WordPress Kodlarının Yer Aldığı Dosyaları Bulmanın 2 Yolu

Websitelerimizi hazırlarken WordPress ile çalışmak oldukça kolaydır. Diğer içerik yönetim sistemleri ile karşılaştırıldığında ise çok kolaydır. WordPress kodlarını düzenlemeden ve geliştirmeden de sadece dakikalar içerisinde bloglar kurabilir, hatta alışveriş sitelerine bile sahip olabilirsiniz. Bunun yanında sitenize yeni özellikler eklemek istiyorsanız binlerce WordPress eklentisi arasından seçim yapabilirsiniz.

Her nekadar WordPress’i kullanmak kolay olsa bile, işler ciddiye bindikten sonra sitenizde çeşitli düzenlemeler yapmak isteyebilirsiniz. Temanız veya eklentileriniz nekadar güzel olursa olsun, her zaman değiştirmek istediğiniz bazı şeyler olacaktır. Örneğin harika temalarınız sayesinde fontlarınızı ve önemli butonlarınızın renklerini değiştirebilirsiniz. Fakat websitenizdeki bir öğeyi tema ayarlarınızda düzenleyemiyorsanız ne yapacaksınız? Tabiki düzenlemeyi kendiniz yapmak zorundasınız.

WordPress kodlarını ve sistemini nekadar bildiğinize göre değişse bile, bu platformda dosya değişiklikleri yapmak sadece 1-2 dakikanızı alır. Fakat WordPress kodlarında oynama yaparken yapacağınız en ufak hata, tüm sitenizin çökmesine de sebep olabilir. Bu yüzden ne yaptığınızı, neyi değiştirdiğinizi bilerek bu işe girmenizde fayda var. Eğer tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız, düzenleme yapmadan önce en iyi yedekleme eklentilerinden birisini kullanabilirsiniz. Böylece oluşan hataları tek bir tıklamayla geri alabilirsiniz.

WordPress kodlarında düzenleme yapmak sanıldığı kadar zor değildir.

Eğer WordPress kodlarınızda düzenlemeler yapmaya karar verdiyseniz, daha ilk adımda takılabilirsiniz -düzenleme yapacağınız bölümün hangi dosyada olduğunu bulmak. 

WordPress temalarında ve eklentilerinde yüzlerce farklı dosya yer alır ve eğer WordPress bilginiz çok değilse, bu dosya denizinde kaybolabilirsiniz. Bunun yanında belirli bir yazıyı veya kodu bu dosyaların içerisinde aramak saatlerinizi alabilir (özelliklede WordPress dosya sistemine aşina değilseniz).

Fakat korkmayın! Bu yazımda bir website elemanının yer aldığı dosyayı nasıl bulacağınızı sizlerle paylaşacağım.

What The File

WordPress Kodlarının Hangi Dosyada Olduğunu Bulun

İsmindende anlaşılacağı gibi, What The File eklentisi sayesinde herhangi bir web sayfanızın hangi WordPress dosyaları ile yayınlandığını inceleyebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra, yönetim çubuğunuzun sağ tarafında “What The File” isimli bir buton belirecek. Websitenizde değişiklik yapmak istediğiniz sayfaya gelip, bu butona tıkladığınızda kaynak tema dosyalarını görüntüleyebilirsiniz.

Bu eklentinin bir özelliği de, listelediği dosyalara tıklayarak anında düzenleme yapmaya başlayabiliyor olmanız. Yani dosya isimlerini öğrenip, yönetim panelinde teker teker açarak düzenleme yapmanız gerekmiyor.

Örneğin bir sayfanızdaki butonlara verilen otomatik linkleri değiştirmek istiyorsanız, bu eklentiyi kullanarak hangi dosyalarda düzenleme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Eklentiyi İndir - Bedava

String Locator

WordPress Kodlarının Hangi Dosyada Olduğunu Bulun

Doğru tema dosyalarını bulmak yeterli olmuyorsa, StringLocator eklentisi size yardım edecektir. Örneğin sitenizdeki temalarda veya eklentilerdeki özel bir HTML kodunu değiştirmek istiyor olabilirsiniz. HTML kodunu bulabilmek için öncelikle tarayıcınızda kaynak kodunu incelemelisiniz. Kaynak kodunu açtıktan sonra düzenleme yapmak istediğiniz website elemanını kolaylıkla bulabilir, bu elemanın yer aldığı HTML kodunu belirleyebilirsiniz.

Fakat WordPress kodlarının yer aldığı dosyalar, klasik websitelerinden biraz daha farklıdır. Kaynağı incelerken belirlediğiniz HTML kodu hiç tahmin edemeyeceğiniz bir .php dosyasında yer alabilir. İşte burada da StringLocator devreye giriyor.

StringLocator ile websitenizdeki herhangi bir yazıyı veya html kodunu tüm websitenizde aratarak, bu kodun yer aldığı dosya veya dosyaları görüntüleyebiliyorsunuz. Eklentinin bir faydası da, değiştirmek istediğiniz bölümün bir eklenti dosyasında mı, tema dosyasında mı olduğunun hiç bir önemi kalmaması. Eklenti sayesinde ister temanızda, ister eklentinizde ve isterseniz tüm WordPress dosyalarında arama yapabiliyorsunuz.

Örneğin hızlı bir WordPress teması satın aldınız ve kurdunuz. Fakat websitesindeki bir kelimeyi bir türlü Türkçe’ye çeviremiyorsunuz. Bu kelimeyi tema dosyalarından değiştirmek istediğiniz ve karşınızda yüzlerce dosya var. Ne mi yapacaksınız? Bu eklentiye değiştirmek istediğiniz kelimeyi yazacaksınız ve sizin önünüze bu kelime öbeğinin kullanıldığı dosyalar listelecek. Bundan sonra ise tema düzenleyicide istediğiniz bölümü kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

Eğer WordPress dosyalarınızdaki belirli ögeleri bulmak istiyorsanız, bu işlemi yapmanın en kolay yolu bu StringLocater adlı eklentiyi kullanmaktır.

Eklentiyi İndir - Bedava

Son Olarak

Bu WordPress eklentileri oldukça yararlı olsa da, websitenizin bozulmaması için dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. WordPress kodları ile oynamalar yaparken tüm websitenizi çökertebilir, pek çok özelliğini bozabilirsiniz.

Umarım bu yazım WordPress dosyalarını ve WordPress dosyalarındaki özel kelime/HTML elemanlarını bulmanızda yardımcı olmuştur. Eğer bu iki eklenti hakkında sormak istediğiniz sorular varsa, yorumlar bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x