınız. Örneğin “Redirection” eklentisini kurabilirsiniz. Daha sonrasında aşağıdaki adımları izleyerek, değişiklik yaptığınız bağlantıları doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

1. Öncelikle eklentinizi yükleyin ve etkinleştirin.

2. Daha sonrasında yönetim panelinizde Araçlar > Redirection sekmesine giriş yapın.

3. Burada eski linkinizi “Source URL” bölümüne, yeni linkinizi ise “Target URL” bölümüne yapıştırın.

WordPress Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

4. Ayarlamaları yaptıktan sonra “Add redirect” butonuna basın.

Son Olarak

Bu yazımda oldukça önemli bir SEO etkeni olmasının yanında, sitenizdeki ziyaretçilerin kullanım kolaylığı içinde yapılandırmanız gereken kalıcı bağlantılardan bahsettim. Eğer takıldığınız yerler varsa veya bu yazıda yer almayan bazı özellikler hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorsanız, yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Umarım yazım sizler için yararlı olmuştur. Sizlere her gün farklı WordPress konularında dersler, paylaşımlar ve ipuçları paylaşıyoruz. Bu paylaşımları daha yakından takip edebilmek için bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x